Dzień Przedszkolaka – scenariusz zajęć dla dzieci

#przedszkole

Cel ogólny:

– kształtowanie umiejętności nawiązywania serdecznego kontaktu z rówieśnikami,
 – kultywowanie tradycji przedszkolnych.

Cele operacyjne (dziecko):

– uczestniczy w zabawach z rówieśnikami,
– współpracuje z grupą podczas wykonywania zadań,
– aktywnie uczestniczy w życiu grupy przedszkolnej,
– rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń słuchowych, wzrokowych, ruchowych i dotykowych,
– podkreślenie znaczenia uczestnictwa, wysiłku i satysfakcji bardziej niż zwycięstwa,
– wykazanie się pomysłowością oraz twórczym działaniem.

Formy:
– indywidualna,

– grupowa,

– zbiorowa.

Środki dydaktyczne: nagrania muzyczne, nagrody dla uczestników (bańki mydlane), balony z helem,  kredki, klej, balony, rysunek osiołka, jego ogona oraz koszyka, hula-hop, owoce, warzywa, kasztany, żołędzie, liście, jarzębina, szyszki, „Tajemnicze pudło” (głowa wesołego ludzika wykonana z kartonowego pudełka), obrazki niedokończonych warzyw i owoców, list od „Pani Jesieni”.

Przebieg uroczystości:

1. Powitanie dzieci i gości przybyłych na Dzień Przedszkolaka.

2. Odczytanie listu od „Pani Jesieni”.

„Kochane dzieci, jestem Pani Jesień, która piękne kolory niesie. Jak wiecie, chodzę jesienią po świecie. Wszędzie gdzie się znajduję, śliczne obrazy maluję. Zostawiam piękne kolorowe liście, które w słońcu błyszczą ogniście. Drzewa, krzewy złotem obsypuje. Park i las swoim bogactwem obdarowuję. Lecz gdy listopad nadchodzi, wiatr swym podmuchem ziemię bardziej chłodzi. I choć to ta sama pora roku zmiany widać na każdym kroku. Na potwierdzenie tych wszystkich zmian, dwa obrazki przesyłam wam. Mówiły mi także odlatujące ptaki, że wy kochane przedszkolaki, dużo o jesiennej przyrodzie wiecie i chętnie o tym opowiecie. Na zakończenie mego listu proszę, by duzi i maili bacznie przyrodę obserwowali. Wasza Pani Jesień”.

3. Odśpiewanie hymnu „Dzień Przedszkolaka”.

4. Taniec w grupach z hula-hop – dzieci z każdej grupy tworzą koło, wszyscy trzymają się za ręce. Dzieci przechodzą przez hula-hop tak, żeby przeszło ono do następnej osoby. Przedszkolaki przechodzą przez hula, aż wszyscy w kole przez nie przejdą.

5. „Tajemniczy stworek”.

Nauczycielki chowają do pudła materiał przyrodniczy symbolizujący jesień (np. kasztany, żołędzie, liście, jarzębina, szyszki). Zadaniem dziecka jest odgadnąć na podstawie dotyku co to jest.

6. Taniec z balonami – dzieci tańczą przy muzyce w parach z balonem umieszczonym na wysokości klatki piersiowej, brzucha, ramion, kolan, pleców, czoła.

7. Rozpoznawanie smaków  warzyw i owoców.

Dzieci smakują z zasłoniętymi oczami kawałków owoców i warzyw oraz odgadują co to jest.

8. Kolorowanie oraz dorysowywanie obrazków niedokończonych warzyw i owoców. Wklejanie powstałych obrazków na plakat z wiklinowym koszem.

9. Doklejanie z zamkniętymi oczami osiołkowi ogonka.

10. Odczytanie marzeń przedszkolaków.

Wypuszczenie marzeń dzieci przypiętych do balonów wypełnionych helem do nieba w ogrodzie przedszkolnym przez panie nauczycielki.

11. Wspólna zabawa przy muzyce z wykorzystaniem dużej ilości nadmuchanych balonów (dowolne improwizacje ruchowe).

12. Wręczenie dzieciom prezentu – baniek mydlanych.

13. Podziękowanie za wspólną zabawę.

Autorki:

Justyna Kubas-Klemczak
Karina Kozłowska
Izabela Wróbel

Integracja przedszkolaków

Cele:

  • integracja dzieci i rodziców z przedszkolem
  • niwelowanie lęku związanego z rozpoczęciem edukacji przedszkolnej
  • tworzenie atmosfery bezpieczeństwa, radości, przyjaźni i zaufania
  • przybliżenie rodzicom form pracy z dziećmina
  • wiązywanie kontaktu z dziećmi i rodzicami
  • wzmacnianie więzi: dziecko-rodzic-nauczyciel


Metody: czynne, zadań stawianych do wykonania, pedagogiki zabawy, słowne


Formy: z całą grupą dzieci, zabawy indywidualne


Środki dydaktyczne: płyta CD, kartki do wykonania wizytówek, nożyczki, klej, kredki, chusta animacyjna, różne zabawki, piłka, papier kolorowy, krepina, fartuszki ochronne.


Przebieg:


1. Zaproszenie dzieci i rodziców do sali grupowej.

– wykonanie wizytówek: „Kwiatek”- wycięcie przez rodzica, wpisanie imienia dziecka, naklejenie na ubranko dziecka.


2. Powitanie przy rymowance:


Wszyscy są, witam Was
Zaczynamy, już czas.
Jestem Ja, jesteś Ty
Jeden, dwa, trzy.


3. Zabawa w kręgu na temat: „Imię i gest”


– Zabawa zapoznawczo – integracyjna „Imię i gest”- dziecko lub rodzic podaje swoje imię pokazując jednocześnie jakiś gest, reszta uczestników powtarza imię i gest


– Zabawa z piłką „Ulubiona zabawka” – turlanie piłki

4. Zabawy z chustą animacyjną:


– Karuzela – dzieci i rodzice trzymają za uchwyty naprężoną chustę na wysokości pasa, śpiewając:

Chłopcy dziewczęta dalej spieszmy się karuzela czeka wzywa nas daleka starsi już poszli, a młodsi jeszcze nie, hej hopsasa jak ona szybko mknie hej dalej dalej do zabawy spieszmy się, hej hopsasa jak ona szybko mknie hej dalej dalej do zabawy spieszmy się

i rytmicznie przekazują sobie chustę w prawą stronę, a potem w lewą;


– Bilard


– „Czego brakuje?” – dzieci odgadują, którą zabawkę przykryła chusta.

– „Kolorowe wycieczki” – – wszyscy siedzą na podłodze trzymając chustę na wysokości pasa. Prowadzący podaje nazwę koloru, a osoby trzymające ten kolor zmieniają się miejscami, przebiegając pod chustą.


– „Szukaj koloru” – chusta leży na podłodze, na hasło: „siadamy na trawce”- dzieci siadają na kolorze zielonym, „kąpiemy się w jeziorze”- siadają na kolorze niebieskim, „opalamy się na żółtym piasku”- na żółtym, „wąchamy czerwone kwiatki”- na czerwonym.


5. „Zaproś zabawkę do tańca” – zapamiętanie jej miejsce i odłożenie jej po skończonym tańcu na swoje miejsce


6. Zabawa przy muzyce „Dmuchamy piórka” – dzieci chodzą po chuście i starają się dmuchaniem utrzymać piórka jak najdłużej w powietrzu.


7. Zabawa „Dotknij czegoś w kolorze…”: miękkiego; twardego; plastikowego, drewnianego, papierowego itp.”


8. Zabawa taneczna przy piosence pt.: „Krasnoludek”.


9. „Nasz obrazek” – układanie na dywanie wspólnego obrazka z klocków Dinescha.


10. „Łódka” – naklejanka z gotowych elementów.


10. „Zabawa w chowanego” – zabawa przy muzyce.


11. Zaproszenie dzieci do zabawy w kącikach zainteresowań w sali.


12. „Zrób tak jak ja” – zabawa przy muzyce.


13. Zakończenie spotkania. Podziękowanie za wspólną zabawę.

Autor: Magdalena Marinković

Dzień Przedszkolaka – scenariusz uroczystości

Cel ogólny:

  • Kształtowanie umiejętności nawiązywania serdecznego kontaktu z rówieśnikami i kultywowanie tradycji przedszkolnych.


Cele operacyjne:
Dziecko:

  • uczestniczy w zabawach z rówieśnikami;
  • współpracuje z grupą podczas wykonywania zadań;
  • aktywnie uczestniczy w życiu grupy przedszkolnej;
  • rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci, poprzez połączenie wrażeń słuchowych, wzrokowych, ruchowych i dotykowych;
  • podkreślenie znaczenia uczestnictwa, wysiłku i satysfakcji bardziej niż zwycięstwa;
  • wykazanie się pomysłowością oraz twórczym działaniem.


Formy:

  • indywidualna, grupowa, zbiorowa.


Środki dydaktyczne:

  • nagrania muzyczne, dyplomy i nagrody dla uczestników, dekoracja sal i korytarza przedszkola, balony z helem, pachołki, woreczki z grochem, plastikowe jajka, chochelka, taczki, piłki, mazaki, farby do malowania twarzy, balony.

Przebieg:


1. Powitanie dzieci i gości przybyłych na Dzień Przedszkolaka.

2. Przemówienie Pana Dyrektora. Uroczyste otwarcie Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka.

3. „Bal przedszkolaka” – zabawy przy największych przebojach dla dzieci przeplatane konkurencjami sportowymi i zabawami integracyjnymi.

4. „Bieg z jajkiem” – drużyna stoi na linii startu, pierwszy zawodnik trzyma chochlę z jajkiem, biegnie okrążając pachołka i oddaje chochlę z jakiem kolejnemu zawodnikowi. Jeżeli jajko spadnie trzeba je podnieść i kontynuować bieg.

5. „Bieg z taczką” – wkładamy do taczki piłkę, pierwszy zawodnik biegnie z taczką okrążając pachołka i oddaje taczkę kolejnemu zawodnikowi. Jeżeli piłka wypadnie trzeba ją podnieść i kontynuować bieg.

6. „Bieg slalomem z woreczkiem na głowie” – drużyna stoi na linii startu, pierwszy zawodnik z woreczkiem na głowie biegnie między pachołkami i oddaje woreczek kolejnemu zawodnikowi. Jeżeli woreczek spadnie należy go podnieść i kontynuować bieg.
7. „Bieg slalomem” – drużyna stoi na linii startu, pierwszy zawodnik biegnie między pachołkami, przybija „piątkę” z kolejnym zawodnikiem.

8. Malowanie twarzy dzieciom (farbami do twarzy) przez panie nauczycielki.

9. Rysowanie na balonach twarzy. Dzieci rysują swoją buzię na balonach i zabierają je do domu.

10. Wypuszczenie balonów wypełnionych helem z karteczkami o marzeniach dzieci.

11. Wręczenie dyplomów i upominków.


12. Skosztowanie tortu upieczonego przez mamy dla dzieci przedszkolnych.

13. Podziękowanie za wspólną zabawę.

Autor: Iwona Gardias

#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek

Polecam wordpress.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: