UCZESTNICYUczniowie klas IV–VI szkoły podstawowej.
CEL OGÓLNYPoznanie zawodów związanych ze sportem.
CELE SZCZEGÓŁOWEUczeń:
wyjaśnia pojęcie kultury fizycznej,
opisuje podstawową specyfikę pracy w zawodach
sportowych,
podaje przykładowe miejsca pracy dla przedstawicieli zawodów sportowych.
METODY PRACYDyskusja kierowana,
praca w parach,
praca grupowa.
POTRZEBNE MATERIAŁYKarta „Mistrza Sportu” (po 1 sztuce dla każdej pary),
Rozpiska zawodów (1 sztuka dla nauczyciela),
długopisy i inne przybory służące do pisania.
CZAS TRWANIA45 minut.
LICZBA UCZESTNIKÓWOddział klasowy.

Scenariusz zajęć dla uczniów klas IV–VI szkoły podstawowej do realizacji treści z zakresu doradztwa zawodowego. W czasie zajęć uczniowie poznają pojęcie kultury fizycznej, wymieniają zawody związane ze sportem oraz opisują specyfikę pracy w tych zawodach. Ćwiczenie przeznaczone jest do pracy w małych grupach lub w parach, a także w pracy indywidualnej.

Przebieg Zajęć

1. Nauczyciel wyjaśnia dzieciom pojęcie „kultury fizycznej”. Następnie inicjuje dyskusję z uczniami na temat znanych im sportowców, którzy odnieśli sukces w swojej dziedzinie i ludzi, którzy pomogli ten sukces osiągnąć.

Kultura fizyczna oznacza wszelkie formy aktywności fizycznej mające na celu dbałość o zdrowie człowieka, poprawę jego postawy i prawidłowy rozwój psychofizyczny.

Przykładowe pytania do uczniów:

  • Jakich znacie sportowców, którzy odnieśli sukces i są mistrzami w swojej dziedzinie?
  • W jaki sposób doszli do swego sukcesu?
  • Czy odbyło się to wyłącznie dzięki wysiłkowi i własnej pracy?
  • Kto przyczynił się jeszcze do sukcesu mistrza?

2. Nauczyciel prosi uczniów o dobranie się w pary. Rozdaje karty Mistrza Sportu (po jednym na parę). Prosi, aby uczniowie ustalili między sobą i napisali na środku kartki imię i nazwisko sportowca, który jest mistrzem w swojej dziedzinie sportu. Kolejno prosi, aby wspólnie wymienili i wypisali wszystkich, którzy przyczynili się do tego sukcesu. Następnie kieruje swobodną rozmową na temat wymienionych zawodów. Zwraca uwagę na ich specyfikę i różnorodność.

Przykładowe pytania do uczniów:

  • Na czym polega praca w tych zawodach?
  • Co jest dla nich charakterystyczne?
  • Jakimi narzędziami i sprzętem posługują się przedstawiciele tych zawodów?
  • Jakie zdolności trzeba posiadać, żeby dobrze je wykonywać?
  • Czy znacie osoby ze swojego otocznia, które je wykonują?
  • Kto z was chciałby pracować w którymś z tych zawodów?

3. Następnie nauczyciel inicjuje dyskusję na temat innych możliwych miejsc pracy dla przedstawicieli zawodów.

Mistrz Sportu

Rozpiska Zawodów

autor: Agnieszka Kośkiewicz

źródło: Pedagog w Klasie … Wiedza i Praktyka, Warszawa 2023