Cele:

  • rozpoznawanie emocji
  • rozwijanie relacji przyjacielskich
  • radzenie sobie w trudnych sytuacjach

Zazdrość

Zazdrość jest stanem emocjonalnym, podczas którego dominuje obawa utraty tego, co ma dla nas szczególną wartość.

Czytanka do przemyśleń i dyskusji

Przyjaciel (nie) na wyłączność

Hubert i Kacper znali się od przedszkola. Byli praktycznie nierozłączni. Nie tylko trzymali się razem w grupie Żabek, lecz także spędzali ze sobą mnóstwo czasu popołudniami. Byli przyjaciółmi i nawet obiecali sobie, że zostaną nimi na zawsze.
W tym roku chłopcy rozpoczynali naukę w szkole. Co prawda rodzice zapisali ich do tej samej podstawówki, ale chłopcy trafili do dwóch różnych klas. Kiedy wakacje dobiegły końca, a pierwszy szkolny dzwonek wzywał do nowej przygody, zarówno Kacper, jak i Hubert byli pełni obaw. Dali sobie jednak słowo, że będą trzymać się razem, nawet mimo tego, że będą w innych klasach.
Hubert usiadł w drugiej ławce pod oknem. Po chwili dosiadł się do niego uśmiechnięty, czarnowłosy chłopiec.
– Cześć! Jestem Patryk! – wykrzyknął wesoło, wyciągając rękę na powitanie.
– A ja Hubert – odpowiedział chłopiec, nieśmiało odwzajemniając uścisk.
Od słowa do słowa okazało się, że chłopcy lubią te same zabawy, a nawet jedzenie. Tematom do rozmów nie było końca.
Pierwszy dzień Kacpra nie był tak łatwy i tęsknił za przyjacielem. Nic zatem dziwnego, że kiedy tylko nadarzyła się okazja, pobiegł pod klasę Huberta. Zobaczył, że jego przyjaciel rozmawia z jakimś chłopcem. Zawołał go. Nic. Zawołał drugi raz. Znowu nic. W końcu jakaś dziewczynka podeszła do Huberta i pokazała mu stojącego w drzwiach i wołającego go chłopca. Hubert jedynie pomachał Kacprowi i wrócił do rozmowy z nowym kolegą. Nawet do niego nie podszedł. Kacper wrócił do swojej klasy. Był nie tylko smutny, ale wręcz wściekły.
Po południu mama, jak co wtorek, zaprowadziła Kacpra do domu przyjaciela, by chłopcy mogli spędzić razem czas. Kiedy zapukali do drzwi, okazało się, że tata zabrał Huberta i jego nowego kolegę na lody. Kacper usiadł na schodach i aż dyszał ze złości.

– To mój przyjaciel! – wykrzyknął w końcu.

– Rozumiem twoją złość – powiedziała spokojnie mama, siadając obok syna. – Hubert ma nowego kolegę, ale to nie oznacza, że nie jesteś dla niego ważny.

– Ale Hubert obiecał, że będziemy zawsze razem – nieco spokojniej odpowiedział Kacper.

– To, że chcemy spędzać czas z kimś innym, nie znaczy, że przestajemy kochać dotychczasowych przyjaciół. W przyjaźni trzeba sobie pozwolić na wolność, by zawsze móc do siebie wracać.

Dni mijały. Kacper zabiegał o każdą chwilę spędzoną z przyjacielem. Raz czekał na niego po szkole, innym razem niespodziewanie odwiedził go po południu, a nawet dzwonił z telefonu rodziców. A Hubert? Z każdym dniem czuł, jak przyjaciel wypełnia sobą każdą jego wolną chwilę. Nie wiedział jak ma się zachowywać. Czuł się tak, jakby Kacper chciał zamknąć go w klatce, mieć tylko dla siebie. Dlatego zaczął go unikać.

– Smutno mi bez Huberta – pewnego dnia zagadnął mamę Kacper. – Myślisz, że jeszcze kiedyś będzie się chciał ze mną spotkać?

– Myślę, że tak. Hubert ma ostatnio nieco mniej czasu dla ciebie, ale to nie oznacza, że już się nie przyjaźnicie. Ty też synku masz innych kolegów,a jednak mimo to Hubert jest wyjątkowy.

Nagle, zupełnie niespodziewanie ktoś zadzwonił do drzwi.

– Otworzysz? – zapytała mama.

Chłopiec ruszył w stronę drzwi. Kiedy je otworzył, zobaczył przyjaciela, który pokazując mu piłkę, z uśmiechem zapytał:

– Masz ochotę pokopać?

– Jasne! – odpowiedział Kacper, niemal skacząc z radości.

– Ale najpierw musimy porozmawiać… – zaczął niepewnie Hubert. To była długa rozmowa. Chłopcy wyjaśnili sobie wszystko. Kacper zrozumiał, że nie może mieć Huberta tylko dla siebie, i że ma on prawo mieć też innych kolegów. Przekonał się też, ze czasem dobrze od siebie odetchnąć, by znów móc z radością do siebie wrócić.

Po rozmowie chłopcy ruszyli na boisko. To był pierwszy krok w kolejny rozdział wyjątkowej przyjaźni.

Marlena Bronhard-Puchała

Dlaczego czasem jesteśmy zazdrośni?

Zazdrość na horyzoncie 

Zazdrość czasami bywa uważana za „brzydką” emocję, a przecież wcale tak nie jest. Podobnie jak każda inna, tak i zazdrość jest ważnym sygnałem mówiącym o potrzebach. Kiedy czujemy się zazdrośni o kogoś, oznacza to, że ten ktoś jest dla nas ważny i że bardzo nam na nim zależy. Chcemy być ważni, zauważeni, kochani. Uczucia zazdrości nie należy się bać. Trzeba je oswoić, nazwać, wsłuchać się w tę zazdrość i świadomie się jej przyjrzeć. Trzeba dać sobie prawo do odczuwania zazdrości, przeżycia tej sytuacji.

Wszystko z umiarem

Zazdrość o kogoś pojawia się, kiedy czujemy, że możemy stracić jego zainteresowanie, co często wiąże się z rywalizacją o jego względy. To w porządku czuć zazdrość. Jednak, kiedy zaczynamy być zazdrośni za bardzo i robimy wszystko, by mieć bliską osobę tylko dla siebie, nasze zachowanie może być dla tej osoby trudne do zniesienia, ale też sprawić, że inne osoby w naszym otoczeniu mogą czuć się niezręcznie. 

Na pierwszy rzut oka

Kiedy jesteśmy zazdrośni o kogoś, kto jest nam bliski, zdarza nam się myśleć, że relacje z nim są zagrożone. Także spojrzenie na sytuację sprawia, że możemy zachowywać się niewłaściwie, a czasem wręcz przesadnie, sprawiając przy tym przykrość drugiej osobie.

Chcę mieć cię tylko dla siebie

Czasami kochamy kogoś tak bardzo, że chcielibyśmy zamknąć go na klucz i ukryć tak, by nikt nie miał do niego dostępu. Pamiętaj jednak, że osoba zamknięta w klatce naszej miłości wcale nie czuje się dobrze. Wręcz przeciwnie – trudno jej odnaleźć się w takiej relacji, czuje się jak więzień, trudno jej się czuć swobodnie.

Pamiętaj, że

Nawet jeżeli nasz najlepszy kolega, rodzic czy rodzeństwo chcą spędzić czas z kimś innym, nie oznacza to, że my przestaliśmy być ważni. Potrzebujemy różnorodności, również w kontaktach z innymi. Nie można mieć nikogo na wyłączność, nawet jeżeli kocha się go najbardziej na świecie. Czasami druga osoba chce po prostu spędzić czas z kimś innym i to jest w porządku. Ważne jednak, by o tym rozmawiać, wyjaśnić to sobie i dać przestrzeń do bycia również z innymi.

źródło: malecharaktery.pl

#arkusze #ASD #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #kształty #lato #lekcja #logiczne #logopedia #manualne #matematyka #mindfulness #motoryka #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #storytelling #szkoła #toksyczni #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia


Jedna odpowiedź do „Zazdrość – lekcja o emocjach”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: