Zabawa dydaktyczna „Ślimak”

Cel zabawy: rozwijanie wyobraźni dziecka

#żłobek

Pomoce dydaktyczne:

Zapraszamy dziecko do wspólnej zabawy. Pokazujemy dziecku obrazek i pytamy czy wie czyj to cień. Następnie pokazujemy kolorowy obrazek ślimaka. Omawiamy szczegóły, pokazujemy gdzie ślimak ma skorupę. Mówimy o tym, że to jest jego domek. Pokazujemy gdzie ma rogi, oczy. Mówimy o tym, że ma tylko jedną nogę, dzięki której się przemieszcza. Czytamy wiersz (możemy do tego zrobić „pokazywane” paluszkową wg własnego pomysłu). W następnej kolejności pokazujemy dziecku jak ślimak wychodzi ze swojego domu. Omawiamy co się dzieje np. tutaj ślimak jest schowany (wskazujemy palcem). Wystawia najpierw jeden róg, tu jest jego oko; sprawdza czy jest bezpiecznie i wychodzi ze swojego domku. Tutaj w ramach ciekawostki możemy dziecku pokazać jak je ślimak.
 

Zabawa ruchowa „Jak ślimak”

Cel zabawy: zaspokojenie potrzeby ruchu u dziecka

Pomoce dydaktyczne:

 • poduszka
 • taśma malarska

Wyścigi ślimaków:

Wyznaczamy linię startu oraz linię mety. Kładziemy się na podłodze na brzuchu. Na plecy kładziemy poduszkę. Kto pierwszy dotrze (doczołga się) do linii mety tak, by poduszka nie spadła z pleców wygrywa.

Podróż ślimaka:

Wyznaczamy trasę za pomocą taśmy malarskiej. Lub rozkładamy kilka jaśków na podłodze w różnych odległościach. Dziecko kładzie się na brzuchu. Układamy na jego plecach poduszkę, która jest jego muszlą. Zadaniem dziecka jest pokonanie wyznaczonej trasy tak, by „domek ślimaka” – poduszka nie spadła z pleców. Możemy ustalić wcześniej zasady co zrobimy gdy poduszka spadnie z placów, np. gdy poduszka spadnie, zaczynamy wyścig od początku – wracamy na linię startu. Warto ustalić zasady na początku zabawy po to, by uniknąć nieporozumień w trakcie.

Porada:

Zasady to ważny element w życiu każdego człowieka, a zwłaszcza małego dziecka. My dorośli wiemy jak należy się zachowywać np. podczas rozmowy o pracę. Warto wyjaśnić dziecku jak ma się zachowywać podczas zabawy. Pomoże mu to w radzeniu sobie ze stresem (w przypadku tej zabawy stres może wywołać spadająca poduszka, żeby go uniknąć dziecko musi wiedzieć jak należy postąpić w sytuacji, gdy coś takiego się przytrafi). Dzieci bardzo lubią zasady i potrzebują ich. Zasady pomagają uniknąć nieporozumień. Dzięki nim łatwiej uporządkować dziecku świat. Zasady nie muszą być trudne, ważne by ich przestrzeganie obowiązywało każdego.
 

Zabawa manipulacyjna

Cel zabawy: rozwijanie wyobraźni u dziecka

Pomoce dydaktyczne:

 • makaron muszle
 • nożyczki
 • plastelina
 • wykałaczka lub zapałka
 • ruchome oczka
 • podkładka

Przygotowujemy plastelinę, rozcinamy wykałaczkę na połowę. Usuwamy ostre zakończenia; jeśli mamy zapałkę pozbywamy się części z siarką – zapałkę rozcinamy na połowę. Przekazujemy dziecku plastelinę i prosimy aby wałkując ją w dłoniach zrobiło tułów ślimaka. Prosimy, by z kolejnego koloru plasteliny dziecko zrobiło 2 kulki. Formułujemy razem tułów ślimaka. Do dużej makaronowej muszli przyklejamy plastelinowe wzory wg pomysłu dziecka. Układamy skorupkę z makarony na tułowiu ślimaka. W część, która ma być jego głową wbijamy wykałaczki, na ich końcach umieszczamy kulki z plasteliny. Przyklejamy ruchome oczka.

źródło oraz zdjęcia poglądowe tutaj
 

Zabawa sensoryczna „Ślimak w piasku”

Cel zabawy: pobudzanie zmysłu dotyku

Pomoce dydaktyczne:

 • kaszka kukurydziana lub piasek
 • płaska tacka

Wysypujemy kaszkę kukurydzianą na płaską tackę. Zadaniem dziecka jest rysowanie paluszkiem ślimaka.
 

Zabawa plastyczna „Wyklejany ślimak”

Cel zabawy: stymulowanie sfery małej motoryki

Pomoce  dydaktyczne:

 • kolorowe kartki w tym kremowa lub różowa
 • nożyczki
 • papierowy talerzyk
 • ruchome oczka (opcjonalnie) lub marker
 • klej

Z kremowej kartki A4 wycinamy półksiężyc (większy niż szerokość talerzyka) z zaokrąglonymi końcami – będzie on tułowiem ślimaka. Pozostałe kolorowe kartki tniemy na paski i nacinamy każdy z jednej strony tak, by ułatwić dziecku wydzieranie kwadracików. Do półksiężyca przyklejamy wspólnie talerzyk, tak by powstał ślimak. Z jednej strony będzie wystawał cienki ogon, a z drugiej głowa. Do głowy przyklejamy oczy lub rysujemy je markerem, zaznaczamy też buzię.  Dziecko ma za zadanie wydzierać kawałki papieru i ozdabiać talerzyk, który będzie skorupą ślimaka.

źródło tutaj

Opracowanie: Panie z Integracyjnego Żłobka Samorządowego nr 20
„Pluszowy Miś”, ul. Okólna 6

#arkusze #ASD #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #storytelling #szkoła #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: