4. Toksyczni: Winy
Poprzedni: 3. Toksyczni: Cudze winy
Poczucie winy sprawia, że zapominamy o tym, co czujemy i czego potrzebujemy, na długi czas zaćmiewa jasność dostrzegania naszych praw, przemieniając nasze priorytety w drugorzędne potrzeby, równocześnie przyznając opinii i przekonaniom innych pierwsze i nadrzędne miejsce.
I w ten właśnie sposób przejmowaliśmy się wszystkimi przekazami, jakie docierały do naszych uszu, nie zdając sobie sprawy, że w żadnej z powyższych sytuacji nie na nas spoczywała odpowiedzialność.
Przeanalizujmy niektóre z tych przekazów:
- Pierwsze przesłanie: „Nadal uczestnicz”.
Wiele osób słyszało tę subtelną sugestię: „Dobrze, że to zrobiłeś ale to nie wystarczy”. W takim przypadku oznacza to: „Nie jest źle, ale mogłoby być dużo lepiej”. Bez względu na to, co byś zrobił, nigdy nie wystarczy, żeby zadowolić drugą osobę, i spełnić oczekiwania tych, którzy manipulują tobą za pośrednictwem poczucia winy.
Jeżeli winę ponoszą wszyscy, nikt jej nie ponosi ~Teza Aneral
- Drugie przesłanie: „Mój ból jest większy od twojego”.
#arkusze #ASD #autyzm #bajka #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #kształty #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #motoryka #mózg #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #toksyczni #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia
#toksyczni #psychologia
