Wiara w siebie jest podstawą sukcesu. To przekonanie, że może się udać, choć wymaga to pracy. Ludzie którzy dokonali wielkich rzeczy wierzyli w siebie. Porażki traktowali jako część drogi do sukcesu. Jak jest z twoją wiarą w siebie? Wypełnij quiz i przygotuj się na odpowiedź.

Zaznacz odpowiedzi najbardziej zbliżone do tego, co czujesz w opisanych sytuacjach:

 1. Nauczyciel zachwyca się twoją pracą.
  1. Jest mi bardzo miło.
  2. Jest mi trochę głupio ale sprawia mi to przyjemność.
  3. Jest mi bardzo głupio, peszę się.
 2. Rodzice kupili ci wymarzoną grę ale kolega mówi, że jest beznadziejna.
  1. I tak się cieszę, dobrze się bawię.
  2. Przykro mi ale bawię się nią.
  3. Przykro mi, rezygnuję z zabawy.
 3. Twoja koleżanka cieszy się, że namalowała śliczny obrazek.
  1. Cieszę się razem z nią. Mówię, że jej praca bardzo mi się podoba.
  2. Cieszę się razem z nią ale nic nie mówię.
  3. Złoszczę się, że się tak głupio cieszy. Obrazek to nic wielkiego.
 4. Nie udało ci się rozwiązać zadania.
  1. Myślę co zrobić, żeby następnym razem poszło lepiej.
  2. Złoszczę się i jest mi przykro.
  3. Załamuję się. Myślę: Jestem do niczego.
 5. Mama zrobiła twój ulubiony deser. Chcesz zjeść cały ale akurat przyszedł kolega. On też go lubi.
  1. Dzielę się z nim. Smakuje jeszcze lepiej.
  2. Chowam deser i czekam, aż kolega pójdzie.
  3. Oddaję koledze cały deser.
 6. Jest ci smutno.
  1. Mówię innym, co czuję.
  2. Nic nie mówię ale wiem, że mam prawo się smucić.
  3. Nic nie mówię, bo bardzo wstydzę się moich emocji.
 • Większość a – Tak trzymać. Wierzysz w siebie. Masz dobre nastawienie do siebie i innych.
 • Większość b – Może warto odnosić się do siebie mniej surowo i uwierzyć we własne możliwości.
 • Większość c – Nie doceniasz siebie ale można to zmienić. Kiedyś odkryjesz swoje mocne strony.

Co pomoże ci uwierzyć w siebie?

Opowieść twojego imienia:

Zapisz pionowo litery swojego imienia i do każdej dopisz zwrot określający twoje zalety.

Na przykład JANEK:

 • Jasno myśli.
 • Ambitny.
 • Nigdy się nie nudzi.
 • Ekspert od dinozaurów.
 • Koleżeński.

Twój herb:

Stwórz herb reprezentujący twoją osobę. Narysuj na tarczy symbol pasujący do twojej pozytywnej cechy. Ktoś silny może narysować niedźwiedzia, ktoś szybki zająca, a ktoś radosny słońce.

Trening bohatera/bohaterki:

Przypomnij sobie sytuację w której brakuje ci wiary w siebie. Teraz pomyśl o swoim bohaterze/bohaterce z filmu, czy książki. Zamknij oczy i wyobraź sobie, że jesteś nim/nią. Możesz pomyśleć: Jak się zachowa w tej sytuacji? Jakie emocje poczuje?

autor: Dagna Ślepowrońska

źródło: Małe Charaktery, numer 4/2022

Lubię siebie – bajka o pewności siebie

Tak naprawdę to nie wiadomo, czemu właśnie z Krzysia śmieje się Fabian, ale bardzo możliwe, że czegoś mu zazdrości. Może tego, że Krzyś lepiej się uczy, a może tego, że na lekcjach wf jest lepszy w nogę i na boisku cały czas ogrywa Fabiana sprawiając, że przeciwna drużyna przegrywa. Każdy z klasy oprócz Fabiana chce, by Krzyś był w jego drużynie, kiedy wybierają skład.

Do tej pory Krzysiu nie skarżył się w domu rodzicom, bo pomyślał, że sobie poradzi i Fabianowi znudzi się to naśmiewanie, ale się nie znudziło.

– Wiesz tato – odezwał się Krzyś między jednym gryzem kanapki a drugim – ja też mógłbym się zacząć naśmiewać z Fabiana, bo jak coś nieraz powie na lekcji, gdy Pani go zapyta, to się okazuje, że ona naprawdę prawie nic nie umie. Ola więcej wie od niego, a chodzi dopiero do przedszkola.

– Czemu więc tego nie zrobisz? – zapytał tata.

– Bo nie chcę być taki jak on – odparł pewnym głosem Krzyś. – Wiem, jak to boli, kiedy ktoś się ze mnie śmieje i mówi nieprawdę o mnie, albo rozpowiada nieprawdziwe historie, że coś zrobiłem, a to kłamstwo, bo nie zrobiłem. Najgorsze jest to, że im dłużej on tak o mnie mówi i ze mnie się śmieje, tym częściej myślę, że może naprawdę coś ze mną jest nie tak i jestem jakiś inny, śmieszny, dziwny i nie pasuję do reszty klasy… – łamiącym się głosem ledwo dokończył to zdanie Krzyś

To był początek końca problemów Krzysia z dokuczającym kolegą. Choć nie od razu przestał się tym przejmować, to dzięki rymowance, której nauczył go tata, wiedział jak poradzić sobie z natrętnym Fabianem. Jej słowa wykorzystał już następnego dnia w szkole i odkrył, że wcale nie jest dziwny, ani śmieszny. Kolejne dni pokazały mu tylko, że warto stawać po swojej stronie. Tylko trzeba umieć znaleźć w sobie wystarczająco dużo siły. Tę, Krzyś czerpał od rodziców i ze słów, które od tej pory mruczał pod nosem jak magiczne zaklęcie.

Bajka o pewności siebie – pomocna w trudnej sztuce wychowania

Wychowanie to sztuka, w której nie powinno być przypadków, niejasności, działania na chybił trafił. Jeśli twoje dziecko jest szykanowane przez innych, zbierz siły i zrób wszystko a nawet jeszcze więcej, by mu pomóc.

Na dobry początek posłuchajcie wspólnie bajki “Lubię siebie”. To bajka o pewności siebie, w której ją znajdziecie super rymowankę. To myśl, która pomaga złapać dystans i z każdym dniem coraz bardziej wnika w umysł i serce. Daje też siły, by zacząć bronić siebie przed innymi. Tymi, którzy nigdy nie byli i nie są na tyle ważni, by trzeba było przejmować się ich zdaniem. Rymowanka przyda się zarówno dzieciom, jak i dorosłym, którzy zbytnio przejmują się zdaniem innych na swój temat.

Bajka o pewności siebie to też inspiracja do rozmowy na ważne tematy. Na pewno dobrze wiesz, jak trudno pomóc dziecku poczuć się pewnie w gronie rówieśników. Szczególnie, gdy od samego początku nie umiało znaleźć wśród nich swojego miejsca. Gdy dojdzie do tego obecność dzieci, które z jakiegoś powodu lubią dokuczać innym, nie jest łatwo stawić im czoła.

Lubię siebie kiedy chodzę, lubię siebie kiedy śpię.
Nawet kiedy nic nie robię, lubię siebie, bo tak chcę.
Jeśli ktoś mnie nie chce lubić, dziwne myśli o mnie ma,
mogę mu powiedzieć tylko: Twoja strata, cześć, pa, pa.

Takie słowa usłyszałem dziś rano, kiedy wszyscy siedzieli przy stole i jedli śniadanie. Tym razem to nie mama uczyła swoje dzieci nowej rymowanki, ale tata. Mówił to Krzysiowi, którzy wczoraj przyszedł ze szkoły bardzo smutny i widać było, że wcześniej płakał.
Okazało się, że w jego klasie jest chłopiec, który ciągle mu dokucza. Śmieje się ze wszystkiego, co tylko można: a to, że Krzyś śmiesznie chodzi kołysząc się na boki; a to, że ma czapkę nie w takim kolorze, jak trzeba ; a to, że ma kanapkę na drugie śniadanie zamiast drożdżówki. I tak prawie każdego dnia.

Przejdź do pełnej wersji

Znajdźcie wszystko, co wzmocni pewność siebie

To trudne, ale możliwe. Trzeba poszukać wspólnie z dzieckiem wszystkim mocnych stron, choćby były najmniejsze. Ziarno do ziarno i zbierze się pokaźny arsenał argumentów za tym, że z twoim dzieckiem wszystko jest w porządku. A przekonanie: jestem w porządku, naprawdę może zdziałać bardzo dużo. To punkt zaczepienia dla budowania wewnętrznej siły do opierania się atakom tych, którzy mają o nim odmienne zdanie.

Codziennie, cierpliwie wracaj do historii z bajki “Lubię siebie” i wspólnie recytujcie rymowankę. Rób wszystko, by twoje dziecko czuło się rozumiane przez ciebie i wiedziało, że ten wielki problem, jest też ważny dla ciebie. I dajcie sobie czas, by ziarno pewności siebie,wypuściło korzenie. Z czasem  zmieni się w mocne drzewo, w cieniu którego twoje dziecko znajdzie schronienie na całe życie.

Od czego zacząć?

Bajka “Lubię siebie” to nie magiczna różdżka, ale rymowanka może stać się magicznym zaklęciem dla dziecka. Sama jednak może nie dać rady w zderzeniu z kolejnymi dokuczliwymi i przykrymi słowami ze strony rówieśników. Jest jednak dobrym początkiem i nową myślą, która z czasem urośnie do przekonania na którym dziecko budować będzie poczucie pewności siebie.

Bajka przyda się dzieciom, które:

 • są szykanowane przez rówieśników,
 • mają niskie poczucie wartości,
 • są zakompleksione,
 • nie są pewne siebie.

Pomocna będzie też dla Ciebie, jeśli:

 • chcesz pomóc dziecku stawić czoła dokuczaniu przez rówieśników,
 • pragniesz wesprzeć swoją pociechę w trudnych chwilach,
 • sam borykasz się z problemem braku pewności siebie i poczuciem niskiej wartości,
 • szukasz sposobu na umocnienie w dziecku pewności siebie i poczucia wartości,
 • chcesz odpocząć po pracowitym dniu i miło spędzić czas z dzieckiem.

źródło: nietylkobajki.pl

#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Jedna odpowiedź do „Czy wierzysz w siebie? – scenariusz zajęć”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: