Czym jest kreatywność?

Kreatywność to termin na czasie również w formalnej przedszkolnej edukacji. Na jednym z warsztatów dotyczących kreatywności grupa 50 nauczycielek wychowania przedszkolnego zapytana, czy w swojej pracy rozwija kreatywność dzieci, odpowiedziała twierdząco. W kolejnym etapie ich zadaniem było wymienić sposoby rozwijania kreatywności. Trzy najpopularniejsze odpowiedzi obejmowały organizowanie burzy mózgów, tworzenie prac plastycznych i wykonywanie występów z okazji Dni Matki, Ojca, Babci i Dziadka.

Zagadnienie kreatywności zainteresowało niejednego badacza. Na podstawie ich rozważań można wyodrębnić kilka następujących definicji kreatywności.
► Jest to zdolność do tworzenia nowych, wartościowych rzeczy lub ich bardziej wartościowych następców – cenniejszych estetycznie, naukowo lub praktycznie. Na przykład pierwszy wyprodukowany ołówek stanowił innowację. Inne produkowane w ten sam sposób już nie. Jednak ołówki, w których wprowadzono nowe rozwiązanie, zmieniając np. ich kształt dla lepszego chwytu (typowy ołówek ma przekrój koła, nowsza wersja ma przekrój trójkątny) – już tak. Wprowadzone zmiany stanowiły efekt myślenia kreatywnego. Inny przykład stanowi łatwa do przeanalizowania ewolucja telefonu. Pojawienie się bezprzewodowej komórki to jedna z tych innowacji, której braku dziś sobie nie wyobrażamy.
► Kreatywność jest działaniem świadomym, którego efekty mają przyczynić się do rozwiązania problemu. Problem nie oznacza tu kłopotu, tylko pewną trudność, wyzwanie lub zagwozdkę. Opierając się na przedstawionym przykładzie, do pewnego momentu ołówek o przekroju koła stanowił dobre rozwiązanie. Doświadczenie pozwoliło jednak dostrzec, że prawidłowe chwytanie ołówka, szczególnie w praktyce pedagogicznej, nie dla wszystkich jest czymś oczywistym. Kreatywnym rozwiązaniem było więc stworzenie ołówków o innym kształcie, większych lub z wyznaczonym miejscem na palce. Świadome poszukiwanie przyczyniło się tu do rozwiązania dostrzeżonej trudności.
► Kreatywność nie jest tym samym co spontaniczne tworzenie. Kreatywność jest świadomym procesem myślowym, dążącym do innowacyjnego rozwiązania danego zagadnienia. Samo w sobie produkowanie ołówków to efekt aktu tworzenia, dziś w dużej mierze zautomatyzowanego. Nie jest to przejaw kreatywności – to działanie rutynowe,
niewprowadzające żadnego nowego wymiaru.
► Kreatywność to zdolność do w miarę częstego generowania nowych i wartościowych pomysłów. Zwracam tu uwagę na fakt, że kreatywność wymaga generowania wielu pomysłów. Ich liczba ma znaczenie, ale proponowane koncepcje powinny być przede wszystkim wartościowe i niepowtarzalne.Przytoczone wyjaśnienia są parafrazą definicji takich badaczy, jak Wiesława Limont, Edward Nęcka czy Krzysztof Szmidt. Ich analiza pozwala odkryć, że o ile twórczość to spontaniczna cecha pozwalająca działać, o tyle kreatywność to energiczny, świadomy proces, którego celem jest rozstrzygnąć problem, ulepszyć coś lub stworzyć innowacyjne rozwiązanie, które przyniesie wymierną korzyść. Dobre zrozumienie pojęcia kreatywności jest konieczne do tego, by skutecznie stymulować jej rozwój. Należy przestać traktować każde działanie plastyczne jako sposób na rozwijanie twórczego myślenia. Nie należy też sprowadzać kreatywności do nauki jednej z technik, np. burzy mózgów – to tak, jakbyśmy naukę czytania sprowadzili do poznania samogłosek. Odgrywanie spektaklu zaaranżowanego przez nauczyciela, gdzie jedyną rolą dzieci była nauka tekstu, jest treningiem co najwyżej pamięci.

Kreatywność to proces

#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek

  Polecam wordpress.com


   Skomentuj

   Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

   Logo WordPress.com

   Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

   Zdjęcie na Facebooku

   Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

   Połączenie z %s

   %d blogerów lubi to: