Scenariusz zajęć
Cele:
- umiejętność wyrażania własnych emocji, również językiem niewerbalnym
- umiejętność oceniania własnego nastroju
- umiejętność wskazania pozytywnych cech charakteru
- uświadomienie dzieciom dlaczego warto być dobrym dla innych.
Metody: - czynna: metoda zadań stawianych.
- słowna: pogadanka
- oglądowa: obserwacja.
Formy pracy: - indywidualna
- grupowa.
Środki dydaktyczne: wizytówki przedstawiające twarze, wyrażające różne uczucia, przybory plastyczne, nagranie muzyczne.

Przebieg zajęć:
- Zabawa na powitanie: „Wszyscy są, witam Was…”
- Dzieci siedzą w kręgu. Nauczycielka zadaje pytanie: Jaki dziś masz nastrój? Przedszkolaki starają się to wyrazić gestami. Następnie dzieci wybierają wizytówki, które odzwierciedlają ich nastrój: smutek, złość, radość.
- Praca plastyczna. Nauczycielka prosi dzieci żeby namalowały pogodę, która będzie odpowiednia do wybranej na początku wizytówki-buzi. Na przykład radość-słońce, smutek-deszcz, złość-burza.
- Zabawa „Zmiana pogody”, teraz dzieci umieszczają na swych ubrankach emblematy przedstawiające słońce, deszcz i burzę. Nauczycielka wywołuje na przykład słońce. Wtedy wszystkie słoneczka zamieniają się miejscami. Gdy nauczycielka powie: „Zmiana pogody.”- wszystkie dzieci zamieniają się miejscami.
- „Propozycje na smutne dni.”- nauczycielka prosi dzieci o najbardziej skuteczne ich zdaniem recepty, które można stosować w trudnych dla nich chwilach.
Na przykład: Bawię się moją przytulaną, słucham bajek, przytulam się do mamy. - Na koniec zabawa w kręgu:
-kto lubi pomagać innym niech nam pomacha
-kto jest nieśmiały niech się do nas uśmiechnie
– kto jest koleżeński niech się z każdym przywita
– kto często skarży niech zrobi trzy przysiady
– kto się obraża niech pokaże nam obrażalską minę - Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.
Magdalena Bałdyga