Z inicjatywy NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA 18 marca został ogłoszony Międzynarodowym Dniem Słońca. Jest on obchodzony także w Polsce, która za sprawą wybitnych naukowców ma zarówno tradycje, jak i duże osiągnięcia w dziedzinie badań heliofizycznych.

W czasach globalnego ocieplenia kuli ziemskiej i narastających gwałtownych zmian klimatycznych koniecznością stało się uświadamianie społeczeństwu zagrożeń dla Ziemi, które powodowane są zakłóceniami na Słońcu. Powiększeniu wiedzy o Słońcu oraz jego wpływach na ziemską jonosferę i magnetosferę służyć ma właśnie obchodzony 18 marca Międzynarodowy Dzień Słońca.
     Warto w tym dniu wspomnieć, że nasz kraj uczestniczy w naukowym programie „Koronas”, który obejmuje satelitarne badania Słońca. Na satelicie Koronas F znajdują się dwa polskie przyrządy: Resik i Diogenes, które służą do badania rozbłysków w koronie słonecznej i różnorodności składu chemicznego tej centralnej gwiazdy Układu Słonecznego, wokół której krąży też Ziemia.
     Celem polskich badaczy jest dokładniejsze rozpoznanie procesów prowadzących do powstawania rozbłysków i wydzielania energii w koronie Słońca, co pozwoli na lepsze prognozowanie tzw. kosmicznej pogody.
     Na Ziemi wyładowania słoneczne powodują zakłócenia łączności radiowej i systemów nawigacyjnych. Wywołują także liczne awarie linii elektrycznych i telekomunikacyjnych, toteż dokładne prognozy pogody kosmicznej pozwoliłyby ostrzegać odpowiednie służby o burzach magnetycznych, powodujących m.in. zakłócenia łączności radiowej.
     Poza tym nawet laik w dziedzinie astronomicznej wie, że Słońce to najjaśniejszy obiekt na niebie i główne źródło energii docierającej do Ziemi. Energia ta potrzebna jest do życia wszystkim żywym organizmom – również ludziom, na których brak „świetlistego ciepła” wpływa przygnębiająco. I nie są w stanie tego zmienić nawet najbardziej opalające kremiki… niestety… (portel.pl).

Układ Słoneczny

Ciekawostki o kosmosie

1. Słońce jest największym obiektem w Układzie Słonecznym. Jest większe od Ziemi aż o 109 razy!

2. Olympus Mons – wygasły wulkan znajdujący się na Marsie mierzy około 26 000 metrów wysokości, to trzy razy więcej niż najwyższa góra Ziemi! Olympus Mons jest wygasłym wulkanem tarczowym, co oznacza, że powstał w wyniku powolnego i długotrwałego wycieku lawy. Dlaczego jest tak wysoki? Naukowcy twierdzą, że powodem jest brak płyt tektonicznych na Marsie. To pozwoliło wypływać gorącej lawie przez czas o wiele dłuższy, niż przeciętna aktywność wulkanu na Ziemi.

3. We wszechświecie jest więcej gwiazd niż ziaren piasku na wszystkich plażach na Ziemi. czyli co najmniej miliard bilionów.

4. Kosmos ma zapach, choć oczywiście człowiekowi trudno go poczuć, bo poza stacją kosmiczną zawsze musi znajdować się w skafandrze. Zapach ten jest jednak wyczuwalny po tym, gdy otworzy się śluzę powietrzną, np. z powodu spaceru kosmicznego. Astronauci przyrównują go do rozgrzanego metalu czy zapachu grilla. Za tę woń odpowiada ozon.

5. Kosmos jest próżnią, w której nie słuchać żadnych dźwięków. Jeśli w przestrzeni międzyplanetarnej zderzą się ze sobą dwa pojazdy kosmiczne, nie spowoduje to żadnych odgłosów.

6. Wenus jest szczególną planetą w Układzie Słonecznym. Jako jedyna obraca się bowiem w przeciwną stronę, czyli wstecznie do kierunku Słońca. Co więcej, obrót Wenus wokół własnej osi trwa dłużej (243 dni) niż jej obrót wokół Słońca (225 dni) – oznacza to, że wenusjański dzień jest dłuższy niż wenusjański rok!

7. Jowisz to planeta, która w Układzie Słonecznym wyróżnia się czymś więcej niż tylko masą i wielkością. Tzw. Wielka Czerwona Plama widoczna na Jowiszu jest w rzeczywistości ogromną burzą (a dokładniej – antycyklonem) o szerokości nawet 40 tys. km (średnica Ziemi wynosi ok. 12 tys. km!). Ten antycyklon trwa nieprzerwanie od co najmniej 355 lat.

8. Złom kosmiczny to dowolny ludzki obiekt otaczający Ziemię, który już nie służy pożytecznemu celowi. Naukowcy szacują, że dziś jest około pół miliona sztuk śmieci kosmicznych, w tym fragmentów rakiet i satelitów oraz przedmiotów codziennego użytku, takich jak klucze zrzucone podczas budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

9. Najbardziej wietrzną planetą naszego układu słonecznego jest Neptun. Wiatr wieje tam z prędkością 2575 km/h, czyli 9 razy szybciej niż najsilniejszy wiatr na ziemi. Neptun jest jedyną planetą, której istnienia nie dowiedziono poprzez obserwację na niebie, ale na drodze obliczeń matematycznych! Naukowcy, obserwując odchylenia w ruchu orbitalnym Urana stwierdzili, że musi na niego wpływać inna, nieznana planeta. Kiedy wiadomo było już teoretycznie gdzie powinien się znajdować (przewidział to Urban Le Verrier) , został zaobserwowany przez Johanna Galle. Neptun został odwiedzony przez tylko jedną sondę kosmiczną Voyager 2, która przeleciała w pobliżu planety 25 sierpnia 1989 roku.

10. Kiedy obserwujemy gwiazdy, obraz, który widzimy, tak naprawdę pochodzi sprzed wielu lat – tylu, o ile lat świetlnych oddalona jest od nas dana gwiazda. Jeśli gwiazda oddalona jest od ziemi o 50 lat świetlnych, to oznacza, że światło potrzebuje 50 lat by do nas dotrzeć – czyli, oglądamy jej obraz sprzed 50 lat. W rzeczywistości gwiazda może wyglądać zupełnie inaczej, lub nawet nie istnieć. Działa to oczywiście również w drugą stronę. Z niektórych miejsc w kosmosie widać ziemię sprzed wielu lat. Oznacza to, że z miejsca w kosmosie oddalonego od ziemi o 604 lata świetlne, można na żywo obejrzeć Bitwę pod Grunwaldem.

11. Wszechświat jest coraz szybciej rozszerzający się – Odkrycie, że Wszechświat rozszerza się, zostało dokonane przez astronoma Edwina Hubble’a w latach 20-tych XX wieku. Obecnie wiadomo, że jego tempo rozszerzania się coraz bardziej przyspiesza, co jest jednym z największych zagadek współczesnej astronomii.

12. Istnieją dziwne obiekty kosmiczne, takie jak quazyary – Quazyary to supermasywne obiekty kosmiczne, które znajdują się w centrum galaktyk i emitują ogromne ilości energii w postaci promieniowania elektromagnetycznego.

źródło: planetarobotow.pl

#arkusze #ASD #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #storytelling #szkoła #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: