Scenariusz zajęć świetlicowych
,,Pamiętamy o zmarłych”

Cel ogólny zajęć:

  • poznanie tradycji związanych ze Wszystkimi Świętymi;
  • wdrażanie do czczenia pamięci o zmarłych.
    Cele operacyjne:
    Uczeń:
  • wie kiedy i dlaczego obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych;
  • zna tradycje;
  • rozumie, że trzeba dbać o groby;
  • umie zachować spokój i powagę;
  • nazywa uczucia.
    Metody pracy:
  • słowne (pogadanka, rozmowa kierowana);
  • ćwiczenia praktyczne;
  • oglądowe.
    Formy pracy:
  • indywidualne, grupowe
    Pomoce do zajęć:
  • tekst wiersza pt. ,,Zaduszki”, kolorowy papier, ilustracje z kwiatami, kartoniki z nazwami uczuć.

Przebieg zajęć:

1. Zabawa integracyjna w kręgu:

    • Iskrę przyjaźni puszczam w krąg, niech wróci do mych rąk (dzieci stoją w kręgu
      uśmiechają się do siebie i witają).

    2. Zapoznanie z tematem zajęć.

      • Uporządkowanie kartoników z liczbami w kolejności rosnącej.(1,2,3,4)
      • Odwrócenie kartoników i odczytanie hasła – Wszystkich Świętych.
      • Podanie tematu zajęć.

      3. Rozmowa na temat obchodów Dnia Wszystkich Świętych:

        • czy wiecie kiedy i jak obchodzone jest to święto w naszym kraju.

        4. Zapoznanie uczniów z tradycjami Święta Zmarłych.

          • Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych. Jest to dzień pamięci o zmarłych. Polska tradycja nakazuje odwiedzanie w tym dniu grobów swoich bliskich, zapalenie zniczy, złożenie kwiatów. Odwiedzając cmentarz należy się odpowiednio zachowywać. Zachowujemy ciszę, powagę. W dniach poprzedzających te święto na cmentarzach panuje wielki ruch, ponieważ ludzie sprzątają groby.
          • Jak nazywają się kwiaty najczęściej stawiane na grobach? (chryzantemy)
            5.Określenie uczuć, jakie towarzyszą w tym dniu.
          • Nauczyciel czyta nazwy różnych uczuć, a dzieci wybierają tylko te, które określają nastrój tych świąt (smutek, powaga, zaduma, spokój).
          • Umieszczenie nazw uczuć na tablicy pod napisem I. XI Wszystkich Świętych.

          5. Odczytanie wiersza W. Broniewskiego ,,Zaduszki”.

            Zaduszki

            W dniu Zaduszek,
            W czas jesieni,
            Odwiedzamy bliskich groby,
            Zapalamy zasmuceni
            Małe lampki – znak żałoby.

            Światła cmentarz rozjaśniły,
            Że aż łuna bije w dali,
            Lecz i takie są mogiły,
            Gdzie nikt lampki nie zapali.

            • Zwrócenie uwagi na opuszczone groby, że warto w tym dniu postawić na tych grobach chociaż malutki znicz.
            1. Wykonanie zniczy z kolorowego papieru.
            2. Podsumowanie zajęć.
            • Ocena pracy dzieci przez wychowawcę.
            • Ocena zajęć przez dzieci. Każde dziecko dostaje karteczkę na której rysuje buźkę
              (uśmiechniętą- zajęcia podobały się, smutną- zajęcia nie podobały się).

            Justyna Kowalczuk

            #arkusz #ASD #autyzm #BożeNarodzenie #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #IPET #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logopedia #medytacja #mindfulness #mózg #nauczyciel #pedagog #poznawcze #przedszkole #psychologia #relacje #relaksacja #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #senior #sensoryka #szkoła #terapia #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia