Poznaję siebie i swoje zmartwienia

Jak rozpoznać, że odczuwasz lęk?

Na szczęście nie jest to trudne, ponieważ twoje ciało wysyła różne sygnały, aby dać ci o tym znać. Dzięki ćwiczeniom nabierzesz wprawy w ich odczytywaniu. Do takich sygnałów należą między innymi: uczucie łaskotania w brzuchu („motylki”), ból głowy, napięcie rąk, ramion i nóg, pocenie się, szybkie bicie serca czy przyspieszony oddech.

Inny sposób, w jaki twój mózg sygnalizuje, że odczuwasz lęk, polega na zamartwianiu się tym, co wkrótce się wydarzy. Zastanawiasz się na przykład: „Kto przyjdzie na urodziny Tomka”? albo „Jak długo się jedzie do jego domu?”. Żeby rozproszyć swoje obawy, możesz zadawać bardzo dużo pytań, na przykład: „Czy dobrze to zrobiłem?”, „Czy na pewno odbierzesz mnie po lekcjach ze szkoły?” lub „Czy nic mi się nie stanie?”.

Skoro już wiesz, jak poznać, że odczuwasz lęk, następnym krokiem jest nauczenie się rozpoznawania, co wzbudziło w tobie uczucie. Aby ustalić przyczynę lęku, możesz po prostu odpowiedzieć sobie na pytanie: „Co się właśnie wydarzyło?”, kiedy tylko zaczniesz się niepokoić. Jeśli nie masz pewności, nic nie szkodzi. Kolejne ćwiczenia pomogą ci ustalić, co się właśnie wydarzyło.

Rzeczy, które wywołują u mnie lęk

Poniżej znajduje się lista rzeczy, które wywołują lęk u różnych ludzi. Przeczytaj ją uważnie i zakreśl wszystko, czego też się boisz. Następnie przyjrzyj się zakreślonym przez siebie rzeczom i oceń, jak przerażająca jest każda z nich. Posłuż się w tym celu skalą od 1 (tylko trochę przerażająca) do 10 (bardzo przerażająca).

Co sprawia, że czuję lęk

#arkusze #ASD #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #storytelling #szkoła #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: