Ratujmy naszą planetę!

Ratujmy powietrze! Dobre pomysły!

Unikaj jeżdżenia samochodem

Aby zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza, poruszaj się autobusami, tramwajami i metrem. Jeden taki pojazd przewozi dziesiątki pasażerów. Zanieczyszczenie w przeliczeniu na jedną osobę jest mniejsze niż przy używaniu samochodu.

Do szkoły jedź na rowerze, hulajnodze, rolkach lub po prostu idź pieszo. Kiedy rodzice odwożą cię samochodem, niech wezmą jeszcze kogoś z twoich kolegów. Rodzice mieszkający w okolicy mogą na zmianę wozić dzieci do szkoły. W ten sposób mniej samochodów będzie jeździło po mieście!

Jak najmniej odpadów

Serki pakowane w pojedyncze porcje czy małe butelki wody mineralnej tworzą 6-7 razy więcej odpadów. Spalanie ich zatruwa powietrze. Dlatego, robiąc zakupy w supermarkecie, wybieraj towary, które mają jak najmniej opakowań.

Reutylizacja

Na zakupy zabieraj własną torbę. Można stale używać tej samej, zamiast za każdym razem kupować nową. Jeśli klienci będą brać mniej plastikowych toreb w sklepach, fabryki będą mniej ich produkować i środowisko będzie mniej zanieczyszczone.

Niech żyją rośliny!

Poradź rodzicom, żeby wybierali produkty, które nie niszczą warstwy ozonowej. Kula ziemska to znak umieszczany na produktach, które nie niszczą warstwy ozonowej; te wolne od freonów (czyli niszczących pokrywę ozonową gazów) są oznaczone napisami: Ozon Friendly, Ozon Freundlich, ohne FCKW, CFC free.

Możesz także zasadzić drzewo w ogrodzie lub hodować rośliny w domu!

Warstwa ozonowa

Warstwa ochronna. W atmosferze ziemskiej, na wysokości około trzydziestu kilometrów nad poziomem morza znajduje się warstwa gazu o nazwie ozon. Zatrzymuje ona większość promieniowania ultrafioletowego (UV) pochodzącego ze Słońca. Ozon chroni nas przed tym niebezpiecznym promieniowaniem, które parzy skórę i powoduje choroby skóry.

Czy wiesz, że…

Kilkadziesiąt lat temu nie było jednorazowych ściereczek i plastikowych butelek. Ściereczki robiło się z resztek materiałów. Szklane butelki do mleka oddawało się do sklepu i były używane ponownie. Teraz wyrzucamy 10 razy więcej plastików i 3 razy więcej szkła niż kiedyś.

źródło: Charline Zeitoun, Co to jest ekologia, energia odnawialna, ocieplenie…, 2014


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: