Ten, kto kocha praktykę bez teorii, jest jak żeglarz, który wsiada na statek bez steru i kompasu i nigdy nie wie, gdzie może rzucić.

Leonardo da Vinci

Marzenie człowieka o lataniu jest bardzo, bardzo stare. Historia ludzkości obfituje w dzieła sztuki przedstawiające ludzi ze skrzydłami, plany skomplikowanych maszyn latających i liczne odważne próby wzniesienia się ku niebu. To wszystko, co nazywamy dzisiaj aeronautyką było kojarzone w przeszłości z powietrznym żeglarstwem (greckim aḗr nautikḗ), którego nauka była tak samo wątpliwa, jak i niebezpieczna.

Żegluga Powietrzna

Wyobrażenie żeglarstwa powietrznego zostało dobrze pokazane w Planecie Skarbów Disney’a z 2002 roku. Adaptacja klasycznej Wyspy Skarbów Roberta Louisa Stevensona przedstawia świat, który mocno odbiega od pozostałych tradycyjnych ekranizacji. Wystarczy porównać Planetę Skarbów z Wyspą Skarbów Willa Meugniota z tego samego roku, żeby zrozumieć jak bardzo postarał się Ron Clements i John Musker tworząc swoją wyjątkową historię. Różnicę zauważamy już w samym tytule przypominającym o celu wyprawy łowców skarbów poruszających się po kosmosie latającymi żaglowcami.

Planeta Skarbów przedstawia idealną wizję świata w którym człowiek nie tylko zdominował niebo ale też kosmos. Można założyć, że w podobnie fantastyczny sposób wyobrażano sobie możliwość latania w przeszłości. Przypomina to stosunek jaki mieliśmy do latających aut z Powrotu do Przyszłości, czy Łowcy Androidów przed założeniem SpaceX przez Elona Muska w 2002 roku. Dzisiaj dzięki wielu biznesmenom i prezesom największych firm mamy podstawy twierdzić, że latające auta i podróże kosmiczne staną się w przyszłości czymś powszechnym. Tymczasem w przeszłości latanie traktowano jak całkowicie niemożliwe marzenie i nikt nie chciał tracić czasu na błądzenie w przestworzach. Nikt poza oczywiście marzycielami, wizjonerami i ostatecznie pionerami lotnictwa.

Krótka Historia Latania

Ponad 2500 lat temu latanie zostało przedstawione w greckim micie o wynalazcy Dedalu, który skonstruował dla siebie i dla swojego syna, Ikara, konstrukcję z ptasich skrzydeł. Historia ich lotu zakończyła się upadkiem i tragiczną śmiercią Ikara, która spowodowała zwątpienie w możliwości człowieka. Przetrwanie Dedala zostało uznane za fantastyczną część mitu, a za jedyne ziarno prawdy uznano fakt, że człowiek nie ma prawa latać.

Jakieś 2000 lat później w renesansowych Włoszech Leonardo da Vinci stworzył liczne szkice i plany machin latających dzięki którym wyprzedził swoje czasy. Pozostał jednak przez to do końca życia niezrozumiany.

300 lat później bracia Montgolfier skonstruowali balon na ogrzane powietrze. To konstrukcja człowieka, która jako pierwsza w historii odbyła udany lot po niebie. Spowodowało to w XVIII wieku przełom w historii lotnictwa i dało początek współczesnej nauce latania. Jej pionierem był brytyjski inżynier George Cayley, który podjął udaną próbę zrozumienia całego mechanizmu i odkrył znaczenie siły nośnej oraz napędu podczas lotu.

Wreszcie nastał XX wiek i wątpliwe żeglarstwo powietrzne zostało wyparte przez samolot braci Wright. Skonstruowany przez nich Flyer przeleciał na początku tylko 12 sekund i 36,6 metrów ale i tak rozpoczął erę podboju nieba.

Dziś człowiek potrafi wzbić w niebo maszynę o długości aż 80 metrów, a lot potrafi trwać nawet 15 godzin. I Pomyśleć, że wszystko zaczęło się przed wiekami od marzenia i błądzenia w przestworzach w celu jego spełnienia.

źródło: Opracowanie własne na podstawie: Małe Charaktery, numer: 6-7/2022

#arkusze #ASD #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #storytelling #szkoła #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: