Przewodnik po emocjach, czyli rola rodzica w wychowaniu dziecka

Agata Misera jest psychiatrą i specjalistką od dziecięcego stresu. Pomaga ludziom dotkniętym skutkami lockdownu. Wywiad prowadzi Margit Kossobudzka.

MK: Dzieci nie odczuwają stresu. To dorośli się stresują, bo mają na głowie rachunki, dom, pracę. Czy zgadza się pani z tym stwierdzeniem?

AM: Absolutnie się nie zgadzam. Według wiodącej koncepcji psychologicznej stres to indywidualna reakcja jednostki na to, co się wokół niej dzieje. Zatem o tym, czy coś jest stresujące czy nie jest, może zdecydować tylko ta osoba, która się w danej sytuacji znajdzie. Zarówno dorosły, jak i dziecko. Dzieci stresują się różnymi sytuacjami. Dla jednego pięciominutowa kartkówka czy wystąpienie publiczne będą stresujące, a dla innego nie. Na pewno nigdy nie można mówić dziecku: Czym ty się denerwujesz, przecież to w ogóle nie jest stresujące.

MK: Czyli stres jest jak ból – subiektywny. Każdy odczuwa go inaczej.

AM: Dziecięcy ból jest ośmieszany, podobnie jak dziecięcy stres. Zresztą często jedno wiąże się z drugim. Jeśli dziecko jest poważnie chore na raka i przyjmuje chemioterapię, wszyscy rozumieją, że cierpi, ma prawo do bólu. Ale kiedy się przewróci na rowerze i obetrze kolano, mówimy: Nic się nie stało, otrzep portki i wstawaj, to nie boli. W gabinetach lekarskich, np. podczas szczepień czy pobierania krwi, dorośli bagatelizują stres dzieci, mówią, że to będzie tylko małe ukłucie: Jakby komar cię ugryzł. Przecież wiemy, że to nieprawda.

MK: Dlaczego tak zakłamujemy rzeczywistość? Zapomniał wół jak cielęciem był?

#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Jedna odpowiedź do „Przewodnik po emocjach, czyli rola rodzica w wychowaniu dziecka”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: