Adaptacja dzieci w pierwszej klasie szkoły podstawowej
W pierwszej klasie szkoły podstawowej ważne jest by zintegrować dzieci z jednej klasy ze
sobą. Skoro spędzą razem następne osiem lat we wspólnym środowisku, to ważne jest by
poczuły ze sobą więź od samego początku. To usprawni proces adaptacji i pozwoli na jego prawidłowy przebieg. Scenariusz zawiera przebieg zajęć ukazujący podobieństwa oraz wspólne cechy uczniów nowej klasy pierwszej.
Propozycja zajęć wspomagających adaptację dzieci w pierwszej klasie szkoły podstawowej ma na celu pokazanie jak wiele wspólnego mają ze sobą przybyli pierwszoklasiści, ale nie tylko. Zajęcia uwzględniają udział wychowawcy klasy, tak by uczniowie mogli go bliżej poznać.
Uczestnicy: Dzieci w wieku 6-7 lat, rozpoczynające edukację w szkole podstawowej.
Cele ogólne:
- Rozwijanie oraz nabywanie strategii i mechanizmów adaptacyjnych.
- Nawiązywanie nowych
relacji.
Cele szczegółowe
Uczeń:
- powiada o swoich zainteresowaniach oraz o tym co lubi jeść/robić w wolnym czasie;
- tworzy swoją nietypową wizytówkę z imieniem;
- zapamiętuje imiona innych;
- słucha swoich kolegów i koleżanek oraz dostrzega podobieństwa między sobą i rówieśnikami;
- dzieli się z innymi swoimi sposobami radzenia sobie w nowej sytuacji i słucha sposobów innych uczniów oraz nauczyciela.
Czas trwania
- 45 min (elastycznie, w zależności od zaangażowania dzieci)
Potrzebne materiały:
- Papier biały i kolorowy, klej, taśma klejąca, błyszczące samoprzylepne materiały do ozdabiania, brokat, makaron, plastelina, tektura;
- liście, które spadły z drzew, szyszki;
- mazaki.
Liczba uczestników: zespół klasowy
Przebieg zajęć
Przygotowanie
- Wychowawca przygotowuje materiały plastyczne i naturalne blisko miejsca, w którym dzieci będą siedziały w kręgu.
- Wychowawca klasy zaprasza uczniów, by usiedli w kręgu na podłodze i siada razem z nimi.
- Wychowawca opowiada o tym na czym będą polegały zajęcia (celem zajęć jest bliższe poznanie się z rówieśnikami i podzielenie się ze sobą sposobami radzenia sobie w nowym miejscu).
Realizacja
- Pierwsze zadanie polega na powiedzeniu swojego imienia oraz ocenie samopoczucia w skali od jednego do dziesięciu.
- Drugie zadanie polega na powiedzeniu trzech rzeczy na swój temat (dotyczących ulubionego zwierząt, jedzenia oraz zabaw). Wychowawca klasy również bierze udział w zabawie.
- Następne zadanie polega na odnalezieniu podobieństw między sobą. Każde dziecko dzieli kartkę papieru na cztery części. Każda część to osobna kategoria ulubionych rzeczy (np. jedzenie, bajka/ film, zabawa, zwierzę). Dzieci wraz z nauczycielem mają za zadanie wpisać na polach imiona osób, które lubią te same rzeczy. Takim sposobem powstaną zespoły/duety/trojki miłośników lodów czekoladowych, itp. Dzięki temu dzieci zobaczą jak wiele wspólnego mają ze sobą.
- Kolejne zadanie polega na wykonaniu „wizytówki” ze swoim imieniem, ale nie może to być wizytówka z napisanymi literami imienia na kartce. Technika jest dowolna. Może to być „wizytówka” ulepiona z plasteliny, zrobiona z szyszek lub stworzona z brokatu na kartce. Rolą nauczyciela jest zachęcenie uczniów do stworzenia nietypowej pracy. Wychowawca również tworzy swoją „wizytówkę”.
- Po skończeniu „wizytówek” każdy uczeń opisuje swoją pracę i opowiada, dlaczego akurat wybrał taką technikę i dlaczego ta praca oznacza jego imię. Wizytówki można pozostać na parapecie w klasie lub innym miejscu, w którym będą zwykle wystawiane prace uczniów.
Podsumowanie
Ostatnie etap zajęć polega na ponownym przedstawieniu swojego samopoczucia i powiedzeniu, dlaczego jest różne lub takie samo jak wcześniej. Wychowawca pyta uczniów, jak się czują w nowym miejscu, co im się nie podoba, a co nie. Jak sobie radzą z trudnymi emocjami jak tęsknota.
Katarzyna Okólska
źródło: Pedagog w klasie. Scenariusze zajęć profilaktycznych i doradczych…, 2023



















































