Uśpiony potencjał – rozwijanie świadomości ucznia – zajęcia specjalistyczne

Indywidualna praca z dzieckiem

Cele:

  • rozwijanie świadomości;
  • budowanie poczucia samosprawstwa;
  • budowanie poczucia własnej wartości;
  • kształtowanie kompetencji społecznych i emocjonalnych;
  • kształtowanie osobistej odpowiedzialności;
  • lepsze rozumienie konsekwencji własnych zachowań.

Czas: dłuższy czas realizacji.

Grupa wiekowa: od 8. roku życia.

Materiały: uzależnione od kierunku pracy z podopiecznym.

Przebieg:

Zmiana wzorców zachowań jest wyzwaniem trudnym z uwagi na to, iż trwanie w patologicznych schematach nie jest nośnikiem ogromnego cierpienia, tylko drobnych dyskomfortowych sytuacji w otoczeniu domowym czy edukacyjnym. Dlatego też dzieci nie czują się zmotywowane, ani zaangażowane w poprawę jakości swojego funkcjonowania. Demotywująco działa na nie także grupa pierwotna, rówieśnicy, którzy po naznaczeniu dziecka etykietą niegrzeczny, po jego wejściu w rolę innego gorszego, dokładnie tak postrzegają podopiecznego i tak też go traktują.

Praca z takim dzieckiem wymaga tworzenia sytuacji sukcesu, coś czego podopieczny nie doświadczył. Koordynator po wywiadzie z nauczycielami i rodzicami musi odnaleźć w dziecku jego potencjał, zdolności, jakiś szczególny talent lub coś w czym dziecko jest dobre. Pracując z nim nad wzmocnieniem jego mistrzostwa oraz eksponując talent i osiągnięcia dziecka w społecznych sytuacjach tak, żeby podopieczny osiągnął realny sukces w trenowanej dziedzinie. Praca ta wymaga współpracy z rodzicami, którzy powinni zagwarantować środki, żeby talent dziecka mógł zostać rozwinięty. Pedagog koncentruje się w pracy z dzieckiem nad rozwojem jego talentu, a nie nad umoralnianiem i dalszym stygmatyzowaniem dziecka. Pozytywna uwaga, wsparcie i pomoc, żeby dziecko osiągnęło sukces, publiczna ekspozycja zdobytych, rozwiniętych talentów na forum klasy, czy szkoły w dłuższej perspektywie czasowej zmienią trwale wizerunek dziecka, a przede wszystkim przyczynią się do budowania w dziecku poczucia własnej wartości.

Praca z dzieckiem obejmuje następujące etapy:

Zajęcia specjalistyczne

#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Jedna odpowiedź do „Uśpiony potencjał – rozwijanie świadomości ucznia”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: