W krainie zabawek
Cele:
Dziecko
-potrafi miarowo oddychać
-potrafi wyrażać i odczytywać stany emocjonalne w sposób nie werbalny
-przestrzega reguł zabawy
-ma poczucie wspólnoty grupowej
-potrafi się odprężyć i zrelaksować
Pomoce: różnokolorowe piórka, kolorowe kartki A4, rurki do napojów.
Przebieg:
Wprowadzenie do zajęć
Wszyscy stają w kręgu i recytują wierszyk:
Umiarkowanym głosem: Wszyscy są, witam Was, zaczynamy już czas
Jestem ja, jesteś ty, raz, dwa, trzy
Siadają na dywanie i recytują szeptem: Jesteśmy tu razem, siedzimy w tej ciszy
Że nawet za oknem wiatr nas nie usłyszy.
Część 1 Ćwiczenia oddechowe
Nauczyciel przykleja do krawędzi stolików kolorowe kartki A4. Na środek stolika rozrzuca piórka w kolorach jak kolory kartek. Dzieci otrzymują rurki do napojów. Dzieci dmuchają na kolorowe piórka przez rurki. Każde piórko powinno trafić na kartkę w kolorze piórka.
Część 2 Zabawa na wyciszenie i spostrzeganie „Nakręcana lalka”
Nauczyciel prosi aby dzieci wyobraziły sobie, że są nakręcanymi lalkami. Wyjaśnia dzieciom, że taka lalka ma na plecach kluczyk, który można nakręcić i wtedy taka zabawka może przez chwilę poruszać się. Nauczyciel nakręca wszystkie lale – dzieci. Dzieci poruszają się po sali na sztywnych nogach i mogą przy tym poruszać rękami. Stopniowo ruchy staja się coraz to wolniejsze, aż lalki staja. Następnie nauczyciel powtarza zabawę.
Część 3 Zabawa na koncentrację z udziałem całego ciała „Karuzela”.
Dzieci stoją w kręgu na dywanie i grają rolę karuzeli. W środku stoi dziecko – motor. Wydaje polecenie określa ono siłę obracających się karuzel. Jeśli dziecko motor trzyma ręce w górze, wszystkie dzieci obracają ramionami , jeśli ma ręce w pozycji poziomej – wówczas dzieci wykonują obroty wokół własnej osi. Jeśli wreszcie jego ręce znajdują się przy ciele – karuzele zatrzymują się. Po dwóch kolejkach wybiera się nowe dziecko motor.
Część 4 Opowieść relaksacyjna „Przygoda misia”
W tle muzyka relaksacyjna
Jesteś małym niedźwiadkiem, który idzie wolno przez las. Czujesz jak ogarnia cię zmęczenie, nóżki robią się jakieś ciężkie i nie chcą odrywać się od ziemi. Rozglądasz się dookoła, szukając miejsca do odpoczynku. Chyba nie daleko jest jakaś polanka, tam sobie odpocznę – myślisz. I rzeczywiście, już po chwili ukazuje się twoim oczom mała łączka otoczona ze wszystkich stron drzewami. Na środku łączki zwierzątka leśne wygrzewają się w promykach słońca. Ty wystawiasz pyszczek d słonka i czujesz, jak przyjemne ciepło obejmuje najpierw głowę, a potem całe ciało , Słyszysz lekki szum wiatru i brzęczenie owadów, które unoszą się nad kwiatami. Głęboko oddychasz. Robisz wdech i wydech, wdech i wydech. W nosek wkręca ci się delikatny zapach traw i kwiatów. Tu jest wspaniałe miejsce na relaks ! – myślisz sobie i zamykasz oczy. Oddychasz miarowo i spokojnie. Wciąż wciągach powietrze prze nos i wypuszczasz ustami. Jesteś rozluźniony. Wtulasz się w trawkę, jak w kołderkę, jest ci wygodnie. Promienie słońca ogrzewają twoje uszy, nosek, łapki, brzuszek. Czujesz, że teraz odpoczywasz. Nagle, nie wiadomo skąd, pojawiają się na niebie chmurki, które bawią się w chowanego ze słonkiem i zagradzają drogę promyczkom. Wiatr zaczyna coraz mocniej dmuchać. Leniwie otwierasz oczy, przecierasz je, ziewasz raz i drugi. Oddychasz spokojnie, robisz wdech i wydech, wdech i wydech. Poruszasz łapkami, główką, nóżkami. Wstajesz, zaciskasz pięści i przeciągasz się. Jesteś teraz wypoczęty.
Część 5 : Aktywność plastyczna
Dzieci wyrażają swoje odczucia w dowolnej formie plastycznej (ramka).

Opracowała: Maria Płaneta
#arkusze #ASD #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #storytelling #szkoła #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek





