4. Toksyczni: Winy

Poprzedni: 3. Toksyczni: Cudze winy

Poczucie winy sprawia, że zapominamy o tym, co czujemy i czego potrzebujemy, na długi czas zaćmiewa jasność dostrzegania naszych praw, przemieniając nasze priorytety w drugorzędne potrzeby, równocześnie przyznając opinii i przekonaniom innych pierwsze i nadrzędne miejsce.

I w ten właśnie sposób przejmowaliśmy się wszystkimi przekazami, jakie docierały do naszych uszu, nie zdając sobie sprawy, że w żadnej z powyższych sytuacji nie na nas spoczywała odpowiedzialność.

Przeanalizujmy niektóre z tych przekazów:

  • Pierwsze przesłanie: „Nadal uczestnicz”.

Wiele osób słyszało tę subtelną sugestię: „Dobrze, że to zrobiłeś ale to nie wystarczy”. W takim przypadku oznacza to: „Nie jest źle, ale mogłoby być dużo lepiej”. Bez względu na to, co byś zrobił, nigdy nie wystarczy, żeby zadowolić drugą osobę, i spełnić oczekiwania tych, którzy manipulują tobą za pośrednictwem poczucia winy.

Jeżeli winę ponoszą wszyscy, nikt jej nie ponosi ~Teza Aneral

  • Drugie przesłanie: „Mój ból jest większy od twojego”.

#arkusze #ASD #autyzm #bajka #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #kształty #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #motoryka #mózg #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #toksyczni #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia

#toksyczni #psychologia


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: