Lekcja
Jaskółka
Poziom podstawowy. Klasy 1-3.
Cel:
- czytanie ze zrozumieniem/słuchanie/pisanie,
- kolorowanie,
- uwaga,
- wykonywanie poleceń,
- rozpoznawanie kolorów i kształtów
Materiały:
- arkusze z jaskółką,
- ołówki,
- pudełko z kredkami.

Arkusz
Jaskółka

Imię i nazwisko……………………………………………………… Data……………
Pytania do tekstu:
- Jakie 3 kolory mają jaskółki?……………………………………………………………………………….
- Gdzie żyją jaskółki?…………………………………………………………………………………
- Czy jaskółki odlatują na zimę do ciepłych krajów?………………………………………………………………………………….
- Co jedzą jaskółki?…………………………………………………………………………
- Dlaczego jaskółki są pożyteczne? ……………………………………………………………………………………………………………………
- Jak nazywa się gatunek jaskółki na obrazku? …………………………………………….
Czytanka:
Jaskółka
Jaskółka jest małym ptakiem.
Jaskółka jest czarna.
Jaskółka ma czarny ogon w kształcie widełek. Jak litera „V”.
Jaskółka ma czarny dziób.
Skrzydła jaskółki są czarne w kształcie półksiężyców.
Jaskółka ma biały lub kremowy brzuch.
Jaskółka ma brązowe czoło i podgardle.
Brązowe są również jaskółcze nogi.
Jaskółka żyje na wsiach w pobliżu łąk i pastwisk.
Jaskółka żywi się owadami. Jest zwinna, szybka i łapie owady (muchy, komary) w locie nad jeziorami lub stawami.
Jaskółka buduje gniazda pod dachami lub mostami.
Jaskółka jest symbolem wiosny. Ma ładny głos tak zwany – szczebiot.
Jaskółki na zimę odlatują do ciepłych krajów.
Istnieją różne gatunki jaskółek. Różnią się kształtem, wielkością i kolorami. Nasza jaskółka to DYMÓWKA. Siedzi na brązowej gałęzi z zielonymi liśćmi.
Jaskółki są bardzo pożyteczne, ponieważ polują na muchy i komary.
Przed lekcją
- Dzieci siedzą w swoich ławkach.
- Pokaż dzieciom arkusz z jaskółką i spytaj co to za ptak. (Uczniowie odpowiadają chórem).
- Powiedz, że za chwilę przeczytasz im krótką czytankę o jaskółce – a później będą je kolorować. Zwróćcie uwagę na kolory – 3 kolory: czarny, brązowy i zielony.
- Początek zadania – to słuchanie i zapamiętywanie treści czytanki, później kolorowanie według podanych kolorów.
- Zapisz dzisiejszą datę na tablicy i powiedz jaki jest dzień tygodnia.
- Przeczytaj powoli tekst czytanki pt. „Jaskółka”.
Dzieci, które nie piszą i nie czytają wykonują ćwiczenia głównie związane z kolorowaniem. Lekcję można modyfikować do aktualnych umiejętności uczniów.
Przebieg lekcji
- Wyraźnie zaznacz początek i koniec zadania oraz podaj cel lekcji, np. rozpoznawanie ptaków itp.
- Rozdaj uczniom arkusze z jaskółką i ołówki. Powiedz: Zapiszcie na kartkach swoje imię i nazwisko. (Dotyczy tylko uczniów już piszących – inni uczniowie mogą tylko wypełniać polecenia i kolorować.) Upewnij się, że każdy zapisał swoje imię i nazwisko. Następnie powiedz: Zapiszcie dzisiejszą datę. Widzicie ją na tablicy. Upewnij się, że dzieci wykonały polecenie. Zbierz ołówki.
- Zapytaj jaki mamy dzisiaj dzień tygodnia.
- Powiedz: Teraz spójrzcie do czytanki.
- Powiedz: (imię ucznia), przeczytaj proszę, pierwsze zdanie czytanki. Poproś o to samo kilkoro uczniów. Jeżeli nie będą potrafili przeczytać tekstu, przeczytaj go sam lub poproś o to asystenta.
- Powiedz: Chcemy pokolorować obrazek. Jakich trzech kredek potrzebujemy? Zadaj to pytanie kilka razy i pozwól odpowiedzieć kilkorgu uczniom. Powtórz na głos właściwą odpowiedź: Potrzebujemy trzech kredek: czarnej, brązowej i zielonej. Potem pomóż im znaleźć właściwe kredki. I niech poukładają je obok siebie na ławce. Po sprawdzeniu czy wszystkie dzieci wykonały prawidłowo zadanie – zbierz pudełka z kredkami.
- Powiedz: Teraz pokolorujemy jaskółkę. Nasza jaskółka to gatunek o nazwie DYMÓWKA. Dymówka jest kolorowa. Ma czarny dziób, czarny czubek głowy, skrzydła i ogon. Ma biały brzuch, którego nie będziecie kolorować. Jaskółka ma brązowe czoło, podgardle i nogi. Zacznijmy od czarnej kredki kredki. Podnieście do góry czarną kredkę. Teraz połóżcie ją na ławce. Co jaskółka ma w kolorze czarnym? – Tak czubek głowy. – I co jeszcze? – Tak! – Skrzydła i ogon. Co jeszcze jaskółka ma czarne? – Tak! Dziób. Dziób jaskółki również jest czarny. Zacznijcie od głowy. Pokolorujcie czubek głowy na czarno (czapeczkę), a następnie skrzydełka, ogon i dziób. Brzuch pozostaje biały. Kiedy wszyscy uczniowie skończą. Przechodzą do następnych punktów zadania.
- Na jaki kolor pokolorujemy czoło, podgardle i nogi jaskółki? Zadaj to pytanie kilka razy i pozwól na nie odpowiedzieć kilkorgu uczniom. – Brawo! Na brązowo. Podnieście do góry brązową kredkę. Super. Pokolorujcie czoło, podgardle i nogi jaskółki. Co jeszcze, na obrazku, jest w kolorze brązowym? – Tak! Gałązka na której siedzi jaskółka. Pokolorujcie gałąź na której siedzi jaskółka.
- Powiedz: Co wam zostało do pokolorowania? – Tak! Liście. Pokolorujcie liście gałązki na zielono. Upewnij się, że dzieci kolorują tylko liście na zielono. Powtarzaj słowa na zielono.
- Gdy dzieci skończą zadanie – zabierz kredki.
- Zadaj pytania do tekstu. Pozwól aby uczniowie odpowiadali ustnie pełnymi zdaniami. Jeżeli uczeń odpowie źle, przy każdym pytaniu kieruj go do ponownego przeczytania tekstu. 1. W jakich trzech kolorach jest jaskółka? 2. Gdzie mieszkają jaskółki? 3. Czy jaskółki odlatują do ciepłych krajów na zimę? 4. Czym żywi się jaskółka ? 5. Dlaczego jaskółki są pożyteczne? 6. Jak nazywa się gatunek jaskółki, którą pokolorowaliście?
- Zadaj ponownie te same pytania, ale w przypadkowej kolejności. Pozwól każdemu uczniowi odpowiedzieć pełnym zdaniem. 1. Jak nazywa się gatunek jaskółki, którą pokolorowaliście? 2. Dlaczego jaskółki są pożyteczne? 3. Czym żywi się jaskółka ? 4. Czy jaskółki odlatują do ciepłych krajów na zimę? 5. Gdzie mieszkają jaskółki? 6. W jakich trzech kolorach jest jaskółka?
- Rozdaj ołówki. To ćwiczenie pomaga uczniom powiązać język mówiony z pisanym. Zadaj ponownie pytania do tekstu (pkt.12). Kiedy uczeń odpowie prawidłowo, zapisz zdanie na tablicy. Powiedz: Przepiszcie to zdanie na swoją kartkę. Tak samo postępuj z kolejnymi pytaniami i odpowiedziami. Zbierz ołówki.
- Na koniec powiedz: To już koniec zadania. Skończyliście. Zadanie wykonane. Rozdaj nagrody. Zawieś prace dzieci na wystawie/gazetce itp. Pochwal każdego ucznia.
źródło:
- Opracowanie własne sylwiaiwan.online / autyzm.life i Neuroróżnorodni na podstawie Joseph Porter, Autyzm a czytanie ze zrozumieniem, 2016
- edukacja.barycz.pl
- Ekologia.pl
- wikipedia.org, supecoloring.com freepik.com i inni
Dodatkowe materiały
Jaskółka dymówka (Hirundo rustica)
Opis: niewielka, smukła, ogon tworzący charakterystyczne ,,widełki”, skrzydła sierpowato zakończone. Wierzch ciała metalicznie czarny, pierś kremowobiała; czoło i podgardle czerwonobrązowe; na ogonie białe plamki. Samiec i samica mają jednakowe upierzenie. Długość ciała 19 cm, rozpiętość skrzydeł 32-35 cm. W szacie młodocianej upierzenie ciemniejsze, czoło i podgardle rdzawo-beżowe.
Występowanie: zamieszkuje tereny wiejskie (rzadziej miasta) w sąsiedztwie terenów otwartych, takich jak: łąki, pastwiska, pola, ugory, rzeki, stawy i jeziora. W Dolinie Baryczy obserwowana w sezonie lęgowym; po okresie lęgowym tworzy stada nocujące w trzcinowiskach i wiklinowiskach.
Tryb życia: żywi się głównie owadami chwytanymi w locie; stąd większość czasu spędza w powietrzu. Doskonały, zwinny i szybki lot na niedużej wysokości, często tuż nad ziemią lub nad powierzchnią wody. Pije w locie, chwytając dziobem powierzchnię wody. Nierzadko przesiaduje na drutach linii napowietrznych, na ziemię zlatuje tylko podczas budowy gniazda, aby zebrać potrzebny materiał.
Rozmnażanie: sezon lęgowy od kwietnia do sierpnia. Gniazda niemal wyłącznie we wnętrzach budynków, niekiedy pod mostami, rzadziej przy ścianie, belce lub na wewnętrznym parapecie. Samica składa 3-6 jaj, które wysiaduje przez okres 16 dni; samiec w tym czasie przynosi jej pokarm. Oboje rodzice opiekują się pisklętami w gnieździe przez 22 dni i kilka dni poza nim.
źródło: edukacja.barycz.pl


