Poczuj naturę wszystkimi zmysłami!

Za oknem wiosna w pełni – dni są dłuższe i słoneczne, temperatura wzrasta, a świat przyjemnie się zieleni. Spędzamy na zewnątrz coraz więcej czasu, a to ma na nas zbawienny wpływ.

Jak na nas wpływa natura?

Naukowcy wykazali, że wystarczy już 20 minut kontaktu z przyrodą, aby nasze samopoczucie było lepsze. Czas spędzony na zewnątrz działa uspokajająco, pomaga lepiej radzić sobie w stresujących sytuacjach oraz poprawia uwagę i koncentrację. I, o dziwo, nie potrzebujemy do tego wielkiego lasu – często do kontaktu z przyrodą wystarczy okoliczny park lub lokalny skwer zieleni. 

Jak czerpać z przyrody garściami?

Zdradzę ci, jak przy użyciu zmysłów możemy czerpać z tego kontaktu najwięcej. Pamiętaj jednak, aby zawsze dbać o przyrodę i ją szanować. 

Wzrok

Dostrzeż, jakie rośliny cię otaczają – w okolicy domu, w drodze do sklepu lub szkoły, przy placu zabaw. Postaraj się zauważyć ich jak najwięcej! Może uda ci się znaleźć ulubione?

Obserwuj okoliczną roślinność – zarówno z bliska, jak i z daleka. Znajdź kilka drzew i krzewów, które poddasz szczególnej obserwacji. Postaraj się dostrzegać zachodzące zmiany: przyglądaj się korze, stopniowo rozwijającym się i zieleniejącym listkom, formującym się kwiatom.

Porównuj różne rośliny między sobą. Czy wiesz, że w zależności od umiejscowienia względem słońca mogą one rozwijać się z różną szybkością?

Słuch

W trakcie pobytu na zewnątrz wyobraź sobie, że twoje uszy rosną i stają się tak wielkie, że wychwytują wszystkie dźwięki w okolicy. Słuchaj uważnie, co cię otacza. Wyróżniaj poszczególne dźwięki, przysłuchując im się pojedynczo. Usłysz, jak wiele ich jest i jak bardzo są zróżnicowane. Zamkniecie oczu sprawi, ze łatwiej będzie ci się skupić na dźwiękach. Spróbuj odróżnić odgłosy natury od odgłosów miasta (na przykład odgłosy ptaków od jadących samochodów).

Dotyk

Poznaj dłońmi cudownie zróżnicowaną fakturę przyrody. Dotyk kory drzew, gnieć spróchniałe drewno, gładź listki, sprawdzaj wagę kamieni. Najważniejsze – doświadczaj! Pamiętaj, aby być ostrożnym – uważaj na kolce i bądź delikatny dla przyrody. Po takiej zabawie umyj dokładnie ręce.

Węch

Poczuj, że naprawdę pachnie wiosną! Podczas spacerów po terenach zielonych staraj się wąchać powietrze niczym piesek ze świetnym węchem. Spróbuj zamykać oczy podczas przystanków – lepiej będziesz czuć. Odczuwaj nosem zmiany w zapachu i temperaturze powietrza. To jest super!

Marcel Kawczyński, malecharaktery.pl

#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Jedna odpowiedź do „Natura i dziecięce zmysły”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: