Dlaczego owady są zdrową i ekologiczną żywnością?

Owady są zdrowe. Oczywiście zależy to od gatunku, ale ogólnie rzecz biorąc, zawierają tyle białka, co wołowina, a jednocześnie niewiele tłuszczu. Insekty oferują też wiele innych substancji odżywczych: mąka ze świerszczy może zawierać więcej wapnia niż mleko i dwa razy więcej żelaza niż szpinak.

Zjadanie owadów jest nie tylko zdrowe. Może być też ekologiczne. Wymiana części hodowlanych przez nas zwierząt na gatunki miniaturowe, jak szarańcza czy mączniki, może przyczynić się do bardziej zrównoważonej produkcji żywności i okazać się dodatkowym argumentem dla tych, dla których ograniczenie spożycia mięsa na rzecz roślin jest trudne.

Miniaturowe zwierzęta hodowlane

Jak wiemy na naszej planecie robi się ciasno. Jest nas już 7 miliardów. Co minutę dochodzi kolejne 140 osób. Oznacza to wzrost netto odpowiadający co pół roku całej ludności Polski. Pisze w swojej książce Anne Sverdrup-Thygeson „Terra insektami, Planeta owadów”. A w zapewnieniu wszystkich tych ludziom żywności owady są znacznie bardziej efektywne niż nasze tradycyjne zwierzęta hodowlane. Szacuje się, że szarańcze 12 razy skuteczniej niż bydło przerabiają paszę na białko.

Do tego owady potrzebują zaledwie ułamka ilości wody i nie wytwarzają niemal wcale odchodów w porównaniu z krową. Bo trzeba powiedzieć, że krowy bardzo paskudzą w środowisku. Jedna produkuje rocznie wiele ton łajna. Do tego dochodzi solidna porcja metanu i innych gazów cieplarnianych.

Podsumowując krótko: owady jako miniaturowe zwierzęta hodowlane potrzebują bardzo mało miejsca, żywności i wody, rozmnażają się w straszliwym tempie, a jednocześnie efektywnie produkują pożywne jedzenie o wysokiej zawartości białka, wytwarzając przy tym minimalne ilości gazów cieplarnianych.

Czy może być lepiej? Owszem, może – bo owady można dodatkowo karmić naszymi resztkami żywności. W ten sposób złapalibyśmy dwie sroki (lub szarańcze) za ogon: produkowalibyśmy dobrą żywność i pozbyli się problemów z odpadami…

Anne Sverdrup-Thygeson, profesor na Norweskim Uniwersytecie Nauk Przyrodniczych. Kocha swoją pracę i uwielbia badać fantastyczny świat robali. Nikt nie opowiada o nich tak barwnie i obrazowo jak ona, dlatego jej blog, książka i audycje w norweskim radiu cieszą się ogromną popularnością.

źródło: Terra insektami Planeta owadów, 2019, fot. adamspest.com

#arkusze #ASD #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #storytelling #szkoła #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: