Smoki w literaturze – scenariusz zajęć bibliotecznych w przedszkolu – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Część I
Zdecydowałam się na podjęcie tematu smoków w literaturze, ponieważ uważam, że od baśni, których typowymi bohaterami są właśnie smoki, można doprowadzić uczniów do czytania fantastyki różnych typów. Smoki budzą wiele emocji, są dla dzieci interesujące, a ich wizerunek jest mocno zakorzeniony w dziecięcej świadomości.
Literatura:
Bańkowska A., Greb K., O smokach z baśni i prawdziwych, Warszawa 1965
Hymon U., Smok w ludzkiej świadomości „Polski w Praktyce” nr 6/2010 s. 24-30
Krupska B., Sceny z życia smoków, Warszawa 1998
Część II
- temat: Na tropie smoków – detektywi w bibliotece
Klasy IV- VI
Czas trwania: 45 min
- cele:
ogólny:
– rozbudzenie motywacji do czytania i rozwijania umiejętności odbioru dzieł literackich i innych tekstów kultury;
szczegółowe:
uczeń:
– rozwija sprawność uważnego słuchania wypowiedzi innych,
– rozwija umiejętność poszukiwania interesujących go wiadomości,
– poprawnie i swobodnie wypowiada się,
– skutecznie porozumiewa się w różnych sytuacjach, prezentuje własny punktu widzenia i uwzględniania poglądy innych ludzi, poprawnie posługuje się językiem ojczystym,
– efektywnie współdziała w zespole, podejmuje indywidualne i grupowe decyzje,
– rozwiązuje problemy w sposób twórczy,
– odkrywa swoje zainteresowania.
- metody:
burza mózgów, pogadanka, praca z tekstem;
- techniki pracy:
ćwiczenie kreatywności wg Edwarda de Bono Historia;
- szczegółowy przebieg zajęć:
Czas | Czynności nauczyciela | Czynności ucznia |
4 min | Witam się z uczniami. Pytam uczniów, co wiedzą o smokach, w jakich utworach literackich występują, kto napisał utwory o smokach? Zapisuję wymienione lektury na tablicy, dopisuję też moje propozycje – tym samym tworzę listę „smoczych lektur”. Zapisuję temat lekcji. | Uczniowie witają się z nauczycielem. Wymieniają imiona znanych smoków, tytuły książek i ich autorów. |
10 min | Proszę chętnych uczniów o wyszukanie wymienionych książek w księgozbiorze. Rozdaję dwuosobowym grupom załącznik nr 1, proszę o uzupełnienie tabeli informacjami wyszukanymi w wybranej literaturze. | Uczniowie wykorzystując znajomość alfabetu, a także rozmieszczenia książek w bibliotece, odnajdują wypisane na tablicy pozycje. Uczniowie w parach wybierają dwie ze zgromadzonych książek, następnie charakteryzują ich smoczych bohaterów, uzupełniając informacje w tabelach (zał.1). Uczniowie tworzą smoczy księgozbiór – wystawkę książek o smokach. |
6 min | Pogadanka na temat obecności motywów smoka w literaturze i jego oddziaływań na wyobraźnię, a także na temat odbioru smoczych bohaterów. | Uczniowie wypowiadają swoje zdanie, co myślą o obecności smoków w literaturze, filmie, wymieniają te najbardziej i najmniej ulubione. |
10min | Wyjaśnienie ćwiczenia kreatywności wg Edwarda de Bono Historia ( opowiedzenie otrzymanego fragmentu z włączeniem przypadkowych wyrazów, tak by opowieść była spójna i logiczna), podział klasy na dwie grupy, rozdanie książek Sceny z życia smoków z zaznaczonymi fragmentami, losowanie przypadkowych pięciu wyrazów dla każdej z grup. | Czas na ciche przeczytanie tekstu, losowanie wyrazów i przygotowanie historii z włączeniem pięciu wylosowanych słów. |
10 min | Podsumowanie pracy, komentarz. | Opowieści grup; każdy uczeń musi brać udział w opowiadaniu. |
3 min | Rozdanie tekstu z lukami podsumowującego zajęcia. Głośne odczytanie wniosków. Ćwiczenie z dokończeniem zdania: Lubię smoki, bo……. | Uzupełnienie samodzielne luk. Kolejka bez przymusu |
2 min | Wypożyczenie książek chętnym uczniom. | Wypożyczanie książek. |
- pomoce i materiały:
Załącznik nr 1
Nazwa smoka | |
Pochodzenie (tytuł i autor utworu) | |
Wygląd zewnętrzny | |
Cechy charakteru, usposobienie | |
Zainteresowania, hobby |
Załącznik nr 2
Smok to częsty bohater literatury dziecięcej. Nie wiadomo, skąd pochodzi i jak długo ………………. . Jest wiele odmian i ……………… smoków. Najpopularniejszy w Polsce jest …………………………………….. . Choć z wyglądu przypomina ………………………..…….. i wydaje się …………………………………..……………,
to często ma łagodne usposobienie i rzadko umyślnie wyrządza człowiekowi …………..…………….. .
Załącznik nr 3
Wycięte wyrazy
but | kasa | mydło | aparat | nogi | robot | jajko | fotel |
dywan | okno | jagody | zamieć | burza | ołówek | mapa | radio |
Załącznik nr 4
Przykładowe książki z księgozbioru:
J. K. Rowling, Harry Potter i czara ognia,
J. K. Rowling, Harry Potter i kamień filozoficzny,
K. Makuszyński, O Smoku Wawelskim,
C. Janczarski, O Smoku Wawelskim,
S. Pagaczewski, Przygody Baltazara Gąbki,
S. Pagaczewski, Przygoda na Rodos,
J.R.R., Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem,
E. Nesbit, Księga smoków,
J. Panience, Księga smoków,
S. Lem, Cyberiada,
B. Krupska, Sceny z życia smoków,
J. Strękowski, W krainie smoków.
Część III
- spodziewane efekty:
Uczniowie w czasie lekcji tworzą wystawkę książek wraz z opisem dla innych uczniów, rozbudzają swoją motywację do czytania i rozwijania umiejętności odbioru dzieł literackich. Ćwiczą sztukę poprawnego i swobodnego wypowiadania się, skutecznego porozumiewania się w różnych sytuacjach, poprawnego posługiwania się językiem ojczystym, tym samym przygotowują się do publicznych wystąpień.
Uczniowie efektywnie współdziałają w zespole, podejmują indywidualne i grupowe decyzje.
- podsumowanie:
instrukcja dla prowadzącego – należy pamiętać o przyjaznej atmosferze na zajęciach. W momencie wymieniania przez dzieci smoków, trzeba pozwolić im na przedstawienie również innych smoków z filmów, gier komputerowych, jednak nie zapisywać ich na tablicy, gdyż nie są one tematem zajęć.
Dzieci mogą opowiadać historię wspólnie, na przykład na zmianę, z podziałem na role: narrator i bohaterowie, lub jeden przedstawiciel, a pozostali uczniowie mogą zilustrować opowieść np. scenką pantomimiczną czy rysunkiem.
autor: Monika Kryś
#arkusze #ASD #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #storytelling #szkoła #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek





