Lekcja

Jaskółka

Poziom podstawowy. Klasy 1-3.

Cel:

Materiały:

 • arkusze z jaskółką,
 • ołówki,
 • pudełko z kredkami.

Arkusz

Jaskółka

Imię i nazwisko……………………………………………………… Data……………

Pytania do tekstu:

 1. Jakie 3 kolory mają jaskółki?……………………………………………………………………………….
 2. Gdzie żyją jaskółki?…………………………………………………………………………………
 3. Czy jaskółki odlatują na zimę do ciepłych krajów?………………………………………………………………………………….
 4. Co jedzą jaskółki?…………………………………………………………………………
 5. Dlaczego jaskółki są pożyteczne? ……………………………………………………………………………………………………………………
 6. Jak nazywa się gatunek jaskółki na obrazku? …………………………………………….

Czytanka:

Jaskółka

Jaskółka jest małym ptakiem.

Jaskółka jest czarna.

Jaskółka ma czarny ogon w kształcie widełek. Jak litera „V”.

Jaskółka ma czarny dziób.

Skrzydła jaskółki są czarne w kształcie półksiężyców.

Jaskółka ma biały lub kremowy brzuch.

Jaskółka ma brązowe czoło i podgardle.

Brązowe są również jaskółcze nogi.

Jaskółka żyje na wsiach w pobliżu łąk i pastwisk.

Jaskółka żywi się owadami. Jest zwinna, szybka i łapie owady (muchy, komary) w locie nad jeziorami lub stawami.

Jaskółka buduje gniazda pod dachami lub mostami.

Jaskółka jest symbolem wiosny. Ma ładny głos tak zwany – szczebiot.

Jaskółki na zimę odlatują do ciepłych krajów.

Istnieją różne gatunki jaskółek. Różnią się kształtem, wielkością i kolorami. Nasza jaskółka to DYMÓWKA. Siedzi na brązowej gałęzi z zielonymi liśćmi.

Jaskółki są bardzo pożyteczne, ponieważ polują na muchy i komary.

Przed lekcją

 1. Dzieci siedzą w swoich ławkach.
 2. Pokaż dzieciom arkusz z jaskółką i spytaj co to za ptak. (Uczniowie odpowiadają chórem).
 3. Powiedz, że za chwilę przeczytasz im krótką czytankę o jaskółce – a później będą je kolorować. Zwróćcie uwagę na kolory – 3 kolory: czarny, brązowy i zielony.
 4. Początek zadania – to słuchanie i zapamiętywanie treści czytanki, później kolorowanie według podanych kolorów.
 5. Zapisz dzisiejszą datę na tablicy i powiedz jaki jest dzień tygodnia.
 6. Przeczytaj powoli tekst czytanki pt. „Jaskółka”.

Dzieci, które nie piszą i nie czytają wykonują ćwiczenia głównie związane z kolorowaniem. Lekcję można modyfikować do aktualnych umiejętności uczniów.

Przebieg lekcji

 1. Wyraźnie zaznacz początek i koniec zadania oraz podaj cel lekcji, np. rozpoznawanie ptaków itp.
 2. Rozdaj uczniom arkusze z jaskółką i ołówki. Powiedz: Zapiszcie na kartkach swoje imię i nazwisko. (Dotyczy tylko uczniów już piszących – inni uczniowie mogą tylko wypełniać polecenia i kolorować.) Upewnij się, że każdy zapisał swoje imię i nazwisko. Następnie powiedz: Zapiszcie dzisiejszą datę. Widzicie ją na tablicy. Upewnij się, że dzieci wykonały polecenie. Zbierz ołówki.
 3. Zapytaj jaki mamy dzisiaj dzień tygodnia.
 4. Powiedz: Teraz spójrzcie do czytanki.
 5. Powiedz: (imię ucznia), przeczytaj proszę, pierwsze zdanie czytanki. Poproś o to samo kilkoro uczniów. Jeżeli nie będą potrafili przeczytać tekstu, przeczytaj go sam lub poproś o to asystenta.
 6. Powiedz: Chcemy pokolorować obrazek. Jakich trzech kredek potrzebujemy? Zadaj to pytanie kilka razy i pozwól odpowiedzieć kilkorgu uczniom. Powtórz na głos właściwą odpowiedź: Potrzebujemy trzech kredekczarnej, brązowej i zielonej. Potem pomóż im znaleźć właściwe kredki. I niech poukładają je obok siebie na ławce. Po sprawdzeniu czy wszystkie dzieci wykonały prawidłowo zadanie – zbierz pudełka z kredkami.
 7. Powiedz: Teraz pokolorujemy jaskółkę. Nasza jaskółka to gatunek o nazwie DYMÓWKA. Dymówka jest kolorowa. Ma czarny dziób, czarny czubek głowy, skrzydła i ogon. Ma biały brzuch, którego nie będziecie kolorować. Jaskółka ma brązowe czoło, podgardle i nogi. Zacznijmy od czarnej kredki kredki. Podnieście do góry czarną kredkę. Teraz połóżcie ją na ławce. Co jaskółka ma w kolorze czarnym? – Tak czubek głowy. – I co jeszcze? – Tak! – Skrzydła i ogon. Co jeszcze jaskółka ma czarne? – Tak! Dziób. Dziób jaskółki również jest czarny. Zacznijcie od głowy. Pokolorujcie czubek głowy na czarno (czapeczkę), a następnie skrzydełka, ogon i dziób. Brzuch pozostaje biały. Kiedy wszyscy uczniowie skończą. Przechodzą do następnych punktów zadania.
 8. Na jaki kolor pokolorujemy czoło, podgardle i nogi jaskółki? Zadaj to pytanie kilka razy i pozwól na nie odpowiedzieć kilkorgu uczniom. – Brawo! Na brązowo. Podnieście do góry brązową kredkę. Super. Pokolorujcie czoło, podgardle i nogi jaskółki. Co jeszcze, na obrazku, jest w kolorze brązowym? – Tak! Gałązka na której siedzi jaskółka. Pokolorujcie gałąź na której siedzi jaskółka.
 9. Powiedz: Co wam zostało do pokolorowania?Tak! Liście. Pokolorujcie liście gałązki na zielono. Upewnij się, że dzieci kolorują tylko liście na zielono. Powtarzaj słowa na zielono.
 10. Gdy dzieci skończą zadanie – zabierz kredki.
 11. Zadaj pytania do tekstu. Pozwól aby uczniowie odpowiadali ustnie pełnymi zdaniami. Jeżeli uczeń odpowie źle, przy każdym pytaniu kieruj go do ponownego przeczytania tekstu. 1. W jakich trzech kolorach jest jaskółka? 2. Gdzie mieszkają jaskółki? 3. Czy jaskółki odlatują do ciepłych krajów na zimę? 4. Czym żywi się jaskółka ? 5. Dlaczego jaskółki są pożyteczne? 6. Jak nazywa się gatunek jaskółki, którą pokolorowaliście?
 12. Zadaj ponownie te same pytania, ale w przypadkowej kolejności. Pozwól każdemu uczniowi odpowiedzieć pełnym zdaniem. 1. Jak nazywa się gatunek jaskółki, którą pokolorowaliście? 2. Dlaczego jaskółki są pożyteczne? 3. Czym żywi się jaskółka ? 4. Czy jaskółki odlatują do ciepłych krajów na zimę? 5. Gdzie mieszkają jaskółki? 6. W jakich trzech kolorach jest jaskółka?
 13. Rozdaj ołówki. To ćwiczenie pomaga uczniom powiązać język mówiony z pisanym. Zadaj ponownie pytania do tekstu (pkt.12). Kiedy uczeń odpowie prawidłowo, zapisz zdanie na tablicy. Powiedz: Przepiszcie to zdanie na swoją kartkę. Tak samo postępuj z kolejnymi pytaniami i odpowiedziami. Zbierz ołówki.
 14. Na koniec powiedz: To już koniec zadania. SkończyliścieZadanie wykonane. Rozdaj nagrody. Zawieś prace dzieci na wystawie/gazetce itp. Pochwal każdego ucznia.

źródło:

 • Opracowanie własne sylwiaiwan.online / autyzm.life i Neuroróżnorodni na podstawie Joseph Porter, Autyzm a czytanie ze zrozumieniem, 2016
 • edukacja.barycz.pl
 • Ekologia.pl
 • wikipedia.org, supecoloring.com freepik.com i inni

Dodatkowe materiały

Jaskółka dymówka (Hirundo rustica)

Opis: niewielka, smukła, ogon tworzący charakterystyczne ,,widełki”, skrzydła sierpowato zakończone. Wierzch ciała metalicznie czarny, pierś kremowobiała; czoło i podgardle  czerwonobrązowe; na ogonie białe plamki. Samiec i samica mają jednakowe upierzenie. Długość ciała 19 cm, rozpiętość skrzydeł 32-35 cm. W szacie młodocianej upierzenie ciemniejsze, czoło i podgardle rdzawo-beżowe.

Występowanie: zamieszkuje tereny wiejskie (rzadziej miasta) w sąsiedztwie terenów otwartych, takich jak: łąki, pastwiska, pola, ugory, rzeki, stawy i jeziora. W Dolinie Baryczy obserwowana w sezonie lęgowym; po okresie lęgowym tworzy stada nocujące w trzcinowiskach i wiklinowiskach.

Tryb życia: żywi się głównie owadami chwytanymi w locie; stąd większość czasu spędza w powietrzu. Doskonały, zwinny i szybki lot na niedużej wysokości, często tuż nad ziemią lub nad powierzchnią wody. Pije w locie, chwytając dziobem powierzchnię wody. Nierzadko przesiaduje na drutach linii napowietrznych, na ziemię zlatuje tylko podczas budowy gniazda, aby zebrać potrzebny materiał.

Rozmnażanie: sezon lęgowy od kwietnia do sierpnia. Gniazda niemal wyłącznie we wnętrzach budynków, niekiedy pod mostami, rzadziej przy ścianie, belce lub na wewnętrznym parapecie. Samica składa 3-6 jaj, które wysiaduje przez okres 16 dni; samiec w tym czasie przynosi jej pokarm. Oboje rodzice opiekują się pisklętami w gnieździe przez 22 dni i kilka dni poza nim.  

źródło: edukacja.barycz.pl

Jaskółka – Dymówka, sylwiaiwan.online

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: