Dotyk w badaniach

Słyszałeś kiedyś słowa amerykańskiej psychoterapeutki Virginii Satir: „By przeżyć, trzeba nam czterech uścisków dziennie. By zachować zdrowie, trzeba ośmiu. By się rozwijać – dwunastu”? To stwierdzenie jest całkowicie uzasadnione. Na bardzo ważną rolę dotyku w naszym życiu wskazują badania naukowe.

Brak dotyku ma fatalne skutki dla życia zwierząt i ludzi. „Młode szczury, które badacze oddzielali od matki, zaczynały wydzielać mniej hormonu wzrostu. Stan ten wracał do normy, gdy uczeni głaskali gryzonie wilgotnym pędzelkiem”. Jeszcze gorzej na ograniczenie dotyku reagowały młode małpy. Nie potrafiły odnaleźć się w stadzie i nie wyrażały emocji.

Natomiast historia rumuńskich sierocińców dowodzi, że dotyk jest niezbędny do życia i rozwoju. „Rene Spitz porównał rozwój dzieci z dwóch żłobków: więziennego, w którym dzieci na co dzień stykały się ze swoimi mamami, oraz z ochronki, prowadzonej przez siostry zakonne. W ochronkach opiekunki karmiły i myły podopiecznych, ale w ogóle ich nie przytulały. Śmiertelność w tym ostatnim zakładzie była druzgocąca: umierało co trzecie dziecko, podczas gdy w więziennym żłobku ani jedno. Jedyną zmienną był dotyk. Prowadzone przez kolejne dziesięciolecia badania pokazały, że nietulone dzieci gorzej przybierają na wadze i są zdecydowanie mniej odporne niż ich tuleni rówieśnicy.”

Link do artykułu, z którego pochodzą cytaty: Przytulanie niezbędne do życia

Jeśli szukasz pomysłów na proste zabawy dotykowe wypróbuj poniższe zabawy. Zorganizujesz je w kilka minut, a na pewno zajmą dziecko na dłuższy czas. Zabawy dotykowe będą miały wspaniały wpływ na rozwój sensoryczny Twojego malucha.

Masażyki

Uwielbiam ten typ stymulacji dotykowej. Niczego specjalnego nie potrzebujesz, by bawić się ze swoim dzieckiem w masażyki. Podczas masażu buduje się bliskość między rodzicem a dzieckiem. Jest to też zabawa, w której dotyk odgrywa główną rolę.

Udawaj, że ugniatasz ciasto na plecach dziecka, grasz na pianinie, drapiesz jak kot. Potem zamieńcie się rolami. Możesz masować dziecko do znanych wierszyków – wiele z nich znajdziesz w książce „Przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masażyki”. Śpiewaj piosenki, opowiadaj historyjki i przedstawiaj je za pomocą dotyku na plecach dziecka.

Zabawy dotykowe z materiałem sypkim

Pudełka wypełnione ryżem, kaszą, ziarnami kawy czy grochu to fantastyczna pomoc sensoryczna – jednocześnie prosta i ekonomiczna. Sama z chęcią dotykam tych różnych ziaren i ziarenek. Dziecko może wyszukiwać w materiale sypkim małe elementy, np. figurki czy kamyki. Może to robić z oczami otwartymi lub zamkniętymi.

Innym pomysłem na zabawę jest rozpoznawanie po dotyku, co znajduje się w pudełku, np. kasza, groch czy owies. Świetna zabawa na różnicowanie dotykowe.

Ciastolina, plastelina, masy plastyczne

Ciastolina, plastelina i działania z innymi masami plastycznymi to duża dawka bodźców dotykowych i proprioceptywnych. Zabawy te rozwijają też kreatywność. Jest to także idealna aktywność do ćwiczeń sprawności dłoni, w ramach terapii ręki.

Zabawy dotykowe z wodą

Zabawy z wodą należą do jednych z najbardziej lubianych przez dzieci. Basen, miska lub wanna to doskonałe miejsca na zabawy sensoryczne tego typu.

Jak się bawić? Wyławiajcie przedmioty z wody, twórzcie pianę, bawcie się w zimnej i ciepłej wodzie na zmianę. Wodę można też zafarbować dodając do niej barwnik.

Malowanie palcami

Malowanie palcami nie dla wszystkich dzieci będzie przyjemnym doświadczeniem. Dzieciaki, które mają trudność z brudzeniem rąk, mogą czuć dyskomfort podczas tego zajęcia. A może twórcza inwencja poniesie je na tyle, że jednak nie będą myślały o brudnych dłoniach? Pamiętaj, że najlepiej malować na dużych arkuszach papieru. Tworzyć możecie też w łazience na płytach czy szybie prysznica. Dla młodszych dzieci idealne będą jadalne farby.

Zabawy dotykowe dla dzieci

Spróbuj wykorzystać te kilka pomysłów na zabawy ze swoim dzieckiem. O zbawiennym wpływie dotyku dowiesz się więcej z wpisu.

Trudności w zakresie przetwarzania bodźców dotykowych

Drogi nerwowe związane z receptorami dotykowymi nie zawsze jednak działają prawidłowo. Może być to przyczyną trudności dzieci w zakresie przetwarzania bodźców dotykowych.

Obronność dotykowa

Jednym z najczęściej występujących zaburzeń integracji sensorycznej jest obronność dotykowa, czyli przesadne zachowanie obronne w odpowiedzi na dotyk. Obronność dotykowa zakłóca prawidłowy rozwój i funkcjonowanie dziecka w wielu obszarach codziennego życia. Osoby z obronnością dotykową mogą unikać bodźców dotykowych, ściśle kontrolować środowisko, w którym się znajdują lub poszukiwać wrażeń związanych z dociskiem, wysiłkiem, ssaniem, gryzieniem czy żuciem.

Podwrażliowść dotykowa

Dziecko z podwrażliowścią dotykową potrzebuje dużej ilości bodźców dotykowych, by jego układ nerwowy je zauważył i zareagował w odpowiedni sposób. Takie dzieci często nie czują bólu związanego np. z upadkiem lub aktywnie poszukują wrażeń dotykowych, nie zawsze w bezpieczny sposób.

Różnicowanie dotykowe

Trudności w zakresie różnicowania dotykowego polegają na nieumiejętności rozpoznania przedmiotu, miejsca dotknięcia oraz podobieństw i różnic dotykowych między przedmiotami bez udziału wzroku. Często objawia się też niedopasowaniem siły reakcji do bodźca.

Objawy trudności w zakresie dotyku

Oto kilka reakcji dzieci, które mogą wiązać się z nieprawidłowym przetwarzaniem bodźców dotykowych. Zastanów się, czy dotyczą Twojego dziecka.

  • Duże zdenerwowanie lub niezauważanie przez dziecko faktu, że jego dłonie, twarz lub ubranie są brudne.
  • Obawa lub nadmierna chęć do chodzenia boso po trawie, piasku, dywanie.
  • Niechęć do zakładania ubrań, bielizny, butów.
  • Unikanie dotyku szczególnie od obcych osób lub stałe dążenie do kontaktu fizycznego.
  • Odczuwanie bólu słabiej lub mocniej niż inni.
  • Niechęć do mycia, czesania, mycia zębów czy obcinania paznokci.

źródło: https://sensonauka.pl/pomysly-na-proste-zabawy-dotykowe/

#arkusze #ASD #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #storytelling #szkoła #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: