W przedstawionych ćwiczeniach dzieci i nastolatki będą poznawać swoje ciało i umysł, wykorzystując metodę medytacji znaną jako skanowanie ciała. U osób dorosłych skanowanie ciała trwa zwykle 30-45 minut. Ale można zrobić to szybciej, jeśli nie mamy wiele czasu albo jeśli czynność wykonują dzieci.

W książce Coming to Our Senses (Ku naszym zmysłom) Jon Kabat-Zinin opisuje tę metodę: „Polega ona na systematycznym lustrowaniu ciała przez umysł, kierowaniu czułej, serdecznej i pełnej zaciekawienia uwagi na jego różne obszary. Można wykonać skanowanie, które potrwają jedną, dwie, pięć, dziesięć lub dwadzieścia minut. Poziom dokładności i szczegółowości oczywiście zależy od tego, jak szybko będziemy lustrować ciało”. To logiczne, że zwracając szczególną uwagę na doznania fizyczne, można dokładniej poznawać swój organizm.

Przedstawione zabawy ułatwiają dzieciom zrozumienie łączności między ciałem a emocjami.

W zabawie Umysł, ciało, strat! Dzieci toczą piłkę tam i z powrotem, szybko wymieniając odczuwane w danej chwili wrażenia i emocje. Można się bawić również bez piłki. Uczestnicy zabawy siedzą naprzeciw siebie lub w grupie, w kręgu.

Umysł, ciało, start!

Toczymy piłkę tam i z powrotem, szybko mówiąc, jakie w tej chwili odczuwamy emocje oraz fizyczne doznania.

Umiejętności życiowe: skupienie, widzenie

Grupy wiekowe: wszystkie

Prowadzenie zabawy

#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: