Letnie uśmiechy – scenariusze zajęć dla dzieci 4,5-letnich

Letnie uśmiechy


Cele główne zajęć:

  • poszerzenie wiedzy o zbliżającej się porze roku (lecie).
  • rozwijanie aktywności dziecka poprzez czynne uczestnictwo w zajęciach.
  • wyzwalanie pozytywnych emocji podczas zabawy,
  • rozwijanie umiejętności poprawnego wypowiadania się na zadany temat.

Przebieg zajęć:

  1. „Geometryczny kod”- wprowadzenie do tematu zajęć. Dziecko układa z napisanych przez rodzica liter napis. Napis po drugiej stronie kartki ma narysowane figury geometryczne- dziecko je rozpoznaje i nazywa. (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt).

2. Słuchanie wiersza Z. Beszczyńskiej ,,Żeby przyszło lato.
Żeby przyszło lato
Tyle już dni czekam na to
żeby znów przyszło lato
żeby latać jak ptak
żeby poczuć wiśni smak
czary mary
hej dżdżownice
zróbcie ze mnie czarownicę!
czary mary
hej ropuchy
żeby się mnie każdy słuchał!
nie wiem co bym dała za to
żeby już przyszło lato

Omówienie treści wiersza- dziecko odpowiada na pytania:
O czym marzy autorka wiersza ?
Z czym kojarzy jej się lato?
A z czym Wam kojarzy się lato? (dzieci wymieniają cechy charakterystyczne dla lata na podstawie utworu oraz własnych obserwacji.) Wymieniają takie cechy jak: słońce, truskawki, wiśnie, motyle, bociany, słowiki, żyto, zielona trawa, mlecz, biedronka, róże itp. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat „Czy lubię lato”- uzasadnianie swojej wypowiedzi.

  1. Tworzenie figur geometrycznych z drucików.
    Dzieci próbują wyginać druciki tak by powstały z nich figury geometryczne: trójkąt, koło, kwadrat, prostokąt.
    Podział nazw figur na sylaby, wyodrębnianie głoski w nagłosie.
  2. Praca plastyczno – techniczna – tworzenie statku z figur geometrycznych narysowanych przez rodzica. Ułożenie i naklejanie na kartce.

Miłej zabawy- Pani Lucyna

Po zajęciach dziecko:

• wymienia cechy charakterystyczne dla lata na podstawie wiersza i własnych obserwacji,
• nazywa figury geometryczne: koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt,
• tworzy figury geometryczne z drucika,
• poprawnie pod względem językowym wypowiada się na zadany temat, dzieli wyrazy na sylaby, wyodrębnia głoski w nagłosie.

Do walizek i plecaków

Cele główne zajęć:
• zachęcanie do czynnego wypoczynku podczas wakacji,
• uwrażliwienie dzieci na piękno polskiego krajobrazu,
• rozwijanie prawidłowego wypowiadania się na określony temat,
• rozwijanie sprawności manualnych.

Przebieg zajęć:

  1. Posłuchajcie wierszyka o lecie. Chętne dzieci mogą nauczyć się go na pamięć.
    „Za co lubimy lato?” E. Bełczewska
    Za co lubimy lato?
    Za słońce, co jasno świeci,
    Za bawiące się na podwórku dzieci,
    Za leśne poziomki, maliny, jagody,
    Za spacery z rodzicami do parku, na lody,
    Za wakacje, wyjazdy nad morze, jeziora i w góry,
    Za babki z piasku i lot latawca hen wysoko w chmury.
    A za co jeszcze lubimy lato?
    Za łąkę pełną kwiatów, biedronek i bąków,
    Za żabki kumkające koncerty wieczorne,
    Za kolorową tęczę co cudnie się mieni,
    Za parki ze śpiewem ptaków w soczystej zieleni.
    I lato za to lubimy…
    Że daleko jeszcze do zimy.
  2. Opowiadanie: „Basia i wyprawa do lasu. (fragment) Zofia Stanecka
    (…) Chrup, chrup! – pod stopami zachrzęściły im szyszki. – Zaraz poszukamy twoich kuzynów – szepnęła Basia do siedzącego w koszu Miśka Zdziśka. – Coś Ty! W tym lesie nie ma niedźwiedzi – powiedział Janek, ale na wszelki wypadek obejrzał się za siebie. – A wilki? – Basia przysunęła się do niego trochę bliżej. – Myślisz, że tu są wilki? – Nie wiem. Antek mówił, że jak był w górach, to słyszał wycie, ale wcale się nie bał. Nic a nic. – Janek umilkł i w ciszy, jaka zapadła, Basia usłyszała bicie własnego serca. Łup, łup! – waliło jak oszalałe. Po chwili oprócz niego usłyszała coś jeszcze. Szum wiatru w gałęziach, trzask pękających gałązek i szelest opadających na ziemię liści. I jeszcze ptaki. Tirit, tirit! – zaświergotało nad ich głowami. Tju, tju, tju! – echo rozniosło czyjeś śpiewane A gdzieś dalej w lesie rozległ się rytmiczny stukot: łup, łup, łup! Łup, łup, łup! – Słyszycie dzięcioła? – spytała Mama, która nadeszła nie wiadomo kiedy ścieżką od strony parkingu. Basia aż podskoczyła na dźwięk jej głosu. – Jest tam. – Mama wskazała między drzewa. Wysoko na suchej sośnie siedział biało-czarny ptak z czerwonym łebkiem i walił w pień dziobem. – Po co on to robi? Nie boli go od tego głowa? – wyszeptała Basia. Mówiła półgłosem, bo bała się, że dzięcioł odfrunie, jeśli zapyta zbyt głośno. – Wyławia robale – wyjaśnił też szeptem Janek. – Nie robale, tylko owady – poprawiła go Mama. (…)
    Rozmowa z dziećmi na temat zachowania w lesie:
    Gdzie poszły dzieci na spacer?
    Jakie zwierzęta spotkały?
    Kogo się bały dzieci?
    Jak należy zachowywać się w lesie?
    Jak należy zachować bezpieczeństwo w kontaktach ze zwierzętami spotkanymi w lesie?
    Rodzic tłumaczy, jakie mogą być konsekwencje nieprzestrzegania takich zasad. Jak należy traktować dom zwierząt- las. Wskazanie na nie pozostawianie w lesie śmieci.
  3. Proponuję Wam pracę plastyczną – „Leśne zwierzątka z plasteliny wg własnego pomysłu.

Narysuj w plecaku, co spakujesz jadąc na wakacje.

Po zajęciach dziecko:

  • przypomina sobie jak należy zachowywać bezpieczeństwo w lesie
  • słucha wierszyka i nauczy się go na pamięć,
  • ulepi zwierzątka z plasteliny itp.

źródło: ppalesnica.przedszkolowo.pl

#arkusze #cyfry #dopasuj #edukacja #ekologia #emocje #godzinawychowawcza #grafomotoryka #integracja #kodowanie #kolorowanki #kolory #kreatywność #kropki #kształty #lato #lekcja #manualne #matematyka #materiały #mindfulness #pedagog #percepcja #pośladzie #przedszkole #psychologia #relacje #rewalidacja #rodzicielstwo #rozwój #scenariusze #socjoterapia #storytelling #szkoła #szlaczki #toksyczni #ukraina #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wiosna #wzory #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s