Współpraca

Współpraca to zdolność tworzenia więzi i współdziałania z innymi, umiejętność pracy w grupie na rzecz osiągania wspólnych celów, umiejętność zespołowego wykonywania zadań i wspólnego rozwiązywania problemów. Współpraca i współdziałanie prowadzą do tworzenia wewnętrznych więzi wśród członków grupy, jak też rodzą ich poczucie tożsamości z zespołem, co zapewnia trwanie i sprawne funkcjonowanie tego zespołu na rzecz osiągania wspólnych celów jego członków.

Cele:

  • wyjaśnienie pojęcia współpraca w grupie i jej rodzaje w świecie przyrody
  • ciekawość świata
  • ekologia, przyroda, sposób życia i bycia

Życie w stadzie

Czy spotkaliście się kiedyś z takimi słowami, jak: wataha, kierdel, tabun, ławica czy rój? Wyobraźcie sobie, że wszystkie znaczą… to samo. To po prostu określenia stad różnych zwierząt: wilków, kozic, dzikich koni, ryb i pszczół. A czym jest takie stado? Najprościej mówiąc, jest to grupa zwierząt danego gatunku żyjących razem.

Po co zwierzęta łączą się w stada? 

Przyczyny bywają różne, ale do najważniejszych należą: rodzenie i wychowywanie potomstwa, zwiększanie szansy na znalezienie lub zdobycie pożywienia i większe bezpieczeństwo. 

W grupie wiele rzeczy jest łatwiejsze

  • Polowanie na większego osobnika – wilki w Polsce najchętniej polują na duże jelenie – większa zwierzyna to więcej jedzenia dla stada. 
  • Obrona przed większym przeciwnikiem – połyskująca ławica sardynek potrafi zdezorientować czającego się na nią delfina.
  • Podział zadań – w ulu, czyli pszczelim domu, mieszkają: królowa matka, która daje życie nowym pszczołom, strażniczki ula, zbieraczki pyłku i pszczoły robotnice, które dbają o larwy i budują plastry.
     

#arkusze #ASD #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #storytelling #szkoła #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: