Istnieje wiele roślin, które skłaniają owady, przede wszystkim mrówki, do rozsiewania swoich nasion w zamian za wynagrodzenie. Strategia ta znana jest u ponad 11 tysięcy różnych roślin, pisze w swojej książce, pt. Terra insecta, Planeta owadów, Anne Sverdrup-Thygeson.

Współpraca roślin i zwierząt jest niemal namacalna gdy przyglądamy się ptakom i owadom.

[…] Kiedy owady są na ścieżce wojennej, współpraca między gatunkami może być bardzo zaawansowana. Tutaj rośliny otrzymują pomoc od całkiem innej grupy gatunków – grzybów. Bo kurka, rydz, czy gołąbek to nie tylko owocniki, które mrugają do ciebie podczas jesiennego grzybobrania. Duża część grzybów znajduje się na dole, w ściółce. Tam tworzą ukryty leśny system komunikacji – sieć strzępków grzybni, wiążąca ze sobą drzewa i inne rośliny w taki sposób, że mogą się ze sobą komunikować. Tak, komunikować. Coraz więcej dowiadujemy się o tej ścisłej współpracy między grzybami a korzeniami, nazywanej mikoryzą, którą obserwujemy u 90% wszystkich roślin na naszej planecie.

fot. sylwiaiwan.wordpress.com

Współżycie to pomaga roślinom się rozrastać, ponieważ grzyb przenosi wodę i substancje odżywcze z ziemi. Wiemy to od dawna. Jednak grzybowa sieć może również przenosić sygnały, na przykład o atakach owadów. Tak jak szkoła wysyła do rodziców e-mailem o tym, że w klasie 6 b znaleziono wszy głowne, albo jak służba zdrowia ostrzega przez Internet o corocznej epidemii grypy, tak i roślina zaatakowana przez insekty może wysłać przez podziemny Internet chemiczne sygnały mówiąc: „Uwaga! Znów nadchodzą mszyce!”.

W pewnym starannie zaplanowanym badaniu brytyjscy badacze zasiali fasolę i pozwolili, by niektóre rośliny rozwinęły mikoryzę; u innych nie dopuścili do tego. Do tego zablokowali możliwość przenoszenia sygnałów przez powietrze, opakowujących rośliny w specjalne torebki, które nie przepuszczały cząsteczek sygnalizacyjnych. Następnym krokiem było wypuszczenie mszyc na niektóre z roślin. Okazało się, że rośliny, które nie były podgryzane, ale miały kontakt z zaatakowanym osobnikiem przez grzybowy Internet, zaczęły produkować substancje chroniące przed atakiem mszyc. Rośliny odizolowane tego nie zrobiły.

W lesie ten podziemny Internet, który możemy nazwać Wood Wide Web, wykorzystywany jest też przez dwa drzewa do przesyłania między sobą węgla. Niektórzy badacze uważają, że najstarsze i największe okazy „drzewa matki” , pomagają młodym drzewkom w pierwszej krytycznej fazie życia, przesyłając im przez tę sieć swego rodzaju paczki żywnościowe. Substancje odżywcze mogą w ten sposób przesyłać między sobą również, które należą do różnych gatunków. Chyba powinniśmy zrewidować nasz sposób myślenia o lesie – może poszczególne drzewa są ze sobą powiązane ściślej, niż nam się wydawało.

Anne Sverdrup-Thygess

źródło: Terra insecta. Planeta owadów… 2019

Wood Wide Web, jak World Wide Web

Fantastyczny film od BBC obrazuje, jak drzewa się ze sobą komunikują i sobie pomagają. Świat drzew to nie świat indywidualności. Na zewnątrz tego nie widać ale pod ziemią trwa handel, wymiana doświadczeń, pielęgnowanie wiekowych sąsiadów, troska o najmłodszych, a nawet prowadzenie wojen. Wszystko dzięki sieci grzybów (sieci mikoryzowe) rosnących wokół i wewnątrz korzeni. Grzyby dostarczają drzewom składniki odżywcze a w zamian dostają cukier. Drzewa podłączając się do sieci grzybów są w stanie udostępniać sobie nawzajem potrzebne zasoby. Ten system to Wood Wide Web.

Stare drzewa używają tych sieci aby wspomagać rosnące w cieniu młode sadzonki. Dostarczają im cukier aby dać większą szansę na przeżycie. Chore albo umierające drzewa mogą przekazać cenne substancje zdrowszym sąsiadom. Drzewa używają tych sieci aby się komunikować. Jeśli zostaną zaatakowane wysyłają chemiczne sygnały do korzeni i ostrzegają sąsiadów dając im czas na przygotowanie się do obrony. 

Wood Wide Web podobnie jak nasza sieć www ma też czarne strony. Storczyki na przykład potrafią włamać się do tej sieci i podkradać wartościowe substancje z pobliskich drzew. Czarny orzech wykorzystuje sieć do rozprzestrzeniania toksycznych substancji swoim bezpośrednim sąsiadom. Świat drzew ma wiele takich przykładów ~ Robert Sadowski (źródło: drzewapolski.blogspot.com).

Zobacz krótki film, który wyjaśnia te procesy:

What is the Wood Wide Web?

Inne ciekawostki przyrodnicze:

#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: