Integralny rozwój dziecka obejmuje wiele aspektów, jednym z nich jest muzyka. Edukacja muzyczna odgrywa istotną rolę w rozwoju dzieci. Ale w muzyce zaangażowane są różne koncepcje, takie jak rytm, intonacja, tempo… Nie ma wątpliwości, że rymowanki są korzystne zarówno emocjonalnie, jak i poznawczo, ponieważ są pod każdym względem powiązane z muzyką. Najlepszą rzeczą dla naszych maluchów jest zacząć od śpiewania, słuchania muzyki i nucenia, wszystkiego co przychodzi nam do głowy, nie zapominając o strukturze piosenek, ich rytmie i intonacji. Tym razem skupimy się na rytmie i intonacji, ale najpierw… zobaczmy, co one oznaczają.

Intonacja

Definiuje się ją jako ruch melodyczny, za pomocą którego wypowiadane są słowa, zdania, co implikuje zmiany w tonie, czasie trwania, intensywności dźwięku i odzwierciedla określone znaczenie, intencję lub emocję. Tak więc intonacja jest bezpośrednio związana z muzyką, ale możemy również włączyć język mówiony. Dzieci już od urodzenia postrzegają intonację naszych słów i w miarę dorastania nauczą się nadawać znaczenie różnym tonom głosu, którym do nich mówimy. To samo dotyczy piosenek, których słuchają.

Rytm

Przez rytm rozumiemy proporcje zachowane między akcentami, pauzami i powtórzeniami o różnym czasie trwania w kompozycji muzycznej. Od najmłodszych lat dzieci mogą uczyć się utrzymywania rytmu. Od gier w klaskanie po gesty lub ruchy, które wykonujemy w dziecięcych piosenkach, są one ukształtowane w tym właśnie sensie.

Wśród korzyści, pracując nad intonacją i rytmem, znajdujemy:

  • Wzmacnianie zdolności psychomotoryczne.
  • Zwiększanie zdolności językowych.
  • Rozwijanie pamięci wzrokowej i słuchowej.
  • Zwiększanie zdolności poznawczych, przewidując ruch lub akcję muzyczną.

ĆWICZENIA DO PRACY Z RYTMEM I INTONACJĄ

1. Historia zamieniona w muzykę – W każdej szanującej się dziecięcej piosence lub bajce bohater jest zwykle zwierzęciem, charakterystyczną postacią lub opowiada nam codzienną, znajomą historię, w której dziecko może poczuć się zidentyfikowane i wyobrazić sobie świat dopasowany do niego. Zamieńmy tę historię w muzykę! Aby to zrobić, sugerujemy, abyś przekształcił głównego bohatera w ruch, rytm lub melodię. Za każdym razem, gdy pojawia się w opowiadaniu lub piosence, musimy odtworzyć ten atrybut, który mu nadaliśmy. Będziemy musieli dopasować tekst, melodię i historię… Będziemy mogli śpiewać melodię lub czytać fragmenty opowiadania szybciej, a inne wolniej, aby dzieci ćwiczyły różne rytmy i intonacje.

2. Szymon mówi – Gra „Simon mówi” to klasyka, którą lubią wszystkie dzieci. Możemy bawić się w jej różnych wersjach: gestami, słowami, powtórzeniami kolorów… Ale możemy też zamienić to w muzyczną grę, w której pracujemy nad intonacją i rytmem. W tym celu możemy użyć pianina (lub dowolnego innego instrumentu muzycznego) lub własnego głosu. Zaczynamy od grania (lub śpiewania) nuty, którą dzieci muszą powtarzać. Potem gramy tę i inną nutę, a dzieci muszą ponownie zaśpiewać te dwie nuty. Teraz dodajemy nutę (lub parę, jeśli chcemy zwiększyć trudność) i dzieci muszą wszystko powtórzyć. Aby pracować nad rytmem, możemy wprowadzić różne czasy trwania.

3. Drabina, która idzie w górę i w dół – Na kartce papieru rysujemy drabinę i z małą lalką naszego synka (lub palcami „zamienionymi” w mężczyznę/kobietę) będziemy wchodzić i schodzić po tej drabinie śpiewając! Kiedy idziemy w górę, śpiewamy w rosnącej skali, czyli od najniższej nuty do najwyższej. A kiedy schodzimy po schodach, na odwrót. Aby popracować nad rytmem, czasami możemy bardzo szybko wspinać się po schodach, innym razem bardzo wolno, a nawet wspinać się po dwóch na raz.

Ćwiczenia słuchowe, które ułatwiają dziecku naukę czytania

#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Jedna odpowiedź do „Zabawy słuchowe dla dwulatków – rytm i intonacja”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: