Mapa myśli – każdy ją wymyśli

Mapy są wszędzie. Odwzorowują obszar powierzchni Ziemi, ale też nieba. A czy mogą odzwierciedlać nasze myśli? Zdecydowanie tak!

Czym jest mapa myśli?

Mapa myśli to metoda skutecznego uczenia się. Można ją wykorzystać do zapisywania pomysłów, rozwiązywania problemów oraz planowania i organizacji własnych działań. W mapie myśli nasze skojarzenia i emocje z nimi związane przekładają się na: obrazy, rysunki, wyrazy, liczby, graficzne i słowne opisy. Dzięki temu dla każdego tematu tworzymy notatkę pamięciową, która pozwala zyskać czas, aby analizować temat i myśleć krytycznie o tym, co notujemy. Autorem tej metody jest Tony Buzan, który uważa, że każdy z nas potrafi samodzielnie zarządzać wiedzą i docierającymi do nas informacjami.

źródło: gosc.pl

Po co nam mapa myśli?

Mapa myśli łączy słowa z obrazami, dzięki czemu pobudza naszą wyobraźnię i pomaga uporządkować i zapamiętać nowe informacje. Ułatwia notowanie lub opracowywanie materiału przeznaczonego do nauczenia się, jak na przykład reguły ortograficzne, opis przedmiotu i postaci, plan wydarzeń, zjawiska przyrodnicze, fakty historyczne. Wykorzystanie mapy myśli to nie tylko świetna forma nauki, lecz także twórcza zabawa. Sami się przekonajmy!

Co będzie potrzebne:

 • kartka A4,
 • kolorowe kredki lub mazaki,
 • odwaga, wyobraźnia i chęć działania

Zadanie: stwórz plan przyjęcia urodzinowego za pomocą mapy myśli.

W jaki sposób tworzyć mapy myśli?

Nasze myśli nie biegną jednym torem, ale naturalnie i spontanicznie rozchodzą się we wszystkich kierunkach. Czasami przypominają ośmiornicę z wieloma odnóżami, które zakończone są mackami. Taką ośmiornicę można odwzorować na kartce. Musimy wiedzieć, że każda mapa myśli składa się z trzech elementów:

 • Centrum mapy – to najważniejsza myśl, słowo klucz, obraz oznaczający temat, na przykład: „Co lubię”, „Wspomnienia z wakacji”.
 • Gałęzie – czyli rozchodzące się linie. To główne tematy i zagadnienia, z których składa się główna myśl. Aby mapa była czytelna, gałęzi nie może być więcej niż 9.
 • Podgałęzie – szczegółowe tematy i skojarzenia powiązane z tematem przedstawionym na gałęzi. Wzdłuż linii lub na ich końcu możemy pisać lub rysować kolejne obrazy, słowa klucze lub symbole oddające poboczne myśli i wątki.
źródło: autor:Autor: Julia Jajkiewicz – przedszkoland.pl

O czym należy pamiętać?

Na mapie powinniśmy:

 • używać symboli i obrazów,
 • najsilniej oznaczać najważniejsze słowa,
 • na jednej linii umieszczać tylko jeden obraz lub słowo,
 • używać różnych kolorów i czcionek,
 • umieszczać własne skojarzenia,
 • znaleźć własny styl stworzenia mapy myśli, bo mapa jest dla nas!

Monika Just

źródło: malecharaktery.pl

Mapa myśli – szablon

#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: