Spróbuj jeszcze raz – cierpliwość

Nigdy mi się to nie uda! – wykrzyknęła Laura i rzuciła robótką w kąt.

Laura zaplanowała, że wykona czerwone serce na Dzień Matki ale szydełkowanie okazało się problemem. Babcia uczyła ją tej sztuki ale to było dawno temu. Wtedy szybko się zniechęciła i tym razem było tak samo. Pomyślała, że zrobi coś innego, coś wesołego i uspokajającego.

Idę na spacer z Igą i Frajdą! – krzyknęła Laura do mamy i pobiegła na spotkanie.

Na spacerze Laura powiedziała przyjaciółce o swoim pomyśle, problemach i obawach.

Zaraz ci coś pokażę, poczekaj – powiedziała Iga uśmiechając się.

Iga zauważyła chłopców na deskorolkach i poprosiła jednego z nich o pożyczenie deski oraz ochraniaczy na chwilę. Chłopiec zgodził się wiedząc o zdolnościach koleżanki. Iga wskoczyła na deskę, nabrała rozpędu i zrobiła kilka akrobacji. Frajda radośnie biegała za swoją opiekunką.

Wow, Iga, to naprawdę ty? Kiedy się tego nauczyłaś? – zapytała z niedowierzaniem Laura.

Nieźle, co? Niedawno sprawdziłam egzamin na kartę rowerową, bo zdajemy go w przyszłym roku. Zauważyłam w pobliżu chłopców na deskorolkach i postanowiłam spróbować. Ciągle spadałam z deski, więc chciałam zrezygnować ale Michał mi pomógł – wyjaśniła Iga.

Iga opowiedziała przyjaciółce jak uczyła się jeździć na deskorolce i o emocjach które jej towarzyszyły. Okazało się, że nie było to takie proste. Upadki bolały i prawie się poddała. Jednak patrząc na kolegów chciała jeździć tak samo. Wstawała i cierpliwie próbowała dalej.

Pomyślałam, że też może spróbujesz jeszcze raz i zrobisz serduszko dla mamy – powiedziała Iga.

Gdy Laura wróciła do domu, zaczęła naukę robienia równych oczek. Powoli zwiększała poziom trudności tak, jak kiedyś uczyła ją babcia. Wyobrażała sobie uśmiech mamy gdy otrzyma prezent. Mimo trudności ciągle pracowała nad prezentem. Gdy skończyła, zadzwoniła do Igi.

Wiedziałam, że dasz radę. Cierpliwa praca popłaca! – powiedziała Iga.

Nazajutrz dziewczynki spotkały się w parku. Laura przyniosła dla Igi wykonaną szydełkową czterolistną koniczynkę na szczęście. Podziękowała w ten sposób koleżance za pomoc w nauce cierpliwości.

Jak nauczyć się cierpliwości?

Cierpliwość to umiejętność znoszenia ze spokojem przeciwności losu. To również zdolność wytrwałego czekania na rezultaty. Cierpliwość pozwala opanować złość, skupić się na cięższym zadaniu i osiągnąć wyznaczony cel. Cierpliwości można się nauczyć przez praktykowanie.

Istnieje wiele sposobów na naukę cierpliwości. Stopniuj trudność zadań i wydłużaj czas ćwiczeń tej umiejętności. Zastanów się, co miłego możesz sobie powiedzieć w trudnej chwili. Zdecyduj co możesz robić czekając w kolejce i stwórz listę czynności. Znajdź wsparcie u zaufanych osób.

Przy nauce cierpliwości mogą pomóc następujące zabawy:

  1. Gra w rozśmieszanie. Zaproś do gry koleżankę lub kolegę i usiądźcie naprzeciwko siebie. Jedna osoba siedzi nieruchomo, a druga próbuje ją rozśmieszyć. Rozśmieszać można tylko bez wydawania dźwięków.
  2. Spacer po linie. Wyznacz miejsce startu i mety oraz spróbuj pokonać trasę niosąc jajko na łyżce. Możesz zwiększyć stopień trudności trzymając łyżkę w ustach. Wybierz miejsce z którego łatwo posprzątać jajko jeśli się rozbije.
  3. Memorki. Przygotuj własny zestaw memory wybierając kształt elementów i kolorując je. Poćwiczysz cierpliwość szukając takich samych elementów, a gdy zaprosisz kogoś do gry, poćwiczysz ją również czekając na swoją kolej.
  4. Ulubione. Gdy czekasz z kimś w kolejce, możecie zagrać w Ulubione. Na zmianę wymieniajcie kategorie, takie jak: przekąski, napoje, książki, smaki lodów itp. i opowiadajcie o swoich ulubieńcach.
  5. Ułóż historię. Gdy stoisz w długiej kolejce, spróbuj tej zabawy. Znajdź osobę w pobliżu lub wyobraź sobie postać z książki i stwórz opowieść o niej. Możesz pomyśleć: Dlaczego tam stoi? Kim jest? Co robi na co dzień? Gdzie mieszka? Może wyjść z tego fascynująca historia.

autor: Anna Skrońska

źródło: Małe Charaktery, numer 4/2022

#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Jedna odpowiedź do „Do czego potrzebna jest nam cierpliwość? Inspiracje do zajęć”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: