Scenariusz zajęć ,,Matematyczna pizza” z zakresu edukacji matematycznej
Grupa: 4- latki
Cele ogólne:
- integrowanie grupy,
- zaktywowanie zmysłów,
- utrwalanie nazw kolorów: czerwony, zielony, żółty, niebieski,
-rozwijanie umiejętności rozpoznawania i nazywania figur geometrycznych
(koło, trójkąt, kwadrat), - wdrażanie do logicznego myślenia,
- kształtowanie umiejętności przeliczania w zakresie 6,
- wdrażanie do współpracy w grupie.
Cele operacyjne: dziecko - rozpoznaje i nazywa kolory: czerwony, zielony, żółty, niebieski,
- rozwiązuje zagadkę słowną,
- rozpoznaje i nazywa figury geometryczne (koło, trójkąt, kwadrat),
- układa pizzę z figur geometrycznych: trójkątów,
- przelicza do 6,
- dokańcza rytm według wzoru,
- tworzy własną kompozycję z wykorzystaniem figur geometrycznych: kół, trójkątów, kwadratów (,,dodatków do pizzy”),
- współpracuje w grupie.
Metody pracy: pedagogika zabawy KLANZA,
słowna – zagadka, objaśnienia i instrukcje,
czynna – praktycznego działania, zadań stawianych dziecku.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne: chusta animacyjna, zagadka, 6 trójkątów (jednakowej wielkości, w trzech kolorach) wyciętych z brystolu, koła wycięte z bloku technicznego, podzielone na 6 części dla każdego dziecka, małe ,,dodatki” do pizzy czerwone, zielone, żółte figury geometryczne (koła, kwadraty, trójkąty), kleje, nożyczki, 2 taśmy, znaczki: uśmiechnięte, smutne buźki.
Przebieg zajęć
- Powitanie: wszystkie dzieci stoją w kole, trzymając chustę. Na hasło nauczycielki: wicher- dzieci mocno wachlują chustą, na hasło: wietrzyk- dzieci lekko poruszają chustą.
- Zabawa ruchowa ,,Kolorowa pizza” z wykorzystaniem chusty animacyjnej.
Dzieci rozkładają chustę na podłodze. Siadają po 2-3 osoby na każdym trójkącie: niebieskim, czerwonym, zielonym, żółtym. Następnie nauczyciel wymienia jeden
z kolorów- dzieci, które znajdują się na tym kolorze- zamieniają się miejscami.
Prowadząca wymienia wszystkie kolory po kolei. - Wprowadzenie do tematu- zagadka słowna.
Prowadząca czyta zagadkę:
,,Jest okrągła i chrupiąca,
smaczna z serem, pieczarkami
i licznymi dodatkami.
Dobra też z papryczką chili.
O jakiej potrawie myślę moi mili?” (pizza) - Wspólne układanie pizzy z dużych trójkątów na dywanie.
Nauczycielka rozkłada w rozsypce na dywanie 6 trójkątów (jednakowej wielkości, w trzech kolorach) wyciętych z brystolu. Zadaniem dzieci jest ułożenie trójkątów w kształcie koła-pizzy.
Następnie prosi, aby dzieci wspólnie policzyły z ilu kawałków składa się pizza. (6)
Dzieci odpowiadają na pytania:
- Jaki kształt ma pizza?
- Jaki kształt mają kawałki pizzy?

- Dla chętnych dzieci- wypełnianie rytmów według wzoru z wykorzystaniem
demonstracyjnych trójkątów z brystolu w trzech kolorach. - ,,Moja ulubiona pizza”- praca indywidualna przy stoliku.
Każde dziecko otrzymuje koło wycięte z bloku technicznego podzielone na 6 części. Zadaniem dzieci jest przygotować swoją pizzę tak jak najbardziej lubią. Do wykorzystania mają gotowe małe ,,dodatki” do pizzy- czerwone, zielone, żółte figury geometryczne (koła, kwadraty, trójkąty), które należy przykleić na kawałki pizzy.
Zadanie o podwyższonym stopniu trudności.- chętne dzieci rozcinają po śladzie gotową pizzę na kawałki.
Dla dzieci, które wymagają wsparcia- na kawałkach pizzy są narysowane ,,dodatki”- figury geometryczne w różnych miejscach.
7.,,Kelner”- zabawa ruchowa w dwóch grupach.
Zadaniem każdej grupy jest przejście z wykonaną pizzą ( pizza, która nie została rozcięta na kawałki) trzymając ją na dłoni, tak jak kelner tacę po wyznaczonej linii.
Wygrywa grupa, która wykonana zadanie najszybciej. - Ewaluacja zajęć.
Dzieci wybierają buźkę uśmiechniętą, jeśli zajęcia im się podobały lub smutną, jeśli nie.
Monika Korab
#arkusze #ASD #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #storytelling #szkoła #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek