Jesteś pierwszym nauczycielem swojego dziecka


Czy kiedykolwiek myślałeś o tym, że ludzki mózg rozwija się najbardziej intensywnie w pierwszych latach życia? W chwili narodzin jesteśmy jednym wielkim kłębkiem możliwości wypełnionym jeszcze nieznanymi talentami i umiejętnościami. Zadaniem dorosłego jest dostrzeżenie i rozpoznanie tego potencjału u dzieci oraz zrobienie wszystkiego, by mogły one ten potencjał rozwinąć. Jako rodzic masz przed sobą wielkie i ważne zadanie dostarczenia
dziecku wszystkiego, czego potrzebuje, by rozwinąć i wykorzystać możliwości, które w sobie nosi. Być może jesteś pierwszym i najważniejszym przewodnikiem dziecka, najbliższą osobą, która obserwuje i stymuluje jego dojrzewanie intelektualne, od samego początku uczestniczy w procesie kształtowania jego umysłu.


Z pewnością nie uważasz za szczególnie zabawne, kiedy twoja pociecha chwyta kromkę chleba i zrzuca ją na podłogę kilka razy z rzędu, za każdym razem tak samo się z tego ciesząc. Ale jest to właśnie ćwiczenie umysłu! Ten maleńki człowiek już bada zależności, gromadzi wspomnienia, rozwija pamięć i poznaje otaczający go świat – świetnie się przy tym bawiąc.


Taką radość z odkrywania i uczenia się widać u dzieci w każdym wieku. Uwielbiają się uczyć, lubią rozwijać swój umysł. Nie ma sensu powstrzymywać ich przed robieniem tego, do czego są stworzone: pozwól im zajmować się różnymi rodzajami ćwiczeń umysłowych od chwili narodzin! Nie musisz martwić się, czy twoje dziecko będzie chciało się czegoś nauczyć.

Wykorzystywanie własnego potencjału jest potrzebą każdego człowieka. Podstawę do tego, by stać się silnym, pewnym siebie i zadowolonym dorosłym, każdy z nas tworzy w dzieciństwie, jeśli zostanie nam zapewniony zdrowy rozwój intelektualny, zgodnie z naszymi zdolnościami i predyspozycjami, dostosowany do każdego z nas indywidualnie. To ważne zarówno dla jednostki, jak i dla całego społeczeństwa. To, jak dobrze poradzimy sobie w życiu, zależy od umiejętności postrzegania tego, co się wokół nas dzieje. Musimy umieć przyjmować, gromadzić i analizować informacje oraz – co bardzo ważne – korzystać z nich. Wyruszając w świat, musimy być odpowiednio wyposażeni, by móc rozwiązywać problemy, komunikować się i spędzać czas z innymi ludźmi; musimy wiedzieć, jak stawiać czoło temu, co napotkamy na naszej drodze.

W aktywnym dokonywaniu wyborów, które sprawią, że rozwiniemy się intelektualnie, nie chodzi o to, by zrobić z siebie samych i swoich dzieci małych Einsteinów czy postawić sobie za cel zdobycie Nagrody Nobla. Wcale nie. Chodzi o to, że powinniśmy robić wszystko, co w naszej mocy, by nasze ciała i głowy funkcjonowały jak najlepiej, by rozwinęły się zgodnie z naszą naturą i potencjałem. Staniemy się wówczas w pełni świadomymi siebie ludźmi.
Pragniemy, by nasze dzieci były ciepłe, kochane, szczere, dobre, pozytywne, odpowiednio przystosowane i radosne. Chcemy, by miały dobry charakter, by potrafiły otaczać innych ciepłem i troską, były moralne, empatyczne, rozwinęły szczerość i poczucie sprawiedliwości, żeby były hojne i oddane. Pomagając dziecku w odnalezieniu jego mocnych stron i własnych wartości, pomagamy mu stać się mądrym i żyjącym w harmonii dorosłym, który będzie wnosił do świata coś dobrego. Nie zawsze łatwo jest zdobyć wiedzę o tym, co pomoże naszemu dziecku w rozwoju. Ale pomoc w uczeniu się, inspirowanie do rozwijania umiejętności myślenia jest z pewnością
ważną cegiełką. ~ Anne Lene

10 sprytnych pomysłów dla rodziców


BĄDŹ OBECNY
Uważni, zaangażowani dorośli potrafią rozpoznać emocje swoich pociech. Chodzi między innymi o włączenie się w życie i aktywności dzieci, znalezienie czasu na bycie z nimi, odpowiadanie na ich pytania, bycie obecnym zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Kiedy rodzice się angażują, zachęcają do pozytywnych działań, interesują się szkołą i wszystkim, czym zajmują się dzieci, wówczas przyczyniają się do pełniejszego przeżywania świata i do szybszych postępów w nauce.


BĄDŹ DYREKTOREM DO SPRAW ODŻYWIANIA
By funkcjonować w jak najlepszy sposób, mózg potrzebuje określonej ilości porządnego pożywienia. Niewłaściwe jedzenie może doprowadzić między innymi do trudności w nauce, problemów z koncentracją i zakłóceń w rozwoju ważnych funkcji mózgowych. Jedzenie, które powszechnie traktuje się jako zdrowe, może okazać się nieodpowiednie dla twojego dziecka. Zwróć na to uwagę, zadbaj, by twoje dzieci unikały jedzenia, które hamuje ich optymalne
funkcjonowanie. I pamiętaj: to TY decydujesz, co będą jadły. Dzieci jedzą to, co dostaną. To od ciebie zależy, co będzie leżało na talerzach, nie od dzieci! Rodzice powinni być tego bardziej świadomi. Dzieci nie potrafią podejmować takich decyzji – nawet tego nie chcą. Ty zdecyduj. Poza tym to ty mówisz im i uczysz je, co będą lubić.


MĄDRE ZABAWKI
Zadbaj o to, by dzieci miały dostęp do odpowiednich zabawek. Nie mam na myśli wielu kosztownych rzeczy, ale zabawki i narzędzia, które są dostosowane do poziomu dojrzałości i rozwoju twojego dziecka.


DBAJ O TRENING FIZYCZNY
Należy dbać o to, by cały nasz organizm był w formie. Stan fizyczny ciała jest bardzo ważny dla stanu naszego umysłu – i odwrotnie. Wszystko jest ze sobą połączone. Jeśli nasze ciało i głowa nie będą w stanie przyjmować informacji, wiedzy i impulsów z zewnątrz, to niewiele pomoże, że wewnętrznie będziemy gotowi do boju. To, jak dbamy o swoją fizyczność, odgrywa wielką rolę w aktywacji naszej inteligencji i kreatywności, a także umożliwia skuteczne ich wykorzystywanie. Dotyczy to i dużych, i małych!


UWAGA: Jeśli aktywność fizyczna czy jakiś rodzaj ruchu są dla twojego dziecka trudne, w konsekwencji czego unika ich, warto mieć się na baczności: możliwe, że dziecko ma problemy z równowagą, co utrudnia poruszanie się i prawidłowy rozwój. Nie należy wówczas naciskać na dziecko, ale spróbować znaleźć przyczyny tych problemów.


ZAPEWNIJ DZIECKU STYMULUJĄCE OTOCZENIE
Zróżnicowane i ciekawe otoczenie stymuluje rozwój komórek mózgowych i pobudza kreatywność. Najczęściej dzieci same potrafią zadbać o różnorodność w swym otoczeniu, ale nie zawsze tak jest. Można im pomóc, mając w domu dużo różnych przedmiotów. Minimalistyczne wnętrze jest z pewnością stylowe i modne, ale jest stworzone z myślą o dorosłych, którzy prowadzą intensywne życie zawodowe, a w domu pragną spokoju. Nie buduje ono jednak aktywności mózgowej u najmłodszych mieszkańców.


ZAŁÓŻ, ŻE ŚWIETNIE SOBIE PORADZĄ
Oczekiwania rodziców pozytywnie wpływają na rozwój dzieci. Ktoś musi w nas wierzyć! To nie to samo, co stawianie nierealnych, zbyt wysokich wymagań albo nadzieja, że dzieci spełnią nasze własne marzenia. Hamowanie rozwoju jest równie niebezpieczne co zbyt mocne naciski. A dziecko, które dorasta w atmosferze zaufania i wsparcia, pracuje lepiej niż to, które jest ignorowane przez otoczenie i nie ma wsparcia ze strony dorosłych.


ZADBAJ O DOSTĘPNOŚĆ KSIĄŻEK I INFORMACJI
Badania pokazują, że większość dzieci, które dobrze radzą sobie z testami na inteligencję, pochodzi z domów, w których jest dużo książek. Nie udowodniono, czy istnieje zależność między domem z wieloma książkami a oczytanymi, wykształconymi rodzicami, ani czy ma znaczenie to, że dzieci czytają książki same lub z rodzicami. Zadbaj jednak o to, by w domu było wystarczająco dużo książek. Dziecko świetnie sobie poradzi – samo podejdzie do półki i znajdzie książkę, która je zainteresuje, gdy nadejdzie odpowiednia pora.


STWÓRZ DZIECKU JEGO WŁASNE STANOWISKO PRACY
„Stanowisko pracy” z przyborami do cięcia i klejenia powinno być dostępne w każdej chwili. Kreatywność i chęć tworzenia nie przejmuje się zegarkiem. Miejsce pracy powinno być przystosowane do reperowania, budowania, rysowania, cięcia, klejenia, pisania i wszystkiego, co dziecko zapragnie robić, gdy poczuje taką potrzebę. Powinno znajdować się tam mnóstwo pudełek, sznurków, klej, papier, karton, ścinki materiału, brokat, guziki i tym podobne.


NIE BÓJ SIĘ BŁĘDÓW
Unikaj niepotrzebnych restrykcji, przesadnej kontroli i kar, nie bój się, że dzieci popełnią jakiś błąd. Oczywiście, że popełnią, to przecież dzieci! Błędy popełniamy wszyscy, cały czas – w ten sposób się uczymy. Nie obawiając się konsekwencji tego, co robimy, zachowujemy się swobodniej.


DAWAJ DOBRY PRZYKŁAD
Pamiętaj: dzieci zawsze robią to, co ich rodzice! Jeśli rodzice wychodzą z dziećmi na dwór, dzieci przebywają na dworze. Jeśli rodzice siedzą przed telewizorem, maluchy robią to samo. Jeśli mama i tata czytają książki, dzieci też chcą czytać. Nie możesz wyganiać dzieci na plac zabaw, jeśli sam siedzisz na kanapie, ani wymagać, żeby jadły warzywa, kiedy ty wcinasz chipsy. Bądź dla nich wzorem – one tego potrzebują. Dzieci słyszą, co mówisz, i widzą, co robisz. Zgadnij, kogo będą naśladować.

A. Lene

źródło: Fragment: A. Lene, Rusz głową! Gimnastyka mózgu dla dzieci…. 2018

#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek

Polecam wordpress.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: