Cyfry dotykowe – edukacja w systemie Montessori

Tak zwane cyfry dotykowe składają się z dziesięciu gładkich tabliczek w atrakcyjnym kolorze, umieszczonych w pudełku. Na każdej tabliczce znajduje się jedna z cyfr od 0 do 9, wykonana z drobnoziarnistego papieru ściernego.

DIY szorstkie cyfry Montessori (darmowy PDF do pobrania) / dziecinnieproste.com.pl

Cyfry dotykowe przeznaczone są dla dzieci w wieku od 2;6 do 4;0 roku życia. Ich wprowadzanie ma na celu; zapoznanie dzieci z graficznym symbolem liczby, skojarzenie symbolu z nazwą liczebnika, poznanie kształtu cyfry, zdobycie umiejętności odróżniania i nazywania cyfr oraz ich pisania.

Wprowadzenie materiału

Kładziemy na podkładce dwie tabliczki, na których znajdują się dwie, różniące się kształtem cyfry, np. 1 i 3. Cyfrę 3 odkładamy na bok, tak aby była niewidoczna i nie rozpraszała uwagi dziecka (odwracamy ją). Przyjmując lewą ręką tabliczkę z cyfrą 1, dwoma palcami prawej ręki wodzimy po cyfrze 1, zgodnie z kierunkiem jej kreślenia, po czym zachęcamy dziecko do uczynienia tego samego. Następnie, wodząc palcami po cyfrze, kilkakrotnie wymawiamy nazwę liczebnika: „jeden…” i zachęcamy dziecko do powtórzenia wymienionych czynności. Dziecko powtarza je dotąd, dokąd ma na to ochotę.

Z kolei podobny w sposób postępujemy z cyfrą 3 (cyfra 1 jest wtedy odłożona na bok i odwrócona). Kolejny krok, to sprawdzenie, czy dziecko prawidłowo kojarzy nazwę liczebnika z kształtem cyfry. Służą temu polecenia nauczyciela, np. „pokaż trzy”, „pokaż jeden”, „schowaj trzy” itp. (obie cyfry leżą przed dzieckiem na podkładce). Potem wskazujemy poszczególne cyfry i pytamy: „co to jest?”.

Pytania takie zadajemy również, kreśląc poszczególne cyfry, np. palcem na plecach dziecka, na stoliku, w powietrzu. Ma to na celu upewnienie się, czy dziecko prawidłowo używa nazw poszczególnych liczebników liczebników i kojarzy je z właściwymi cyframi.

Kolejny etap, to kreślenie cyfr przez dziecko:

 • na tacy z sypkim materiałem (piasek, kasza manna, mąka),
 • pędzlem na kartonie,
 • patykiem na piasku,
 • kreda na gładkiej tablicy,
 • mazakiem na czystej kartce itp.

W pierwszym okresie dziecko powinno kreślić cyfry dużych formatów, na dużych płaszczyznach, posługując się palcem, pędzlem, mazakiem, patykiem, na tablicach, kartonach i kartkach, które nie posiadają żadnych linii. Gdy dziecko samorzutnie zaczyna pisać cyfry w małym formacie, oznacza to, że do pisania potrzebuje ołówka, kredki, długopisu oraz linii (kratki).

W czasie pierwszych prób pisania przez dziecko poznanych cyfr leżą one przed nim na stoliku. Dzięki temu może na nie patrzeć i wodzić po nich palcami zawsze wtedy gdy napotyka trudności z ich odwzorowaniem na tacy, tablicy, kartce. Jeśli dziecko zapomniało kształtu lub popełnia błędy przy kreśleniu określonej cyfry, nauczyciel zachęca do wzięcia odpowiedniej tabliczki z cyfrą i wodzenia po niej palcami (sam nie kreśli dziecku wzoru cyfry).

Ćwiczenia z wykorzystaniem cyfr dotykowych

 1. Kreślenie cyfry na różnych płaszczyznach, różnymi przyborami.
 2. Kreślenie cyfry na pokratkowanej tablicy.
 3. Kreślenie kredką, ołówkiem, długopisem na pokratkowanej kartce (cyfry mogą być w różnych kolorach).
 4. Układanie cyfr dotykowych od strony lewej do prawej, w kolejności podawanej przez nauczyciela.
 5. Porządkowanie cyfr dotykowych i układanie ich: od lewej do prawej, z góry na dół.
 6. Dopasowanie cyfr dotykowych do cyfr wydrukowanych na tabliczkach liczbowych, wchodzących w skład klocków liczbowych (Sabina Guz, 1998).

źródło: S. Guz, Edukacja w Systemie Montessori, Tom 1, Lublin 1998

#arkusze #ASD #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #storytelling #szkoła #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Jedna odpowiedź do „Cyfry dotykowe”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: