Każdy z nas zna pytanie: Jak było w szkole? Wywołuje ono często irytację dziecka, które po ciężkim dniu nauki najchętniej usiadłoby same ze swoim telefonem lub tabletem. Monosylabowe odpowiedzi mogą niepokoić rodziców ale należy zastanowić się, czy można lepiej sformułować pytanie. Powinno ono odnosić się zarówno do pozytywnych, jak i negatywnych emocji, poszerzać pole do rozmowy i przede wszystkim do niej zachęcać.

Zdarza się wiele okazji do przeprowadzenia wartościowej rozmowy. Proponowane ćwiczenie sprawdzi się idealnie, gdy będziecie wracać samochodem ze szkoły albo szykować do położenia się wieczorem spać.

Wzloty i Upadki

Miejsce:

  • Dowolne.

Materiały:

  • Brak.

Opis zabawy:

Proponowane ćwiczenie przeprowadzane jest w celu wypracowania skutecznego sposobu rozpoczęcia rozmowy i pozwoli tobie oraz twojemu dziecku swobodnie porozmawiać o tym, jak minął mu dzień.

Przebieg zabawy:

  1. Zacznij od poproszenia dziecka, żeby opowiedziało o punkcie kulminacyjnym swojego dnia. Możesz zapytać o moment w którym było podekscytowane, spełnione albo chwilę w której zjadło pyszne danie.
  2. Kiedy dziecko opowie ci już o najfajniejszym punkcie dnia, skomentuj na głos to, co usłyszałaś odnosząc się do jego emocji. Możesz powiedzieć: Dzisiejszy wyścig na WF-ie musiał być naprawdę ekscytujący!
  3. Teraz poproś dziecko, żeby podzieliło się jakimś nie najlepszym momentem swojego dnia. Możesz zapytać o chwilę w której poczuło się przytłoczone, bezsilne albo moment w którym ktoś zranił jego uczucia.
  4. Na koniec odnieś się do tego, co usłyszałaś komentując na głos to, jak mogło się w danym momencie poczuć. Możesz powiedzieć: To bardzo przykre, że twój przyjaciel wziął do drużyny kogoś innego zamiast ciebie.

autor: Melissa LaVigne

źródło: Play Therapy … Mamania, Warszawa 2023


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: