Scenariusz zajęć z okazji światowego dnia pszczół pozwoli dzieciom zdobyć wiedzę na temat znaczenia pszczół w przyrodzie. Zajęcia zawierają elementy zabawy logopedycznej oraz ruchowej.

Uczestnicydzieci w wieku 5-6 lat
Cele zajęćDziecko: rozpoznaje i nazywa owady zapylające: pszczoła, motyl, trzmiel rozumie, w jaki sposób pszczoły zapylają kwiaty rozumie, dlaczego pszczoły są potrzebne w przyrodzie
Potrzebne materiałyplansza edukacyjna ze zdjęciem, cykl życia pszczoły miodnej kolorowe kartki ewentualnie: mąka, pieprz mielony ewentualnie: maskotka pszczoły, zakręcony słoik miodu
Cykl-rozwojowy-pszczoy.docx231 kB
karty-pracy-pszczoy.pdf22.85 MB
KA-5-6.pdf372.88 kB
KA-3-4.pdf550.72 kB
majowa-ka-karty-pracy.pdf362.51 kB
Czas trwania35 minut
Liczba uczestnikówoddział przedszkolny

Przebieg zajęć

Przygotowanie do zajęć

Nauczyciel przygotowuje w jednej części sali (np. na stolikach) „kwiatki” (np. zwykłe kolorowe kartki A4/ arkusze bibuły/miski/pudełka itp.). W każdym „kwiatku” zostawia „pyłek” jednego koloru (np. rozdarte kawałki kolorowych kartek/ bibuły/ guziki/ koraliki itp.).

Powitanie 2 min

Nauczyciel zaprasza dzieci do kręgu, kładzie na podłodze planszę ze zdjęciem pszczoły, jednak w taki sposób, by dzieci nie widziały jeszcze fotografii. Nauczyciel mówi dzieciom, że chciałby przedstawić im bardzo ważnego gościa. Może dzieciom uda się zgadnąć kim jest ten gość? Nauczyciel podaje stopniowo podpowiedzi dzieciom:

  • Bez tego kogoś, nikt z nas nie miałby jedzenia.
  • Na pewno każdy z was widział tego kogoś latającego w ogrodzie, parku albo w lesie.
  • Ten ktoś jest bardzo mały, a mimo tego wiele osób się go boi.
  • Ten ktoś jest w żółto-czarne paski, zbiera nektar z kwiatów i produkuje miód.

Wypowiedzi dzieci (6 minut)

Gdy dzieci odgadną, że dzisiejszym gościem jest pszczoła, nauczyciel prezentuje im planszę ze zdjęciem. Nauczyciel pyta dzieci, czy widziały kiedyś taką pszczołę, może mają z nią jakieś przygody, co o niej wiedzą? Dzieci wypowiadają się swobodnie.

Dźwięki pszczół (zabawa logopedyczna) (1 minuta)

Nauczyciel prosi dzieci, by przypomniały sobie, jak brzmi pszczoła i wspólnie spróbowały naśladować jej bzyczenie. Dodatkowo nauczyciel może zapytać dzieci jak sądzą, w jaki sposób pszczoła wydaje te dźwięki, czy robi to tak jak my – ustami?

Pszczele opowieści – cykl życia pszczoły (7 minut)

Nauczyciel za pomocą „czarodziejskiej różdżki” zamienia dzieci w pszczoły. Dzieci najpierw swobodnie biegają po sali bawiąc się w pszczoły. Następnie nauczyciel odczytuje po kolei etapy życia pszczoły miodnej (załącznik nr 1), a dzieci naśladują czynności, o których opowiada nauczyciel.

Po co są pszczoły – burza mózgów (5 minut)

Nauczyciel zaprasza dzieci ponownie do kręgu i zadaje pytanie: Po co są pszczoły?

Dzieci rozmawiają swobodnie, wymieniając się wiedzą. Po chwili nauczyciel może nakierować dzieci, że pszczoły nie tylko tworzą miód, który możemy jeść, ale mają jeszcze bardzo ważną rolę w przyrodzie – zapylają kwiaty!

Zapylanie (3 minuty)

Jeśli dzieci same nie wiedzą, czym jest zapylanie, nauczyciel opowiada. Warto przedstawić małą scenkę z wykorzystaniem rekwizytów:

  • Dwa kwiaty (np. z bibuły, kolorowe kartki, zdjęcia lub prawdziwe kwiaty).
  • Pyłek w dwóch kolorach – wsypany do osobnych kwiatów (np. mąka zabarwiona kredą, mąka i pieprz).
  • Pszczoła (np. maskotka, zabawka plastikowa lub dłoń nauczyciela pomalowana w żółto-czarne paski).

Opowieść: Rośliny wytwarzają kwiaty, z których później powstają owoce i warzywa. Lubicie jeść owoce i warzywa? Żeby z kwiatka mógł wyrosnąć owoc, kwiat musi wymienić się z kimś swoim pyłkiem – potrzebuje pyłków od innych kwiatów. Niestety kwiaty nie mogą iść na spacer i wymienić się pyłkami. Są jednak sprytne i korzystają z pomocy owadów! Kwiaty zachęcają pszczoły swoimi zapachami i kolorami, żeby na nich usiąść i nazbierać pysznego nektaru. Pszczoły chętnie siadają na kwiatach, a do ich ciał przykleja się pyłek. W ten sposób, kiedy latają z kwiatka na kwiatek – wymieniają pyłki pomiędzy kwiatami. Pszczoły nazywamy dlatego zapylaczami i bez nich ludzie sami musieliby przenosić pyłki z kwiatka na kwiatek, a to bardzo trudna praca!

Zapylanie – zabawa (6 minut)

Nauczyciel ponownie zaczarowuje dzieci w pszczoły. Tym razem zadaniem dzieci będzie „latanie” wokół „kwiatów” w czasie muzyki (np. utwór „Lot trzmiela” Nikołaja Rimskiego-Korsakowa). Gdy muzyka się zatrzyma, zadaniem dzieci jest przysiąść przy dowolnym kwiatku i zebrać trochę „pyłku” i zostawić tam „pyłek” z innego „kwiatka” (jeśli odwiedzają już któryś „kwiat” z kolei).

Zakończenie (5 minut)

Nauczyciel zaprasza dzieci do zaobserwowania, czy „pyłek” między „kwiatkami” został wymieszany, a następnie zaprasza dzieci do kręgu. Nauczyciel pyta dzieci, czego się dziś nowego dowiedziały. Rolę „totemu głosu” może pełnić zabawkowa pszczółka lub zakręcony słoik miodu – kto trzyma przedmiot, ten może się wypowiadać, a pozostali go słuchają.

źródło: epedagogika.pl, przedszkole10.lebork.pl i inni

Dodatkowe materiały

#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: