Lekcja o wolności

Cele:

  • wspieranie poczucia odpowiedzialności
  • refleksja nad swoim zachowaniem
  • umiejętność nauki na błędach
  • uważne słuchanie

#zajęcia edukacyjne

Przed siebie

Padał deszcz, ciężkie błyszczące krople spływały po szybie i opadały na parapet. Basia z żalem wyglądała przez okno, wypatrując choć jednego promyka słonka na pochmurnym niebie.
Był pierwszy dzień wakacji, a ona za nic nie chciała spędzić go w domu. Zazdrościła ludziom spieszącym do pracy, skaczącym przez kałuże, a najbardziej zazdrościła kotu sąsiadów, który wychodził, kiedy chciał, bez względu na pogodę. Nawet teraz mimo deszczu wyszedł z domu, przeciągnął się, jakby to był najpiękniejszy dzień w jego kocim życiu, i ruszył przed siebie.
– Jemu to dobrze – westchnęła, rzucając tęskne spojrzenie za znikającym w gęstwinie liści kotem.
– A czemuż to? – zapytała z zaciekawieniem babcia Joasia, która ten dzień spędzała z wnuczką.
– Bo jest wolny i może robić, co chce – odparła Basia.
– Koty chadzają swoimi drogami – powiedziała babcia.
Na twarzy Basi pojawił się grymas.
– Ja też bym chciała mieć takie swoje drogi i chodzić, gdzie mi się podoba.
– Wiesz, Basiu, że niedawno byłaś chora i to właśnie dlatego mama poprosiła, abyśmy spędziły ten deszczowy dzień w domu – powiedziała z łagodnym uśmiechem babcia.
 


– Ale w domu jest nudno, a poza tym ciągle coś muszę. Muszę ścielić łóżko, sprzątać pokój i chodzić do szkoły. A taki kotek nic nie musi, wszystko może i jest wolny.
– Wiesz, Basieńko, kiedy byłam w twoim wieku, pojechałam na obóz letni… – zamyśliła się babcia.
– Opowiesz mi o nim, babciu Joasiu? – jęknęła prosząco Basia i szybko usadowiła się w fotelu tuż przy babci.
– Był piękny lipcowy dzień – zaczęła babcia. – Pojechaliśmy całą klasą wraz z opiekunami na nasz pierwszy wakacyjny obóz. Było wspaniale. Mieszkaliśmy po kilka osób w drewnianych domkach, dookoła był las, chodziliśmy na spacery, graliśmy w siatkówkę. A pewnego dnia opiekunowie ogłosili zawody – bieg na orientację. „Nareszcie coś nowego” – szepnęłam wtedy do Zosi, z którą dzieliłam pokój. Byłyśmy podekscytowane. Pan Darek, nasz opiekun, podzielił wszystkich na trzyosobowe grupy. Każda dostała kompas i mapę, na której ciemnozielonym kolorem oznaczony był gęsty las, jasnozielonym rzadki las, a niebieskim rzeczka. Jednak zanim wyruszyliśmy, opiekunowie przedstawili nam zasady, dokładnie wskazując przebieg trasy. Były to widoczne na mapie czarne linie, a w rzeczywistości dróżki, które prowadziły przez las.

Pan Darek poinformował nas, żebyśmy trzymali się tych ścieżek i nie zbaczali z drogi oraz pilnowali mapy i kompasu gdyż dzięki nim będziemy wiedzieli, w którym kierunku powinniśmy iść. „Z pewnością zauważyliście, że meta znajduje się na północ o d obozu” – powiedział wtedy nasz opiekun. Oznajmił, że najpóźniej za godzinę wszyscy powinniśmy się tam spotkać. Otrzymaliśmy także wytyczne, aby meldować się w trzech wyznaczonych punktach po drodze. Wygrać zaś miała ta drużyna, która pierwsza dotrze do mety, nie tylko dzięki prędkości, ale również dokonując właściwych wyborów na trasie biegu. Byłam szczęśliwa, że jestem w grupie z Zosią i Filipem. Nie mogliśmy się nacieszyć tym. że nikt nie będzie nas pilnował i sami możemy decydować, którędy biegniemy. Podążyliśmy leśną ścieżką, Filip, który niósł kompas, czuł się jak przywódca drużyny i dumnie kierował nas na północ.

I właśnie wtedy zobaczyłam w oddali sarnę. Była kawałek od nas, ale postanowiliśmy podejść bliżej, aby się jej przyjrzeć. Gdy się oddaliła, podążyliśmy za nią i tam odkryliśmy całe mnóstwo leśnych kwiatów i poziomek. Były niemal wszędzie, zbieraliśmy i szliśmy dalej do następnej kępy, zupełnie zachłysnęliśmy się wolnością.

#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Jedna odpowiedź do „Co to jest wolność? Czy wolność ma granice? Zajęcia edukacyjne”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: