Czym jest wiosna?

Według definicji: „Wiosna to jedna z czterech pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Następuje po zimie. 21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami powietrza z rosnącą średnią dobową oraz umiarkowaną ilością opadu atmosferycznego„.

Jak można opisać wiosnę?

Wiosnę wyczekujemy z utęsknieniem po długiej zimie. Wiosną robi się ciepło, dni są coraz dłuższe. Jednocześnie świat staje się bardzo kolorowy: drzewa i krzewy zaczynają kwitnąć, a łąki i trawniki pokrywają się kwiatami. Zwierzęta, które przespały zimę, opuszczają kryjówki. Powracają też ptaki zimujące w ciepłych krajach. Wszystko zaczyna tętnić życiem jak w wielkim ulu.

Wiosnę czujemy wszystkimi zmysłami?

Czujemy przyjemne ciepło na skórze gdy wystawiamy twarz do słońca. Słyszymy śpiew ptaków, bzyczenie pszczół i dźwięk spadających kropli pierwszych wiosennych deszczy. Widzimy zmieniające się kolory: trawa robi się soczyście zielona, tak jak młode listki na gałęziach drzew. Kwiaty wybuchają kolorami tęczy. Dotykamy i smakujemy pierwszych warzyw i owoców. Wdychamy świeże powietrze. Wszystko jest takie nowe i piękne!

Odpowiedz:

  1. Co możemy zobaczyć wiosną, czego nie było w zimie?
  2. Jakie dźwięki możemy usłyszeć wiosną?
  3. Co możemy poczuć wiosną naszymi nosami?
  4. Co możemy dotknąć wiosną?

Nasze emocje wiosną nabierają słońca!

Nasze emocje wiosną stają się wrażliwsze. Zachwycamy się widokami na pieszych wycieczkach. Czujemy przypływ energii. Rozpiera nas wewnętrzna radość. Mamy wewnętrzne poczucie, że wszystko będzie dobrze. To pozytywne emocje, które budują nasz dobrostan. Sprawiają, że czujemy się dobrze.

Pozytywne emocje sprawiają, że nasze umysły otwierają się na to co nas otacza. Gdy radość w sercu rośnie, zmienia się nasz wygląd. Nasza sylwetka jest wyprostowana, pewna siebie i dumna. Jesteśmy ruchliwi i bystrzy. Mamy uśmiech na twarzy. Zauważ, że człowiek smutny jest skulony, przygarbiony. Ma opuszczone ręce, bez uśmiechu jakby chował się w sobie.

Pomyśl, jakie emocje i uczucia przychodzą do ciebie zwykle wiosną? Możesz skorzystać z gotowych odpowiedzi poniżej:

  • radość
  • spokój
  • szczęście
  • gotowość do wyzwań
  • przypływ energii
  • otwartość na nowe przyjaźni

Perspektywa

Potocznie przyjmuje się, że „perspektywa” to sposób patrzenia i widzenia danego obiektu. Podręcznikowo: Perspektywa to określenie stosowane w architekturze, malarstwie, fotografii i innych sztukach wizualnych oznaczające sposób oddania trójwymiarowych obiektów i przestrzeni na płaszczyźnie. Istnieje kilka rodzajów perspektywy: linearna (zbieżna, geometryczna), barwna (malarska), kulisowa, powietrzna, odwrócona, perspektywa krzywoliniowa (poprawna). Istnieje również „Perspektywa psychologiczna” zajmująca się zachowaniami ludzkimi i ich przyczynami, z punktu widzenia różnych osób…

Różne punkty widzenia

Pewnie zdajesz sobie już sprawę, że różne rzeczy widziane przez różne osoby lub zwierzęta wyglądają inaczej. Inaczej wygląda drzewo mijane w parku na spacerze przez przedszkolaka a inaczej widzi drzewo wiewiórka siedząca na gałęzi tego drzewa. To dwa różne obrazy. Zamknij oczy i wyobraź sobie co widzi wiewiórka patrząc z góry na drzewo.

Wiosnę też każdy widzi inaczej. Inaczej dorośli pracujący w biurach – i inaczej rolnicy pracujący w polu. Inaczej wiosenną łąkę widzi biedronka wspinająca się na kwiatek a inaczej ptak lecący w przestworzach. Jeszcze inaczej widzi ją twój pies albo kot. Jak mówi znane przysłowie: „Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia” – czyli od miejsca, od tego czy jesteśmy mali czy duzi – oraz w jaki sposób patrzymy na świat. A także od nastroju w jakim akurat jesteśmy…

Wykonaj pracę plastyczną na temat wiosny, pod tytułem: „Wiosna moimi oczami”

Narysuj wiosnę z punktu widzenia ptaka

Narysuj wiosnę z punktu widzenia żaby

Możesz wykorzystać nasze ramki lub wykonać inne projekty różnymi technikami plastycznymi na innych kartkach. Wszystko zależy od twojej pomysłowości!

Na koniec zastanów się, co stanowi punkt wspólny w wyobrażeniu wiosny przez ciebie i zwierzęta.

źródło: opracowanie własne sylwiaiwan.wordpress.com, wikipedia.org i inni

#arkusze #ASD #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #storytelling #szkoła #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: