Wędrówka słonia – scenariusz zajęć

Scenariusz zajęcia pt. „Wędrówka słonia” – uświadomienie konieczności szanowania książek

Konspekt zajęcia w grupie 5 latków

Wędrówka słonia – Uświadomienie konieczności szanowania książek

Treści programowe: Przestrzeganie zasad korzystania z książek: odwracania stron, oglądania tekstu
Cel główny: Uświadomienie konieczności szanowania książek
Rozwijanie sprawności manualnej i inwencji twórczej

Cele operacyjne:


• Uważnie słucha opowiadania „ H. Świdzińskiej „Wędrówka słonia” czytanego przez nauczyciela;
• Wypowiada się na temat treści opowiadania
• Potrafi ocenić zachowanie Marysi
• Potrafi właściwie obchodzić się z książką
• Potrafi skupić uwagę na zajęciach
• Przelicza elementy, dodaje konkrety
• Uczestniczy w zabawach
• Ilustruje ruchem piosenkę
• Potrafi wykonać słonika wg wskazówek n-la
• Potrafi ocenić zajęcie.


Metody:
• Słowne – rozmowa;
• Oglądowe – pokaz, obserwacja;
• Ćwiczenia praktyczne.


Formy:


• Jednolita zbiorowa;
• Jednolita indywidualna.


Środki dydaktyczne: opowiadanie „ H. Świdzińskiej „Wędrówka słonia”, ilustracje do opowiadania, książki, magnetofon, płyta CD z nagraniem podkładu muzycznego

Wędrówka słonia

Marcysia nie była porządna, nie dbała o swoje książki. Jej książka o słoniu Trąbalskim miała wszystkie
kartki powyrywane.
Jednego dnia położyła Marysia otwartą książkę na oknie. Wtem przyleciał wiatr. A wiatr jak to wiatr –
dmuchnął z całej siły i słoń na pierwszej kartce sfrunął na podwórko. Zaraz go tam odwiedził
prosiaczek.
– O jest ktoś, kto ma ryjek dłuższy od mojego – chrząknęło prosiątko. Powąchało słonia, wdepnęło na
niego kopytkami i pobiegło dalej. Na kurtce słonia został brudny ślad. A już wiatr sobie o słoniu
przypomniał i pognał go koło kurnika nad kałużę. Kaczki nawet nie spojrzały na biedaka w
poplamionej kurtce. Strząsały właśnie wodę z piór.
– Ach, jaki brudny deszcz pada! – westchnął Słoń Trąbalski i chciał rozłożyć parasol, ale nie zdążył. Już
leciał dalej, już wpadł między kury, które aż podskoczyły ze strachu.
A wiatr zapędził go aż do ogrodu i uciekł. Zmęczony słoń oparł się o deski płotu. Tam go znalazła
Marysia. Ucieszyła się:
– A, jesteś tutaj!
I słoń powrócił do książki. Popryskany wodą, z brudną plamą, którą zostawił na kurtce prosiaczek.
– To wszystko przez ten wiatr! – mówi Marysia.
Ale czy naprawdę tylko wiatr zawinił?

Słuchanie opowiadania H. Świdzińskiej pt. „Wędrówka słonia” ilustrowanego obrazem.
Rozmowa na temat właściwego korzystania z książek – scenariusz zajęc pdf

Przebieg zajęć

1. Powitanie
2. Wprowadzenie do tematu:
Byliśmy na wycieczce w bibliotece przedszkolnej i wypożyczyliście książki, które zabraliście do domu. Dzisiaj chciałabym opowiedzieć Wam o pewnej Marysi ,która również wypożyczyła książkę. Posłuchajcie uważnie abyście mogli potem ze mną porozmawiać .
3. Słuchanie opowiadania
4. Rozmowa na temat treści opowiadania


• Kto występował w opowiadaniu?
• Jak wyglądała książka Marysi o Słoniu Trąbalskim?
• Gdzie położyła Marysia swoją książkę? Co zrobił wiatr?
• Co zrobił prosiaczek kiedy zobaczył słonia?
• Jak wyglądała kurtka słonia po spotkaniu z prosiaczkiem?
• Dlaczego słoń był mokry?
• Gdzie znalazła słonia Marysia?
• Kto –zdaniem dziewczynki był winien zniszczeniu słonia?

5. Ocenianie zachowania Marysi
Jaka była Marysia?
Nieporządna, niegrzeczna, niedobra, nie dbała o książki
6. Zasady korzystania z książek –Jak należy dbać o książki?


Nauczyciel zawiesza zapisane wcześniej zasady – wymieniane przez dzieci na tablicy


7. Zabawa ruchowa rozwijająca szybką reakcję na sygnał; Zbieramy rozrzucone książki.


Dzieci – książki siedzą w rozsypce na dywanie wybrane dziecko – bibliotekarz zbiera książki dotykając kolejne dzieci ręką, dzieci podają sobie ręce tworząc wężyk.


8. Rozwiązywanie zadań na dodawanie


• Marysia miała 2 książki o zwierzętach i 1 książkę o kwiatach. Ile wszystkich książek miała Marysia?
• Marysia dostała od mamy 3 książki, a Tomek 2 książki. Ile książek miała Marysia i Tomek razem?
• Do biblioteki przyszły Ania i Kasia. Ania wypożyczyła 2 książki, a Kasia 1.ile książek wypożyczyły dziewczynki?


9. Ilustracja ruchowa piosenki „Marsz przedszkolaków”

6. Wesoły słonik – omówienie wykonania słonika metodą wydzieranki z szarej gazety


Pokaz gotowej pracy


7. Omówienie przez dzieci wykonania pracy
8. Wykonanie pracy
9. Ocena prac przez dzieci. Podsumowanie zajęć.

Lidia Tomczyk

Słoń – kolorowanka numeryczna

#arkusze #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #godzinawychowawcza #grafomotoryka #integracja #jesień #kodowanie #kolorowanie #kolorowanki #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #manualne #matematyka #metoda #mindfulness #motoryka #percepcja #przedszkole #psychologia #rewalidacja #rozwój #ruch #rytm #scenariusz #scenariusze #sensoryka #storytelling #szkoła #toksyczni #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #warzywa #wiosna #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s