Kodowanie – sekwencja poleceń napisana w celu aktywacji systemu komputerowego lub obwodu elektronicznego.
Kodowanie dla dzieci w przedszkolu
Już przedszkolaki mogą rozpocząć naukę kodowania. Co więcej, tego rodzaju gry i zabawy można połączyć z ćwiczeniem rozróżniania kolorów, części ciała, kierunków i położenia. Naukę kodowania dla dzieci da się zorganizować na świeżym powietrzu – w ogrodzie czy w parku. Można także wykorzystać dostępne w domu artykuły – papier i kredki, plastelinę, klocki, zabawki. I wcale nie trzeba inwestować w kosztowne pomoce edukacyjne – wszystko można przygotować we własnym zakresie.
Przykłady zabaw z kodowaniem dla dzieci:
- Podążanie po łamanej linii (najlepiej pod kątem 90°). Linię składającą się z prostych odcinków można narysować kredą na asfalcie, wytyczyć ją taśmą na trawie czy ułożyć taki tor z różnych przedmiotów. Zadaniem dziecka jest wydawanie poleceń w taki sposób, by osoba poruszająca się po linii z zakrytymi oczami, nie wypadła z niej. Można poruszać się stopa za stopą czy małymi kroczkami. Chodzi o to, by dziecko próbowało precyzyjnie podać liczbę i charakterystykę ruchów (dwa kroki w przód, obrót w lewo), które umożliwią prawidłowe przejście po linie.
- Zakodowanie wyjścia z labiryntu. Tego typu labirynt również można zbudować na zewnątrz, ale tę zabawę można także przenieść na kartkę. Jest to zabawa analogiczna do powyższej – dziecko określa, jakie ruchy musi wykonać postać (np. narysowany na kartce ludzik, samochodzik), by wydostać się na wolność.
- Zabawy na torze przeszkód. To również ten sam tym zabawy. Chodzi o to, aby dziecko pokierowało postacią w taki sposób, by przeszła bezpiecznie przez tor, omijając przeszkody. Takie zabawy umożliwiają także liczne łamigłówki dla dzieci, proste gry planszowe i pierwsze gry komputerowe dla dzieci.
- Kodowanie obrazków. Tu już przyda się umiejętność liczenia (wystarczy do 10) i znajomość alfabetu. To poniekąd zabawa związana z popularną grą w „statki”. Prosty rysunek należy nałożyć na planszę ze współrzędnymi. Plansza powinna mieć formę kratek. Obrazek tworzą po prostu odpowiednio pokolorowane kwadraty. W pionie i poziomie okienka planszy są oznaczone liczbami i literami alfabetu. Dziecko może albo zakodować współrzędne dla danego obrazka, podając odpowiednie liczby i litery dla konkretnych kolorów i ich położenia, albo na odwrót – sugerując się współrzędnymi, narysować obrazek (pokolorować odpowiednie pola).
- Gry logiczne. Planszówki i gry komputerowe, które uczą i ćwiczą kodowanie, to wartościowe pomoce dydaktyczne. Gwarantują dzieciom świetną zabawę, są przystosowane do ich wieku i poziomu rozwoju, stopniowo rozwijają wiedzę i umiejętności. Wykorzystują ciekawą fabułę i bohaterów, w których dzieciom będzie łatwo się wcielić (źródło: giganciprogramowania.edu.pl).
Kodowanie jakiego uczy się w przedszkolu jest nauką powtarzających się sekwencji, które w spierają przede wszystkim:
- umiejętności analitycznego myślenia
- rozwija umiejętności myślenia matematycznego
- rozwijanie percepcji wzrokowej / przestrzennej
- rozwijanie umiejętności myślenia wielowymiarowego
- rozwijanie umiejętności analizy, sekwencjonowanie i oceny








#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek