Scenariusz zajęć świetlicowych
,,Pamiętamy o zmarłych”

Cel ogólny zajęć:
- poznanie tradycji związanych ze Wszystkimi Świętymi;
- wdrażanie do czczenia pamięci o zmarłych.
Cele operacyjne:
Uczeń: - wie kiedy i dlaczego obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych;
- zna tradycje;
- rozumie, że trzeba dbać o groby;
- umie zachować spokój i powagę;
- nazywa uczucia.
Metody pracy: - słowne (pogadanka, rozmowa kierowana);
- ćwiczenia praktyczne;
- oglądowe.
Formy pracy: - indywidualne, grupowe
Pomoce do zajęć: - tekst wiersza pt. ,,Zaduszki”, kolorowy papier, ilustracje z kwiatami, kartoniki z nazwami uczuć.
Przebieg zajęć:
- Zabawa integracyjna w kręgu:
- Iskrę przyjaźni puszczam w krąg, niech wróci do mych rąk (dzieci stoją w kręgu
uśmiechają się do siebie i witają).
- Zapoznanie z tematem zajęć.
- Uporządkowanie kartoników z liczbami w kolejności rosnącej.(1,2,3,4)
- Odwrócenie kartoników i odczytanie hasła – Wszystkich Świętych.
- Podanie tematu zajęć.
- Rozmowa na temat obchodów Dnia Wszystkich Świętych:
- czy wiecie kiedy i jak obchodzone jest to święto w naszym kraju.
- Zapoznanie uczniów z tradycjami Święta Zmarłych.
- Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych. Jest to dzień pamięci o zmarłych. Polska tradycja nakazuje odwiedzanie w tym dniu grobów swoich bliskich, zapalenie zniczy, złożenie kwiatów. Odwiedzając cmentarz należy się odpowiednio zachowywać. Zachowujemy ciszę, powagę. W dniach poprzedzających te święto na cmentarzach panuje wielki ruch, ponieważ ludzie sprzątają groby.
- Jak nazywają się kwiaty najczęściej stawiane na grobach? (chryzantemy)
5.Określenie uczuć, jakie towarzyszą w tym dniu. - Nauczyciel czyta nazwy różnych uczuć, a dzieci wybierają tylko te, które określają nastrój tych świąt (smutek, powaga, zaduma, spokój).
- Umieszczenie nazw uczuć na tablicy pod napisem I. XI Wszystkich Świętych.
- Odczytanie wiersza W. Broniewskiego ,,Zaduszki”.
Zaduszki
W dniu Zaduszek,
W czas jesieni,
Odwiedzamy bliskich groby,
Zapalamy zasmuceni
Małe lampki – znak żałoby.
Światła cmentarz rozjaśniły,
Że aż łuna bije w dali,
Lecz i takie są mogiły,
Gdzie nikt lampki nie zapali.
- Zwrócenie uwagi na opuszczone groby, że warto w tym dniu postawić na tych grobach chociaż malutki znicz.
- Wykonanie zniczy z kolorowego papieru.
- Podsumowanie zajęć.
- Ocena pracy dzieci przez wychowawcę.
- Ocena zajęć przez dzieci. Każde dziecko dostaje karteczkę na której rysuje buźkę
(uśmiechniętą- zajęcia podobały się, smutną- zajęcia nie podobały się).
Justyna Kowalczuk
#arkusze #ASD #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #storytelling #szkoła #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek





