Może się zdarzyć, że podczas spaceru, czy na placu zabaw spotkamy psa bez smyczy który nie będzie przyjaźnie nastawiony i będziemy się bać, że może nas ugryźć. To przerażający scenariusz.

Co robić?

Kiedy spotkamy groźnego psa, nie zbliżamy się do niego i unikamy jego wzroku. Jeżeli zacznie się zbliżać, najlepiej schować się w jakimś budynku, czy samochodzie jeśli są one blisko. Jeśli jednak znajdujemy się w lesie, czy na polnej drodze, obowiązują nas zupełnie inne zasady.

Znajdując groźnego psa na otwartej przestrzeni należy przestrzegać następujących zasad:

 1. Nie uciekać.
 2. Nie krzyczeć.
 3. Zachować zimną krew.
 4. Przyjąć postawę bezpieczną.

Czym jest postawa bezpieczna?

Postawa bezpieczna – żółwik

Postawa bezpieczna (żółwik) pozwala na zrobienie ze swojego ciała skorupy ochronnej podobnej do skorupy żółwia. Należy pamiętać, żeby schować wszystkie wystające części ciała (nos, uszy i palce). Należy wytrwać tak długo, jak długo się czuje, że pies kręci się wokół nas.

Postawę bezpieczną można ćwiczyć w domu lub na świeżym powietrzu. Jedna osoba krzyczy: Groźny pies!, a druga robi żółwika. Krzyczący chodzi wokół i dotyka schowanego pluszakiem, a po dłuższej chwili odchodzi na określoną odległość. Po tym następuje zamiana ról.

Pozycję bezpieczną należy wykonać według następujących kroków:

 1. Spleść dłonie do wewnątrz lub zacisnąć pięści.
 2. Schować kciuki do środka.
 3. Osłonić rękami uszy.
 4. Kucnąć na ziemi.
 5. Przyciągnąć głowę do kolan.

autor: Anna Dankowska

źródło: Małe Charaktery, numer 4/2022

Policjant radzi – dodatkowe wskazówki

Ważnym ostatnio problemem społecznym są też różnego rodzaju ataki na dzieci i młodzież ze strony zwierząt, szczególnie psów. Mając ten problem na uwadze od dwóch lat Policja realizuje krajowy program prewencyjny „Czy psy muszą gryźć?”, w ramach którego uczy bezpiecznych postaw wobec psa agresywnego. Wspierając nas w tych działaniach możecie Państwo omówić i przećwiczyć z dziećmi zachowanie wobec takiego psa, a nawet poprosić o pomoc w organizacji tych zajęć policjantów z Komendy Miejskiej czy Powiatowej Policji w swoim mieście. Jeśli chcecie zrobić to sami to poniżej podajemy najważniejsze informacje z tego zakresu.


Agresywny pies wysyła znaki ostrzegawcze:
 

 • ma zjeżoną sierść,
 • położone uszy,
 • sztywne nogi,
 • uniesiony ogon,
 • warczy, szczeka, pokazuje zęby, skacze dookoła osoby, którą osacza.Co wtedy zrobić?
 

 • Stań, nie uciekaj.
 • Nie patrz psu w oczy.
 • Nie okazuj strachu.
 • Nie odwracaj się, zwłaszcza jeśli jest duży, bo gdy skoczy na ciebie, może Cię przewrócić.
 • Stań do psa bokiem, na lekko rozstawionych nogach. To pozwali Ci utrzymać równowagę.
 • Staraj się przyjąć pozycję żółwia. Ochronisz te części ciała, które zwykle gryzie pies.

TAK PRZYJMUJE SIĘ POZYCJĘ ŻÓŁWIA 

Pies, zniechęcony taką postawą i brakiem reakcji ze strony ofiary, na ogół odchodzi.

źródło: slaska.policja.gov.pl

Inne sposoby

Sposób drugi: drzewo / Be like tree

Odwrotnością pierwszego sposobu jest pozycja w całości uwzględniająca reakcje psa, bez brania pod uwagę ludzkich reakcji i możliwości. „Be like tree” – być jak drzewo – polega na tym, by stanąć z opuszczonymi wzdłuż ciała rękoma, nie ruszać się i nie patrzeć na psa. Także tu przyjęto założenie, że psy ignorują nieruchome rzeczy. Ulepszeniem w stosunku do pozycji żółwia jest to, że nie trzeba rzucać się na podłoże i wykonywać innych pobudzających psa ruchów.

„Trudno mi jednak wyobrazić sobie, że gdy znienacka atakuje mnie dog argentyński (przeżyłam bez obrażeń taki atak i bynajmniej nie dzięki pozycji drzewa), uda mi się stać nieruchomo i nawet nie mrugać, by go nie prowokować. Nie może być zresztą mowy o prowokowaniu psa, który rozpoczął już polowanie na mnie. Nawet jeśli nie ugryzie, to skacząc, przewróci. Oby na trawę, bo nie chciałabym uderzyć głową w betonową alejkę lub krawężnik. Wtedy na pewno znieruchomienie miałabym prawidłowe. Tylko czy wciąż potrzebne?

Drzewo jest niebezpiecznie popularne wśród osób uczących dzieci zachowań wobec atakującego psa. Nawet dorosły ma problem z utrzymaniem się w pionie i bezruchu, gdy skacze na niego pies średniej wielkości, na przykład labrador. Jakie szanse ma kilkuletnie dziecko? Sprawdziłam.

Podczas „Psich Lekcji”, które prowadzę z trenerami szkoły dla psów Azorres, prosimy dzieci (od przedszkolaków do gimnazjalistów), by stanęły w pozycji „be like tree” – najpierw na mój sygnał (to się zwykle udaje), a potem na widok psa biegnącego (na smyczy i przygotowanego do takiej pracy), ale nieokazującego agresji. Żadne z 500 dzieci biorących udział w ćwiczeniu do czerwca 2011 r. nie zatrzymało się bez ruchu, nie mówiąc o tym, by wytrwało w tej pozycji, gdy pies dobiegnie i choćby je powącha! Zwykle uciekają z krzykiem, próbują odepchnąć psa rękoma lub kopnąć.

Co więc radzę? Opiekę nad dziećmi.
Żadne z nich nie jest w stanie samo obronić się przed atakiem psa. Nie łudźmy się, że gdy na lekcję przyjdzie pani z pieskiem i powie: „bądź jak drzewo”, to dziecko jest bezpieczne, bo wie, jak się zachować.

„Be like tree” to pozycja, którą można przyjąć wobec obcego psa spotkanego w parku i niezainteresowanego dwunożnym, ale nie zapewnia ona ochrony w razie ataku.

Sposób trzeci: siła wewnętrzna

Jeśli znasz psią mowę ciała i masz świadomość własnej, skorzystaj z badań Alexy Capry, włoskiej trenerki i behawiorystki, która przebadała 127 epizodów psiej agresji. Szczególnie interesujący jest wniosek, że poziom agresji ofiary i agresora we wszystkich przypadkach był taki sam. Jeśli więc masz do czynienia z agresywnym psem, pokaż, że jesteś silniejszy.

To trudna i ryzykowna pozycja, gdyż wymaga nie tylko siły wewnętrznej i spokoju, ale przede wszystkim wiedzy o komunikowaniu się psów i wyczucia, kiedy się wycofać.

Pokazywanie, że jesteś silniejszy, nie polega na pohukiwaniu i machaniu rękoma. W programach przyrodniczych można czasami usłyszeć, że takie zachowanie skutecznie odstrasza dzikie zwierzę. Ten sposób może zadziała na takie, które nie widziało wcześniej człowieka, na psa nie. Wymachiwanie rękoma tylko go rozdrażni. W świecie psów silny osobnik jest absolutnie spokojny i pewny siebie. Patrzy prosto w oczy i ciałem pokazuje gotowość na wszystko – na atak, ale i odejście, gdy „ten drugi” się wycofa. W relacji z agresywnym psem człowiek ma być właśnie takim silnym osobnikiem. Jednak w chwili, gdy pies ujawni minimalny sygnał uspokajający czy poddańczy, należy to przyjąć i odwzajemnić CS (CS-ami nazywa się popularnie całą grupę sygnałów, którymi psy porozumiewają się ze sobą – od ang. calming signals, czyli sygnały uspokajające), wtedy pies powinien się oddalić.

Nie możesz wytłumaczyć mu po ludzku, że nie powinien cię ugryźć, ale możesz spróbować zrobić to po psiemu. Konieczne jest poznanie psiego języka ciała i wiedza, jak odbiera nasze sygnały. Zajrzyj do działu Psemantyka, a poznasz najpopularniejsze sygnały grożące, ostrzegawcze i zapraszające do zabawy.

Najważniejsze: faza agresji

Każda z tych pozycji może zadziałać, jeśli pies jest w fazie przed agresją, czyli gdy grozi. Jeśli rozpoczął atak i dodatkowo jest duży, nie masz szans.
Lepiej więc dobrze poznać zwyczaje psów i wiedzieć, co prowokuje, a co jest bezpieczne w kontakcie z nimi, by nie powodować sytuacji zagrożenia.

Aneta Awtoniuk
behawiorystka terapeutka zachowań zwierząt, trener psów, szkoła dla psów Azorres
(artykuł został opublikowany w miesięczniku Mój Pies w 2011 roku).

źródło; opracowanie własne smart-sens.org na podstawie przedstawionych źródeł

#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Jedna odpowiedź do „Co zrobić, gdy spotkamy groźnego psa? – Zajęcia w przedszkolu i w szkole”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: