Jeśli szukacie pomysłów na to, w jaki sposób pomóc niemowlętom i małym dzieciom w dojrzewaniu i nauce to trafiliście na dobra stronę.

Pierwsze 3 lata życia stanowią okres najbardziej intensywnego rozwoju intelektualnego. Niemowlęta i małe dzieci nieustannie przyswajają informacje. Robią to przez gryzienie i smakowanie, słuchanie i gaworzenie, a w końcu wypowiadanie słów.

Maluchy hałasują, przewracają się, dotykają, badają i odkrywają. Szybki rozwój w ciągu pierwszych lat życia można uznać za cud. Macie decydujący wpływ na proces uczenia się dzieci, niezależnie od tego, czy jesteście nauczycielami, opiekunami czy rodzicami. Doświadczenia, które zapewniacie waszym podopiecznym, odgrywają ważną rolę w tworzeniu się w ich mózgach połączeń neuronowych.

Mózg człowieka (cerebrum) waży około 1,5 kg, a na jego budowę składają się komórki nerwowe, określane mianem neuronów (składające się z ciała komórkowego i wypustek nerwowych – aksonu i dendrytów). Ich liczba waha się od 90 do 200 miliardów. Połączeń między neuronami jest jeszcze więcej, ponieważ każdy neuron łączy się z wieloma tysiącami innych neuronów (10-50 tys.), dzięki czemu wspólnie tworzą sieć neuronalną (sieć połączeń), a to wszystko dzieje się wskutek uczenia się mózgu i jego stymulacji, przez co może się on rozwijać i „przeobrażać”. Takie „przeobrażanie” się i dostosowywanie mózgu do tego, co przeżywamy na co dzień, a więc naszych doświadczeń zbieranych z zewnątrz (czyli to, co widzimy, słyszymy, wąchamy, dotykamy itd.) stanowi jego plastyczność.

Mózg jest najbardziej plastyczny, gdy jesteśmy dziećmi, a więc we wczesnych fazach rozwojowych. Intensywnie się wtedy rozwija, sieć neuronalna tworzy się bezustannie, a dziecko uczy się nowych umiejętności.

Przedstawione na stronie smart-sens.org #żłobek zabawy dla niemowlaków i maluchów (0-3 lat) to wiele pomysłów ćwiczeń stymulujących naukę przez eksplorację i odkrywanie. Większość zabaw odbywa się podczas codziennych zajęć. Wszystkie są wesołe i przyjemne. Opisy zabaw zostały sporządzone przez nauczycieli i dyrektorów żłobków, opiekunów oraz innych profesjonalistów pracujących z niemowlętami i dziećmi w wieku do lat trzech.

Uwaga

Każde dziecko poniżej 3. roku życia często wkłada różne przedmioty do, także zabawki do buzi. Dlatego są narażone na ryzyko zadławienia. Przy każdej zabawie/zajęciach zachowuj szczególną ostrożność. Ponadto regularnie sprawdzaj zabawki znajdujące się w salach zajęciowych.

Zabawy dla dzieci od 1. roku życia do 3 lat

Tablica powitalna

Materiały

 • fotografie każdego dziecka w grupie
 • papier kolorowy
 • bezpieczne nożyczki
 • klej
 • tablica ogłoszeń przy wejściu do sali

Przebieg zabawy

 1. Zróbcie zdjęcie każdemu dziecku lub poproście rodziców o przyniesienie fotografii na zajęcia.
 2. Wybierzcie motyw, mogą to być na przykład kwiaty, płatki śniegu lub liście.
 3. Wytnijcie figury związane z tym motywem i dajcie jedną każdemu dziecku.
 4. Przyklejcie fotografie dziecka do szablonu.
 5. Zamieśćcie zdjęcia na tablicy ogłoszeń i dodajcie chwytliwe hasło, na przykład „Przyjaźń kwitnie”, „Każda śnieżynka jest wyjątkowa”, lub „Tej jesieni rodzą się fantastyczne przyjaźnie.

  autor: Sandy L. Scott (Meridian, ID)

  Wspaniały dzień

  Materiały

  • biała tablica suchościeralna postawiona pod salą lekcyjną
  • markery

  Przebieg zabawy

  Każdego ranka zapisujcie na tablicy notatkę dotyczącą danego dnia, dla rodziców, aby mogli porozmawiać z dziećmi o tym, czego spodziewać się podczas zajęć.

  Na przykład:

  Wspaniała środa:

  • śpiewanie piosenek jesiennych,
  • spacer,
  • orkiestra garnków i patelni.

  autor: Sandy L. Scott (Meridian, ID)

  Pomysł na powitanie

  Materiały

  • zdjęcia wychowanków oraz ich rodzin

  Przebieg zajęć

  1. Zróbcie każdemu dziecku zdjęcie – w kilku egzemplarzach.
  2. Umieśćcie fotografię wychowanka przy jego kąciku, przy przewijaku oraz w innych punktach sali. Dzięki temu rodzice będą wiedzieli, że każde dziecko ma przypisane miejsce w sali, maluchy zaś łatwiej rozpoznają swoje kąciki i fotografie.
  3. Wyeksponujcie zdjęcia wszystkich rodzin w widocznym dla maluchów miejscu. Oglądanie fotografii rodzinnych w ciągu dnia może zmniejszyć u nich lęk separacyjny.
  4. Zaplanujcie jedną lub dwie zabawy powitalne dla przychodzących dzieci, aby ułatwić im rozstanie z rodzicami. Aktywności te sprawią, że dzieci będą chciały przystąpić do zajęć i szybciej przejdą do sali lekcyjnej. Ponadto jeden nauczyciel powinien siedzieć na podłodze z grupą i wspólnie się bawić.
  5. Połóżcie notes obok listy obecności, aby rodzice mogli zapisywać w nim wszelkie informacje, które chcą wam przekazać w danym dniu.
  6. Przywitajcie każde dziecko radosnym głosem i uśmiechem, a następnie przywitajcie rodziców.

  autor: Holly Dzierzanowski (Brenham, TX)

  Lęk separacyjny (określany także anglojęzycznym skrótem SAD – separation anxiety disorder) zaliczany jest do jednej z najczęściej występujących form zaburzeń lękowych. Lęk separacyjny to chorobliwa, niewspółmierna do sytuacji obawa przed rozstaniem z bliskimi osobami. W początkowej fazie rozwoju (między 9. a 11. miesiącem życia) występowanie lęku separacyjnego u dzieci jest naturalnym zjawiskiem. Maluchy nerwowo reagują na, nawet krótkotrwałe, rozstanie z rodzicem – płaczą, są niespokojne i rozdrażnione. Lęk separacyjny naturalnie występuje także u dzieci między 3. a 5. rokiem życia. O sytuacji patologicznej można mówić wtedy, kiedy natężenie reakcji lękowych jest niepokojące lub gdy lęk separacyjny występuje u dzieci w innym wieku.

  źródło: medonet.pl, wikipedia.org, gemini.pl, K. Charner, M. Murphy, C. Clark,The Encyclopedia of Infant and Toddlers Activities for Children Birth to 3: Written by Teachers for Teachers…

  #żłobek

  #arkusze #ASD #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #storytelling #szkoła #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


  Skomentuj

  Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

  Logo WordPress.com

  Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

  Zdjęcie z Twittera

  Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

  Zdjęcie na Facebooku

  Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

  Połączenie z %s

  %d blogerów lubi to: