Przede wszystkim: zatrzymać się. Jak to zrobić? Użyć hamulca, oczywiście! Takim hamulcem może być zorganizowanie na nowo naszego dnia – zaplanowanie w nim czasu z dzieckiem, wpisanie w grafik: „zabawa, napełnianie kubeczka bliskości, bycie razem”. Hamulcem może być określona pora dnia lub powtarzalne wydarzenie, na przykład odbieranie pociechy z przedszkola lub szkoły.

Grafik – jest. Co dalej?

Specjalne miejsce w którym odkładamy telefony, by wspólny czas był pełen uwagi na siebie nawzajem,efektywny, by nic „zewnętrznego„ go nie rozpraszało. Najważniejsza w spędzaniu czasu z dzieckiem jest autentyczna obecność.

Garstka pomysłów i inspiracji na wspólny czas:

  • Pudełko wspólnych aktywności – stworzona razem z dzieckiem baza – codziennie losujemy jedną czynność.
  • Tworzenie rytuałów – własnych, rodzinnych (dzieci lubią stabilizację i przewidywalność); może to być szalony taniec po przyjściu do domu, wspólne przygotowanie kolacji lub rysowanie/pisanie wydarzeń do słoika wdzięczności.
  • Zabawa w aucie – głośne śpiewanie, zabawa w skojarzenia.
  • Czytanie książek – może tuż przez kąpielą albo snem, by wspólnie wyciszyć myśli po całym dniu.
  • Spacer po przedszkolu lub szkole, a może wyjątkowo powrót autobusem.

Karolina Majewska-Sarna

źródło: mindfulkids.pl

Zabawa „Wyobraź to sobie”

To ćwiczenie a raczej zabawa pozwoli dziecku lepiej poznać jego kreatywność, wyobraźnię i zdolność obserwacji. Wszystkie te elementy budują umiejętność radzenia sobie i elastyczność poznawczą, które mogą pomóc mu w nauce i regulowaniu emocji.

Materiały

Przybory do rysowania (kredki świecowe, flamastry, farby i/lub kredki ołówkowe.

1. Wybierz miejsce poza domem, które jest przyjemne dla ciebie i twojego dziecka. Może to być park albo wasze podwórko.

2. Najpierw poproś dziecko, by narysowało to, co widzi wokół siebie.

3. Następnie poproś, aby dodało do rysunku trzy rzeczy, które chciałoby na nim widzieć. Na przykład smoki, złoto lub górę cukierków.

Dobra wskazówka

Jeśli robicie to zadanie je własnym podwórku, powieś duży kawałek papieru na ogrodzeniu lub użyj kredy, pozwalając stworzyć dziecku dużą „kartkę” na chodniku.

Źródło: M. LaVigne, Play Therapy…, 2023