Moja dziewczyna jest cudowna, jesteśmy bardzo zakochani. Kocham ją całym sercem.

Kobieciarz do grupy przyjaciół

Inteligencja interpersonalna (introspektywna) to posiadana przez nas umiejętność poznania między innymi własnych ograniczeń i rozprawienia się z nimi. To podstawowa kwestia, gdyż to w nas, czego nie znamy może przemienić się w czynnik ograniczający. Może stać się restrykcją i wznoszącą się przed nami zaporą uniemożliwiającą nam osiągnięcie każdego zaplanowanego celu.

Mówi się, że narody giną z braku wiedzy. To samo dzieje się z naszym życiem. Odczuwane przez nas ograniczenia w osiemdziesięciu procentach wygenerowaliśmy sami. Jeśli nie wiesz, kim jesteś, dokąd zmierzasz, jaki bagaż ze sobą dźwigasz, co cię ukształtowało, czego ci brakuje, a czego masz w nadmiarze, żeby osiągnąć sukces, to sam szkodzisz swojej przyszłości. Właśnie dlatego codziennie musisz zadać sobie pytanie: Co przeszkadza mi w osiągnięciu celu? Czynnik zewnętrzny, czy nieznajomość potencjału, zdolności i umiejętności, jakie posiadam? Co mnie ogranicza?

Nabycie Tożsamości

Poznanie siebie oznacza, że wiesz, iż zawsze stać cię na trochę więcej, że zawsze są nowe okazje i możliwości. Jeśli nadal nie wiesz, co cię ogranicza, ostateczne pytanie powinno brzmieć: Co mogę zrobić, żeby osiągnąć sukces i nie utknąć w połowie drogi? albo Co robię takiego, że godzę się, żeby moje marzenia i pragnienia pozostawały tylko złudzeniami? Problem polega na tym, że nie przywykliśmy do patrzenia w głąb siebie.

Ralph Waldo Emerson powiedział: Bóg ukrywa rzeczy, kładąc je obok nas. Sposób nawiązywania relacji z innymi osobami i nami samymi albo przybliży albo oddali od nas najlepsze szanse. Dzięki swoim poczynaniom to ty otworzysz albo zamkniesz znajdujące się przed tobą drzwi. Problemu nie stanowią ani inni, ani twoja przeszłość, czy poglądy, które cię zauroczyły. Problemem nie są także kraj, czy kolejny rząd. Problem tkwi w tobie.

Zastanów się, czy powstrzymuje cię niska samoocena, żal, strach, niepewność, bierność, wygoda, nieuwaga, czy inne proste wymówki. Zwróć uwagę na to, że pilnie musisz się dowiedzieć, co dzisiaj hamuje twój potencjał. Zgodnie ze spojrzeniem w swoje wnętrze sukces, jaki chcesz odnieść w życiu znajdzie się bliżej lub dalej. Określenie tego, co teraz cię powstrzymuje musi stać się zasadniczym celem po to, żebyś był w stanie ruszyć do przodu.

Skreślenie Przeszłości

Musisz przekreślić swoją przeszłość, wyciągnąć nauczkę z przeżytego bólu, lecz nie tkwić w nim. Wyciągnij korzyść z tego, co ci się przydarzyło. Możesz poszukać pomocy, rady, mentora ale to ty musisz rozwiązać swój problem. Kiedy już to zrobisz, z pewnością przyznasz: Dlaczego wcześniej nie podjąłem tej decyzji? Tkwiąc w przeszłości, nie będziesz mógł wejść w przyszłość. Nie oczekuj, że ktoś inny ułoży ci życie, sam chwyć byka za rogi.

Ktoś kiedyś powiedział: Nawet dzięcioł zawdzięcza sukces faktowi użycia głowy. Tam właśnie możesz znaleźć zdolności, potencjał i umiejętność. Nie musisz udawać się w żadną podróż, żeby je odnaleźć. Skup się tylko i uwierz we własną kreatywność. Ty decydujesz o tym, żeby być szczęśliwym, co będziesz myślał i tylko ty podejmiesz decyzję o życiu bez własnych i cudzych masek zdolnych cię uwieść.

Ernie Zelinski powiedział: Bez wątpienia oddziałuje na ciebie sposób funkcjonowania umysłu. Bez względu na to, czy myślisz, że życie jest łatwe, czy życie jest ciężkie, w obu przypadkach masz rację. Właśnie dlatego, kiedy mówisz: Niech mówią, co chcą, ja postanawiam pracować zgodnie z własnymi ustaleniami i wyborami, przestajesz być ofiarą, ponownie zaczynasz być sobą i z tej pozycji uda ci się wszystko, co byś zrobił.

autor: Bernardo Stamateas

źródło: Toksyczni Ludzie. Bellona, Warszawa 2021

Poprzedni:


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: