Kocie sprawy, czyli dlaczego kot cały czas się chowa?

  Strach to naturalna reakcja organizmu. Gdybyśmy się nigdy nie bali, nie moglibyśmy przeżyć. To dzięki niemu znajdujemy czasem motywację do działania. Problem zaczyna się, gdy stres jest długotrwały. Ciągły brak poczucia bezpieczeństwa i spokoju prowadzi do wielu negatywnych skutków zdrowotnych (np. problemy z nerkami u kotów). Kiedy zauważymy długo utrzymujące się objawy lęku u naszego kota, powinniśmy od razu działać.

  Jak wygląda i zachowuje się lękliwy kot?

  Lękliwy kot będzie reagował nieadekwatnym lękiem pod wpływem bodźca, choćby najdrobniejszego, jak szmer czy szelest. Może wtedy cały się nastroszyć, zareagować agresją lub skulić się najbardziej, jak potrafi.
  Czujność ułatwi mu zauważenie potencjalnych niebezpieczeństw. Będzie pospiesznie przemykał przez pokój na obniżonych łapkach wzdłuż ścian, zamiast środkiem pomieszczenia. Ogon kota będzie podkulony, oczy zrobią się jakby większe i bardziej czarne, a uszy nie będą stały pionowo. Jego ulubionym miejscem staną się kąty w domu i miejsca ukryte, na przykład pod łóżkiem. Jeśli kot będzie tam przebywał tylko przez chwilę, a potem wyjdzie – nie ma powodu do niepokoju. Jednak jeśli kilkanaście razy dziennie wraca do swojej kryjówki i nie chce wyjść nawet do posiłku – warto uważniej przyjrzeć się naszemu pupilowi.

  Jakie mogą być przyczyny lęku?

  Na zachowanie zwierzęcia często mają wpływ problemy zdrowotne, np. kot odczuwający fizyczny ból będzie się chować. Choroba oznacza osłabienie organizmu, a więc większa bezbronność na zagrożenia. Dlatego niektóre zwierzęta chcą się w takich sytuacjach ukryć. Przyczyną mogą też być zmiany w jego otoczeniu, np. nowy członek rodziny, którego kot się boi lub więź łącząca opiekuna z kotem – nieobecność właściciela czy nieregularność posiłku.

  Rozwiązania

  1. Udaj się z kotem do weterynarza. Będziesz mieć pewność, czy twój kot jest zdrowy.
  2. Dopasuj przestrzeń, w której żyje kot. Zadbaj o rozmieszczenie w domu różnych posłań i kryjówek, w których zwierzę poczuje się bezpieczne.
  3. Prowadź dzienniczek. Dokładnie opisuj momenty, w którym zwierze wygląda na przestraszone lub zalęknione. Notuj, kto i co otaczało wtedy kota. Już tydzień obserwacji pozwoli zrozumieć, kiedy twój kot odczuwa największy lęk. To ułatwi dostosowanie przestrzeni do jego potrzeb. Opiekunowie kotów muszą dbać o ich dobre samopoczucie. Pamiętaj! Jeśli powyższe działania nie pomogą, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, czyli do kociego behawiorysty. Pomoże on dostosować problemy w zachowaniu kota i zaproponuje odpowiednie rozwiązania.

  Behawiorysta zwierząt

  Termin behawiorysta, rozważany jako zawód, w odniesieniu do zwierząt, to jednostka przeprowadzająca terapię zaburzeń zachowań u zwierząt oraz na korygująca ich niechciane, czy dewiacyjne zachowania.

  źródło: malecharaktery.pl, mfiles.pl

  #arkusze #ASD #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #storytelling #szkoła #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


  Skomentuj

  Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

  Logo WordPress.com

  Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

  Zdjęcie z Twittera

  Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

  Zdjęcie na Facebooku

  Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

  Połączenie z %s

  %d blogerów lubi to: