Międzynarodowy Dzień Marchewki obchodzony jest każdego roku 4 kwietnia. Zazwyczaj jest obchodzony poprzez zjedzenie marchwi lub dań z marchwi.

Marchew to gatunek rośliny z rodziny selerowatych.

Marchew

Marchew jest warzywem.

Marchew zwyczajna ma korzeń pomarańczowy, gruby i podłużny. To korzeń spichrzowy służący do magazynowania substancji pokarmowych. Z korzenia wyrasta wzniesiona, rozgałęziona, pusta wewnątrz łodyga, która kwitnie od czerwca małymi białymi kwiatkami zebranymi w baldachy.

Kwiat marchwi

Marchew może mieć różne kolory.

Nasza marchew zwyczajna zwykle ma barwę pomarańczową.

Marchew to nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe warzywo, które ze względu na swoje dobroczynne właściwości zdrowotne powinno często pojawiać się w naszym jadłospisie. Marchewka zawiera bowiem mnóstwo cennych składników odżywczych, w tym karoten, witamin i minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Marchewkę można spożywać na surowo i po ugotowaniu, a także nadaje się na przetwory, a nawet jako dodatek do ciast. Z marchwi można też zrobić dżem. Wyśmienite są także soki z marchwi. Marchew jest lekkostrawna i nie uczula. Może być podawana nawet niemowlętom.

Inspiracje na Dzień Marchewki

Scenariusz zajęć na Dzień Marchewki w przedszkolu

Drogie Dzieci,
W ramach programu własnego „Kolorowy dzień- kolor i warzywo” dzisiaj w naszym przedszkolu obchodzimy Dzień Pomarańczowy,

dlatego przygotowaliśmy dla was kilka zabaw z tej okazji.

Jeśli macie taką możliwość zachęcamy Was do tego, abyście się ubrali na pomarańczowo. Zaczynamy 🙂


1. Każdy z was niech poszuka w swoim pokoju przedmiotów, które są w kolorze pomarańczowym.
2. „Marchewka”- rozwiązanie zagadki. Moi drodzy rozwiążcie zagadkę:

Jest warzywem korzeniowym
Kolor ma pomarańczowy,
Znakomity z niej dodatek,
Do zup oraz do sałatek.


3. Drodzy przedszkolacy narysujcie na dużej kartce marchewkę. Wymieńcie przykłady potraw, do których przygotowania można wykorzystać marchew. Swoje propozycje z pomocą rodzica zapiszcie wokół marchewki.
4. Zapraszamy was do wysłuchania bajki pt. „Marchewka”

 
5. „Ukryte marchewki”- Zabawa rozwijająca spostrzegawczość. Drogie dzieci poproście rodziców, aby wam ukryli Wam w pokoju 5 marchewek. Wy w tym czasie nie możecie podglądać. Ciekawe, czy uda wam się wszystkie odszukać 🙂
6. „Marchewkowe pole”- zabawa. Przygotujcie marchewki, koszyczek i rękawice kuchenne. Rozłóżcie marchewki po pokoju. Załóżcie rękawice kuchenne i w jak najszybszym czasie zbierzcie je do koszyczka.


7. „Marchew po kropkach”. Chwyćcie pomarańczowe kredki obrysujcie i pokolorujcie marchewki. Jaki mają kształt te marchewki?


8. „Wesoła marchewka”- praca plastyczna. Przygotujcie: przeźroczysty worek, pomarańczowa i zielona bibuła, nożyczki, zielona wstążka, kartki białego, czarnego i czerwonego papieru. Do woreczka wrzucacie kulki wykonane z pomarańczowej bibuły. Natkę pietruszki wykonacie z pomocą zielonej bibuły, która musicie naciąć w paski. Gdy worek jest wypełniony, na górną część z pomocą rodzica nałóżcie natkę i zwiążcie. Na koniec przyklejcie oczy i usta 🙂

9. Na zakończenie zapraszamy Was do obejrzenia bajki pt. „Kajtek sadzi Marchewki”. Miłego oglądania 🙂

Bawcie się dobrze. Pozdrawiamy!

źródło: przedszkole.wieszowa.pl, Pinterest, freepik.com, medianauka.pl, wikipedia.org i inni

#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: