Toksyczni: Winy

4. Toksyczni: Winy

Poprzedni: 3. Toksyczni: Cudze winy

Poczucie winy sprawia, że zapominamy o tym, co czujemy i czego potrzebujemy, na długi czas zaćmiewa jasność dostrzegania naszych praw, przemieniając nasze priorytety w drugorzędne potrzeby, równocześnie przyznając opinii i przekonaniom innych pierwsze i nadrzędne miejsce.

I w ten właśnie sposób przejmowaliśmy się wszystkimi przekazami, jakie docierały do naszych uszu, nie zdając sobie sprawy, że w żadnej z powyższych sytuacji nie na nas spoczywała odpowiedzialność.

Przeanalizujmy niektóre z tych przekazów:

  • Pierwsze przesłanie: „Nadal uczestnicz”.

Wiele osób słyszało tę subtelną sugestię: „Dobrze, że to zrobiłeś ale to nie wystarczy”. W takim przypadku oznacza to: „Nie jest źle, ale mogłoby być dużo lepiej”. Bez względu na to, co byś zrobił, nigdy nie wystarczy, żeby zadowolić drugą osobę, i spełnić oczekiwania tych, którzy manipulują tobą za pośrednictwem poczucia winy.

Jeżeli winę ponoszą wszyscy, nikt jej nie ponosi ~Teza Aneral

  • Drugie przesłanie: „Mój ból jest większy od twojego”.

#arkusze #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #godzinawychowawcza #grafomotoryka #integracja #jesień #kodowanie #kolorowanie #kolorowanki #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #manualne #matematyka #metoda #mindfulness #motoryka #percepcja #przedszkole #psychologia #rewalidacja #rozwój #ruch #rytm #scenariusz #scenariusze #sensoryka #storytelling #szkoła #toksyczni #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #warzywa #wiosna #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta

#toksyczni #psychologia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s