Scenariusz zajęć otwartych dla przedszkolaków: „Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę”
Temat dnia: Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę.
Grupa: 5-6 latki
Cele ogólne:
- Rozwijanie zainteresowania losem zwierząt zimą.
- Kształtowanie opiekuńczej postawy wobec ptaków i zwierząt leśnych.
- Doskonalenie umiejętności analizy i syntezy słuchowej wyrazów.
Cele operacyjne: Dziecko:
- Rozumie potrzebę pomocy zwierzętom w czasie zimy.
- Umie wymienić gatunki ptaków i zwierząt leśnych, które występują w Polsce zimą.
- Potrafi rozpoznać i nazwać zwierzęta, które potrzebują pomocy zimą.
- Zna sposoby dokarmiania ptaków i zwierząt w lesie.
- Potrafi podać przykłady pokarmów, którymi można dokarmiać ptaki i zwierzęta leśne.
- Wie, kto to jest leśnik i na czym polega jego praca.
- Dzieli nazwy zwierząt na sylaby.
- Potrafi określić pierwszą głoskę w nazwie obrazka.
- Potrafi właściwie reagować na sygnał dźwiękowy.
- Interpretuje ruchem piosenkę.
- Wykorzystuje nabyte wiadomości i umiejętności do realizacji zadań.
- Potrafi zgodnie współpracować w grupie.
Metody pracy:
- Czynna – udział dzieci w zajęciu i zabawie ruchowej.
- Słowna – wypowiedzi na dany temat, czytanie globalne wyrazów, rozwiązywanie zagadek.
- Oglądowa – pokaz ilustracji, emblematów.
Formy pracy:
- Z całą grupą.
- Zespołowa.
- Indywidualna.
Środki dydaktyczne:
- Tekst zagadek o zwierzętach.
- Ilustracje przedstawiające zwierzęta leśne i ptaki.
- Napisy do czytania globalnego.
- Emblematy zająca, sarny, wróbla, sikorki, wiewiórki, dzika, tamburyn.
- Ilustracja przedstawiająca paśnik i karmnik oraz podpisy do ilustracji.
- Tekst inscenizacji „Pamiętajmy o zwierzętach”.
- Ilustracja „Dokarmiamy zwierzęta w lesie”.
- Sylwety zwierząt do inscenizacji.
- Pudło z przysmakami zwierząt.
- List zwierząt do dzieci (w kopercie).
- Nagranie piosenki „Wróbelki zimą”.
- Karteczki z napisanymi zdaniami do zabawy „Prawda – fałsz”.
- Kartoniki z napisami TAK, NIE dla każdego dziecka.
- Nagranie piosenki „A Ty ptaszku śpiesz się”.
- Odznaka „Przyjaciel zwierząt” dla każdego dziecka.
Przebieg zajęć:
- Zabawa ze śpiewem na powitanie „W kole”
- W kole wszyscy tu siedzimy, każdy czyjaś rękę trzyma.
- I dzień dobry już mówimy, tak zabawa się zaczyna.
- Powitanie uczestników spotkania:
- Nauczyciel witając dzieci i rodziców, zachęca do aktywnego uczestnictwa w zajęciach.
- Rozwiązywanie zagadek o zwierzętach – wprowadzenie do tematu zajęć:
- Nauczyciel czyta zagadki, a dzieci wskazują odpowiedni obrazek.
- „Ma brązowe, śliczne oczy, nóżki zgrabne cienkie, Czy widziałeś kiedyś w lesie płochliwą (sarenkę)?”
- „Ja nie śpiewam jak kanarek, piórka moje zwykle szare. Zwykle po swojemu ćwierkam, do okienka twego zerkam. (wróbel)”
- „Ma długą szczecinę, świnki jest kuzynem. Zjada żołędzie, gdy przyjdzie jesień. Można go spotkać w polu lub w lesie. (dzik)”
- „Żółty brzuszek, modra główka, nastroszone z zimna piórka. Z daleka do nas przyleciała o słoninkę zapytała. (sikorka)”
- „Szare futro, długie uszy, ogonek nieduży. Gdy się w krzakach coś poruszy, zmyka, aż się kurzy (zając)”
- „Korale czerwone lubi ten ptak. Brzuszek czerwony to jego znak. (gil) W dziupli swej na drzewie, gdy nikt o tym nie wie, orzechów zapasy zbiera na zimowe czasy. (wiewiórka)”
- Nauczyciel czyta zagadki, a dzieci wskazują odpowiedni obrazek.
- Rytmiczny podział nazw zwierząt przedstawionych na obrazkach:
- Dzieci próbują podzielić nazwy zwierząt na sylaby.
- [sar – na, dzik, wie –wiór – ka, za- jąc, wró- bel, gil, si- kor -ka]
- Określanie pierwszej głoski w nazwie zwierząt.
- Dzieci próbują podzielić nazwy zwierząt na sylaby.
- Czytanie globalne – dobieranie przez dzieci do obrazka globalnego podpisu – nazwy zwierzęcia.
- Zabawa orientacyjno – porządkowa z elementem syntezy słuchowej wyrazów „Jakie to słowo?”:
- Dzieci otrzymują emblematy zająca, sarny, wróbla, wiewiórki, dzika. Uczestnicy maszerują w rytm tamburyna. Na sygnał zatrzymują się, prowadząca wymawia słowo głoskami, np. s – a – r- n- a, dzieci z emblematem sarny wymawiają cały wyraz a następnie ustawiają się w kole obok nauczyciela. Na sygnał wszystkie dzieci maszerują w rytm tamburyna, a zabawa trwa dalej.
- Kolorowanki – ZWIERZĘTA ZIMĄ
- Onomatopeje – obrazki do druku
- Zagadki słowne – Zapoznanie z pojęciem karmnik i paśnik. Przyporządkowanie właściwego napisu do obrazka:
- „Jaki to domek niepotrzebny latem, Zimą co dzień karmi zwierzęta skrzydlate. (karmnik)”
- „Co to za miejsce odgadnijcie dzieci, Gdzie dla zwierząt leśnych jest jedzenie, kiedy śnieżek leci. (paśnik)”
- Słuchanie i oglądanie inscenizacji „Pamiętajmy o zwierzętach” ilustrowanej sylwetami.
- Rozmowa na temat inscenizacji:
- Udzielenie odpowiedzi na pytanie: Jak możemy pomóc zwierzętom w czasie zimy? [umieszczenie pokarmu dla ptaków w karmnikach, zawiezienie do lasu warzyw, orzechów, ziaren zbóż]
- Zabawa dydaktyczna – Zaczarowane pudło – rozpoznawanie po dotyku znajdujących się w pudełku przysmaków dla zwierząt:
- Dzieci muszą rozpoznać po dotyku różne przedmioty symbolizujące przysmaki dla zwierząt (marchewka, siano, ziemniaki, żołędzie, orzechy, ziarna zbóż).
- Ćwiczenia klasyfikacyjne – Co jedzą zwierzęta leśne?:
- Dzieci umieszczają pod obrazkami zwierząt właściwe pokarmy (zając – marchewka, sarna- siano, dzik – ziemniaki, żołędzie, wiewiórka – orzechy, ptaki – ziarna zbóż).
- Dokarmianie zwierząt zimą – Nauczanie specjalne:
- Rozmowa na temat tego, jak zwierzęta przygotowują się do zimy.
- Przedstawienie obrazków i napisów do czytania globalnego.
- Zabawa „Ciepło – zimno” – odszukanie listu zwierząt leśnych do dzieci. Odczytanie listu. Podjęcie zobowiązania do udzielenia pomocy ptakom i zwierzętom leśnym w czasie zimy:
- List zwierząt zawierający prośby o pomoc w zimie.
- Interpretacja ruchowa piosenki „Wróbelki zimą”.
- Zabawa „Prawda – fałsz”:
- Rodzice otrzymują karteczki z napisanymi zdaniami, z których jedne są prawdziwe, a inne fałszywe.
- Dzieci otrzymują kartoniki z napisami TAK, NIE.
- Jeśli zdanie odczytane przez rodzica jest prawdziwe, dzieci podnoszą do góry kartonik z napisem TAK. Jeśli zdanie jest fałszywe, podnoszą kartonik z napisem NIE.
- „Zima to pora roku, która następuje po lecie.”
- „Zimą pada śnieg.”
- „Karmnik to domek dla psa.”
- „Śnieg utrudnia zwierzętom zdobycie pożywienia.”
- „Przysmakiem sarenek są ciasteczka.”
- „Śnieg jest koloru różowego.”
- „Na zimę przylatują do nas bociany.”
- „Wróbelki zjadają w karmniku sianko.”
- „Niedźwiedź zimą zasypia w głęboki sen.”
- „Przysmakiem sikorek jest słoninka.”
- „Paśnik – to miejsce, w którym leśnicy zimą zostawiają zwierzętom pożywienie.”
- „Na zimę przylatują do nas gile.”
- „Wiewiórki na zimę w swojej dziupli gromadzą rodzynki.”
- „Zimą zbieramy w lesie grzyby.”
- „Przysmakiem dzika są żołędzie.”
- Zabawa ze śpiewem przy piosence „A Ty ptaszku śpiesz się, śpiesz”.
- Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach i rodzicom za przybycie. Rozdanie dzieciom odznak „Przyjaciel zwierząt”.
- Pożegnanie piosenką:
- „Żegnam was, dziś kończymy, już czas. Byłam ja, byłeś ty raz, dwa, trzy.”
Scenariusz opracowany przez Karolinę Kowalczyk, nauczyciela wychowania przedszkolnego.



















































