Oprócz naszej inteligencji emocjonalnej (D. Goleman) i duchowej (D. Zohar) Howard Gardner wyróżnił inteligencje wielorakie. Wskazując inteligencję werbalną, logiczno-matematyczną, kinestetyczną, muzyczną i interpersonalną wyróżnił też inteligencję przestrzenno-wizualną. Każdy z nas posiada je wszystkie ale różnimy się stopniem ich rozwinięcia i stosowania.

Nawet jeśli pozostajesz sceptyczny do metody wizualizacji, niczym nie ryzykujesz jeśli zaprosisz się z ciekawością do tego doświadczenia. Tym, co możesz zyskać z całą pewnością jest pobudzenie wyobraźni i kreatywności, zwiększenie motywacji do działania, przypływ pozytywnych emocji, lepsze samopoczucie oraz poczucie wewnętrznego spokoju i relaksacji. Wtedy jesteś nareszcie w najlepszych rękach, bo twoich własnych. Przecież sobie życzysz najlepiej, prawda? Więc dlaczego by nie spróbować?

Praktyka Wyobraźni

Jest wiele powodów dla których warto zaprosić praktykę wizualizacji do swojego życia. Jednocześnie dobrze mieć na uwadze, że z praktyką wizualizacji jest jak z ćwiczeniami fizycznymi. Od jednej praktyki nic się nie wydarzy i jak każdy nawyk wymaga utrwalenia, a więc konsekwencji i samodyscypliny.

Praktykując wizualizację warto zadbać o następujące czynniki:

  1. Nazwij konkretnie przed samym sobą na czym ci zależy i jaki jest twój cel. Postaraj się jak najbardziej doprecyzować efekt końcowy uwzględniając jak najwięcej detali. Możesz to zapisać i uzupełniać nowe szczegóły zdjęciami. Umieść to w widocznym miejscu i powtarzaj motywujące cię słowa, czy zdania.
  2. Zadbaj o zrelaksowane ciało i skoncentruj się na dobrych emocjach. Wybierz przestrzeń, porę dnia i dogodny czas w którym będziesz mógł zadbać o spokój i koncentrację. Zastanów się jak chcesz się czuć i przywołuj ten stan tak często jak to możliwe. Weź pod uwagę, że może ci też służyć ruch i aktywność fizyczna.
  3. Przywołaj konkretne wrażenia zmysłowe. Wybierz to, co ci służy, żeby zwielokrotnić intensywność oddziaływania wizualizacji. Mogą to być smaki, zapachy, czy wrażenia dotykowe. Jeśli chodzi o dźwięki, to zarówno cisza, jak i muzyka tak samo dobrze sprzyjają koncentracji na obrazie.
  4. Skup się na efektach. Zainwestuj przynajmniej 10 minut dziennie w takie doświadczenie, a przekonasz się jak łatwo wejdzie ci w krew i stanie się twoją codzienną potrzebą oraz przyjemnym przerywnikiem w ciągu dnia. Jeśli nie masz czasu, to być może praktyka w danym momencie nie jest po prostu twoim priorytetem.
  5. Wspieraj obrazy działaniem. Bez aktywnej pracy nic się nie wydarzy i twoja energia pójdzie na marne. Pamiętaj, że nawet mikrokroki potrafią dać makroefekty, a co dopiero gdy zacznie ci sprzyjać twój wewnętrzny GPS.

autor: Edyta Jagodzińska-Pawluk

źródło: Charaktry, numer: 2/2022

#arkusze #ASD #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #storytelling #szkoła #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: