Czy zdarzają ci się dni, kiedy wszystko idzie jak z płatka? Na śniadanie jest twoja ulubiona zupa mleczna. Świeci słońce, więc możesz się bawić na dworze. Nawet twojej drużynie udaje się wygrać mecz! Czujesz się wtedy znakomicie.

Ale… może bywa i tak, że cały dzień nic ci nie wychodzi? Do płatków śniadaniowych zabrakło mleka. Na dworze pada. Odwołano mecz. Wszystko to sprawia, że masz zły humor.

Emocje są ważne.

Mówią nam, jak reagować na wydarzenia w naszym życiu. Każdy chciałby obudzić się z uczuciem szczęścia, a potem cały dzień się cieszyć. Niestety, wydarza się wiele rzeczy, które zmieniają nasz nastrój i nastawienie do świata.

A tak w ogóle, czym są te emocje?

Emocje nazywa się również uczuciami. Każdy je ma. To one określają, jak reagujemy na wszystko, co widzimy, słyszymy, robimy i pamiętamy.

Twoje uczucia należą do ciebie. To ty decydujesz, co z nimi zrobisz. Możesz ich doświadczać, rozmawiać o nich, okazywać je, ukrywać, albo nawet je sobie odpuścić. Ale bez względu na to, co wybierzesz, na zawsze pamiętaj te trzy zasady:

1. Uczucia istnieją naprawdę.

Wcale ich sobie NIE wyobrażasz. Nikt nie może ci powiedzieć, że ich nie doświadczasz. Uczucia to twoje reakcje na wszystko, co się z tobą i w okół ciebie dzieje.

2. Uczucia nie są dobre, ani złe.

Czujesz się po prostu tak… jak się czujesz. Jeśli doświadczasz złości lub smutku, wcale nie znaczy, że jesteś osobą smutną, wybuchową czy też złą. Jesteś tylko kimś, kto akurat w tej chwili przeżywa złość albo smutek.

Uczucia są ważne.

Pomagają ci zrozumieć siebie, świt i ludzi dookoła. Mówią ci, co lubisz, a czego nie. Dzięki nim zachowujesz bezpieczeństwo i się uczysz.

Ale dużo tych emocji

Jest wiele różnych emocji. Wszystkie odczuwasz silnie albo ledwo, ledwo. Przyjrzyjmy się sześciu, które zapewne przeżywasz dosyć często. Są to: szczęście, smutek, złość, strach, wstyd i ekscytacja.

Szczęście

Zdarza się, kiedy masz poczucie bezpieczeństwa, a w środku – spokój.

Smutek

Gnębi osoby nieszczęśliwe. Może masz kłopoty ze zdrowiem albo coś dzieje się nie po twojej myśli.

Złość

Nachodzi cię w przypływie frustracji albo zdenerwowania na kogoś lub na coś. Z czasem może się pogłębiać.

Strach

Dopada cię, kiedy boisz się czegoś albo kogoś. Może to być coś, o czym WIESZ, że może zrobić ci krzywdę. Jednak bywa też, że przeraża cię coś, co sobie tylko WYOBRAŻASZ jako przerażające.

Wstyd

Odczuwasz go po zrobieniu czegoś, z czymś źle się czujesz, a co ktoś zauważył.

Ekscytacja

Tomu czucie szczęścia na myśl o czymś miłym, co się ma wydarzyć.

Tych 6 emocji to silne uczucia, ale jest ich dużo więcej!

Popatrz na koło uczuć, aby poznać nazwy wielu innych, jakich możesz doświadczyć. Jeżeli jakiegoś słowa nie rozumiesz, poproś o wyjaśnienie dorosłego.

Co czujesz teraz?

Diane Romo

źródło: Uczucia. Ćwiczenia dla dzieci…, 2023


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: