| UCZESTNICY | Uczniowie klas VII–VIII szkoły podstawowej. |
| CEL OGÓLNE | Rozpoznawanie swoich możliwości i ograniczeń w zakresie wykonywania zadań zawodowych i uwzględnianie ich w planowaniu ścieżki edukacyjno-zawodowej. |
| CELE SZCZEGÓŁOWE | Uczeń: poszukuje informacji, nazywa zawody, współpracuje w zespole, rozwija umiejętność myślenia symbolicznego. |
| METODY PRACY | Heureza, przekład intersemiotyczny, giełda pomysłów/burza mózgów, praca indywidualna, praca w grupie, miniwykład |
| POTRZEBNE MATERIAŁY | Projektor/tv, biała tablica, smartfon/komputer (dla każdego ucznia), Karta „Myślenie Symboliczne” |
| CZAS TRWANIA | 45 minut |
| LICZBA UCZESTNIKÓW | 20-25 osób |

Wprowadzenie
Przekład intersemiotyczny to metoda przekładu informacji podanej w formie werbalnej na informację podaną w formie niewerbalnej. Przydaje się to, kiedy tekst i mowa są zbyt trudne do zrozumienia przez docelową grupę odbiorców. Właśnie do tego pierwotnie służyła sztuka, która w formie malarstwa, muzyki, czy tańca pozwalała artystom pokazać własną perspektywę nawet najmniej lotnym umysłom. Dzisiaj natomiast można to wszystko wykorzystać w edukacji.
Przygotowany scenariusz jest przeznaczony do pracy indywidualnej i pracy w grupie podczas której dziecko rozpoznaje swoje możliwości i ograniczenia w zakresie wykonywania zadań zawodowych i uwzględnia je w planowaniu ścieżki edukacyjno-zawodowej. Prowadzący powinien przeprowadzić zajęcia w sali komputerowej albo pozwolić uczniom korzystać z własnych telefonów komórkowych.
Nauczyciel na początku wita uczniów i przedstawia główny cel lekcji. Wyjaśnia również znaczenie terminu „myślenie symboliczne” i wyświetla na tablicy kartę „Myślenie Symboliczne” powołując się na konkretne przykłady.
Myślenie symboliczne to zdolność człowieka do rozumienia i przedstawiania rzeczywistości za pomocą środków stylistycznych, które mają jedno znaczenie dosłowne i różną liczbę znaczeń ukrytych (haseł, gestów, znaków itp.).
Przebieg Zajęć
1. Nauczyciel wyjaśnia, że zadaniem uczniów będzie zgromadzenie jak największej liczby różnych zawodów związanych z infografiką dotyczącą ich grupy. Prosi o odliczenie do sześciu: jedynki grupują się w jednym miejscu, dwójki w kolejnym itd.
2. W poszukiwaniu zawodów przydatne mogą okazać się strony internetowe. Każdy uczeń uzupełnia swoją kartę pracy osobno, ale wyszukane zawody konsultuje z pozostałymi członkami grupy. Uczniowie wymieniają się propozycjami. Z lewej strony uczniowie wpisują to, co wspólnie ustalili, a z prawej każdy zapisuje własne propozycje.
3. Po zapisaniu wszystkich pomysłów każdy w swojej grupie odczytuje propozycje zapisane po prawej stronie.
4. Po przedstawieniu wyników prac w grupach nauczyciel prosi, aby chętni uczniowie powiedzieli, co zaznaczyli w prawej kolumnie.
Podsumowanie
Nauczyciel może zapytać: Jak usprawnialiście pracę w grupie? Jakie przyjęliście rozwiązania organizacyjne w grupie, aby wasza praca była bardziej efektywna? W jaki sposób przezwyciężaliście trudności, które wynikały z pracy w grupie?

autor: Joanna Gajdzińska
źródło: Pedagog w Klasie … Wiedza i Praktyka, Warszawa 2023



















































