Zasada nr 1

Zasada numer 2 – Według planu – Opowieści Uniwersalne

Zasada numer 2 – Według planu – Bez konfliktu ani rusz

Sercem każdej opowieści jest problem, który ktoś stara się rozwiązać. Jeśli pojawia się problem, ale nikt za bardzo nie chce się nim zajmować, to nie ma o czym opowiadać. W historii chodzi o to, że ktoś czegoś chce. Ktoś może czegoś szukać, zabiegać o pomoc albo pragnąć opuścić jakieś miejsce. Musi szukać rozwiązania i początkowo go nie znaleźć, ale ostatecznie jednak znajduje wyjście z sytuacji. Historia kończy się w momencie, w którym rozwiązanie się znajduje, a również poboczne watki zostają domknięte.

W opowieści potrzebny jest konflikt, potrzebny jest problem

Rozpoznałeś już ten sam plan akcji w swoim ulubionym filmie? Zastanów się teraz, jak możesz wykorzystać tę wiedzę na etapie przygotowywania się do wygłoszenia toastu weselnego, występu komediowego lub prezentacji w szkole czy w pracy.

Sprawa jest prosta. Ten sam plan znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku filmów i sztuk teatralnych. Można go z powodzeniem wykorzystać w codziennych sytuacjach, choćby podczas spotkania z przyjaciółmi; spotkania biznesowego czy rozmowy kwalifikacyjnej, a nawet na pierwszej randce. Wystarczy tylko zrozumieć jego podstawowe założenia i nauczyć się go stosować do angażowania odbiorcy. Trudno byłoby zaangażować odbiorcę, opowiadając mu o tym, jak wyszedłeś z domu do pracy, zdążyłeś na pociąg i dotarłeś do biura na czas.

Poniżej przytaczam bardziej praktyczne przykłady dotyczące budowania opowieści na bazie planu akcji. Odwołuję się do scenariuszy nakreślonych przy omawianiu Zasady nr 1.

Prezentacja która ma na celu przedstawienie zalet spóźnionego projektu, mogłaby się przedstawiać następująco:

POCZĄTEK. Zdecydowaliśmy się realizować ten projekt, ponieważ wydawał się ważny.

PRZEDSTAWIENIE PROBLEMU. Potrzeby przerosły nasze wyobrażenia.

NIEUDANA PRÓBA (PRÓBY) ROZWIĄZANIA PROBLEMU. Staraliśmy się dotrzymać pierwotnie złożonych terminów, ale wtedy się okazało, że umykają nam pewne kwestie.

ROZWIĄZANIE. Powinniśmy poważnie potraktować ten projekt, przesuwając termin jego realizacji i przydzielając do niego jeszcze kilka osób.

ZAKOŃCZENIE. Zdawaliśmy sobie sprawę z istnienia pewnych potrzeb, a teraz już wiemy, jak na nie odpowiedzieć.

Przygotowując się do występu komediowego, który ma oderwać publiczność od telefonów, warto trzymać się następującego schematu:

POCZĄTEK. Zerwałam właśnie z chłopakiem, po raz pierwszy zamieszkałam zupełnie sama i postanowiłam posprzątać za kuchenką.

#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: